|E mërkurë, Janar 24, 2018

Ekonomi

Bankers rinis prodhimin e naftës bruto

Fier – Bankers njofton se ka rifilluar prodhimin e naftës, të ndërprerë përkohësisht për rreth 1 javë për shkak të bllokimit të aktivitetit të terminalit të Petroliferas në Vlorë. Kompania njofton se rinisja e punës në Petrolifera të martën ka mundësuar edhe rifillimin e operacioneve të prodhimit të naftës nga fusha e Patos-Marinzës. Sipas Bankers, prodhimi do të kapë nivelet e mëparshme gjatë javës së ardhshme. Pas rreth një ...Full Article

Panariti – Midhja këtë vit do të eksportohet në vende të BE

Sarandë – “Festa tradicionale e Midhjes” këtë vit u zhvendos nga Qyteti i Sarandës në qytezën e Ksamilit, ku u bë dhe hapja e sezonit turistik të zonës bregdetare. Për festën, sipari i së cilës u çel nga kryebashkiakja Floriana Koka dhe ministri i Bujqësisë Edmond Panariti, prodhimet u sollën të freskëta nga deti nga një anija peshkatarësh. Ministri i Bujqësisë Edmond Panariti garantoi se shumë shpejt do të ...Full Article

Bankers ndërpret prodhimin, ja shkaku

Bllokimi i terminalit të naftës së Petrolifera, pas ndotjes së shkaktuar nga një anije ka bërë që kompania më e madhe eksportuese në vend, Bankers Petroleum të ndërpresë eksportet prej një jave, ndërsa mësohet se dje ka ndërprerë prodhimin. Në vetë njoftimin që kompania ka dërguar, bën me dije se sot herët në mëngjes ka ndaluar përkohësisht prodhimin e naftës në Shqipëri, për shkak të ndërprerjes së aktivitetit të ...Full Article

Përfundon së pastruari kanali vaditës Vjosë – Levan – Fier, investime të tjera nga bordi kullimit

Fier – Ka përfunduar së pastruari kanali vaditës Vjosë – Levan – Fier 31 km I gjatë dhe tashmë është gati për sistemin e vaditjes për 32 ha tokë bujqësore në zonat Cakran, Frakull, Levan, Pojan, Seman. Lajmi konfirmohet nga drejtori I bordit rajonal të kullimit  për jugun e Shqipërisë Arben Çuko I cili ka pohuar  se cdo gjë është gati për sistemin e vaditjes për sezonin pranverë – ...Full Article

Kinezët e Geo-Jade Petroleum Corporation blejnë Bankers Petrolium

Kompania Bankers Petrolium shitet tek grupi kinez Geo-Jade Petroleum Corporation. Nëpërmjet një njoftimi për shtyp, bankers bën të ditur se është marrë miratimi i aksionerëve për marrëveshjen me kompaninë kineze me një cmim prej 2.20 dollarë kanadez për aksion. Në total, kinezët e Geo-Jade Petroleum kanë paguar për bankers rreth 575 Milionë dollarë kanadezë, shumë që është ekuivalente me 407 milionë dollarë. Sipas njoftimit të Bankers, marrëveshja u miratua ...Full Article

Eksportet pësojnë rritje

Eksportet shqiptare kanë pësuar rritje të lehtë gjatë muajit prill me rreth 1.5%. Rritja është ndikuar kryesisht nga fasonët dhe nëngrupi pije e ushqim. Ndërkohë rënia e çmimit të mineraleve në tregjet ndërkombëtare ka vijuar të japë efektin kryesor në dobësinë e eksporteve shqiptare Pas disa muajve në rënie eksportet shqiptare kanë njohur një rritje me rreth 1.5% në krahasim me Prill 2015 dhe me 9,0 % në krahasim ...Full Article

Fermerët e Strumit dhe Arapaj, duam treg, prodhimet po i shesim me çmime qesharake

Fier – Fermerët e fshatrave te Strumit dhe Arapajt në Fier ankohen për mungesën e tregut për produktet e tyre bujqësore. Ata shprehen se çmimi më të cilin tregtarët kërkojnë të marrin produktet bujqësore është qesharak dhe nuk përputhet me djersën dhe mundin e tyre. Ndërkohë një tjetër shqetësim që ata ngrenë është problemi i mungesës se rrugës, ç’ka sipas fermeve ndikon edhe më shumë në përkeqësimin e ekonomisë ...Full Article

Parashikohet rritje e çmimit të naftës

Çmimi i naftës i është rikthyer rritjes në bursat botërore, duke kapërcyer 50 dollarë për fuçi, që është edhe niveli më i lartë i 6 muajve të fundit. Një ecuri që pritet të reflektohet edhe në tregun tonë. Drejtuesit e Shoqatës së Shoqërive të Hidrokarbureve bëjnë të ditur për Ora News se nëse nafta në bursat ndërkombëtare do të qëndrojë në këto nivele edhe per të paktën 10 ditë ...Full Article

‘Truri’ energjisë, Rama: Sot u integruam në BE në këtë aspekt

Tiranë – Është inauguruar sot Qendra Kombëtare Dispeçer dhe Sistemi i Ri i kontrollit SCADA/EMS, sistemt i vendosur pranë Operatorit të Sistemit të Transmetimit. Kryeministri Edi Rama pjesëmarrës në këtë inaugurim, theksoi se ky investim tejet i rëndësishëm e shndërron këtë qendër në “trurin” e vetëm elektronik në energji të këtyre përmasave. Rama: Mua më kujtohet fare mirë se si në mars të vitit 2014 ku së bashku me ...Full Article

Luleshtrydhja mbetet stok, shkak lajmi  në media se janë me ormone, të ndërhy shteti

  Fier – Fermerët e Kafarajt njësia Administrative Frakull, në Fier ankohen se nuk po gjejnë dot treg për të shitur prodhimet e tyre pasi është përhapur lajmi se luleshtrydhet janë me ormone, pesticide.  Kjo njësi administrative njihet si një nga zonat që prodhon luleshtrydhe, ku  65 fermerë janë regjistruar si kultivues të kësaj bime.  Ata ankohen se ndryshe nga vitet e kaluara nuk po gjejnë  treg për të ...Full Article
Page 30 of 80« First...1020...2829303132...405060...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365