|E mërkurë, Janar 24, 2018

Ekonomi

Ja sa paguajnë shqiptarët për internetin

Shqipëria renditet në vendin e 42 në botë për internetin më të lirë me një çmim mesatar 33.23 dollarë në muaj per paketë interneti me brez të gjerë. Është kjo renditja që ka siguruar vendi ynë në një studim të fundit. Rreth 3351 paketa interneti u regjistruan dhe analizuan nga BRBC Continental dhe Cable.co.uk mes 18 gushtit dhe 12 tetor 2017 nga ku u bë renditja e kostot për ...Full Article

BSH tre monedha të reja në treg për vitin e Skënderbeut

Në kuadër të 550 vjetorit të vdekjes së heroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti- Skënderbeut, Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë vendosi të miratojë emetimin e një serie monedhash përkujtimore me tematikë “550 vjet in memoriam Gjergj-Kastrioti Skënderbeu (1468-2018)”. Seria do të emetohet gjatë vitit 2018 dhe do të përbëhet nga tre monedha, me vlerë emërore 200 Lekë në metal ar, 100 Lekë me metal argjend dhe 50 Lekë në ...Full Article

Gjermani/ Krerët e 9 bashkive në kërkim të investitorëve (fotot)

Krerët e disa prej bashkive të rëndësishme të vendit kanë nisur një vizitë zyrtare 5 ditore në Gjermani, me synim tërheqjen e investimeve në zonat e tyre. Referuar njoftimit nga Shoqata për Autonomi Vendore, janë 9 krerë bashkish të Shqipërisë që do të zhvillojnë takime me kryebashkiakët e Landin të Rinit të Westfalisë Veriore, në Republikën Federale të Gjermanisë. Krerët e disa prej bashkive të rëndësishme të vendit kanë ...Full Article

Shqipëria në listën ‘e zezë’ të financave greke

Greqi – Ministria greke e Financave ka publikuar një listë “të zezë” me 43 shtete që do të vëzhgohen rreptësisht nga zyrat e taksave sa i përket transaksioneve të bizneseve. Sipas shkresës, shtetet në këtë listë konsiderohen jo bashkëpunuese në çështjet tatimore për vitin 2016. Kjo do të thotë se transaksionet e kompanive në raport me 43 shtetet e përfshira në listë nuk do të konsiderohen si shpenzime biznesi ...Full Article

Shqipëria shumë shpejt me linjë ajrore

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka njoftuar se Shqipëria së shpejti do të ketë një linjë të sajën ajrore. Kreu i qeverisë ka postuar një foto në profilin e tij në Facebook të një avioni me logon “Air Albania”. Projekti është bërë publik nga kryeministri Rama shumë disa kohë ma parë gjatë një vizite në Turqi.Full Article

Shqipëri – Mal i Zi, me një stacion treni

Shqipëria dhe Mali i Zi do të kenë një stacion hekurudhor të përbashkët. Pika doganore ndodhet në Tuz të Malit të Zi. Aty janë vendosur përfaqësues të doganës së Shqiëprisë, policisë dhe hekurudhës të të dy vendeve. Gjatë ceremonisë së inaugurimit ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë Damian Gjiknuri, tha se ky stacion do t’i shërbejë sidomos bizneseve të cilët do të zgjidhin transportin e mallrave, shkruan klan. Ai theksoi se ky ...Full Article

‘Zonja’ krizë mbyll 30 Call Center në Shqipëri

Janë të paktën 30 subjekte call center, që operonin në sektorin e telemarketingut, që kanë mbyllur aktivitetin në vitin 2017. Kompaninë u identifikuan pasi “Monitor” i filtroi sipas emrave nga lista e subjekteve totale, që kishin kaluar në status pasiv në periudhën janar-8 nëntor 2017 dhe i kontaktoi për t’i pyetur në lidhje me arsyet që kishin mbyllur aktivitetin. Numri i kompanive Call Center që janë mbyllur nga fillimi ...Full Article

BAI ku është në bord drejtues Linda Rama blen bankën NBG-në

Banka Amerikane e Investimeve, në bordin drejtues të së cilës është bashkëshortja e kryeministrit Edi Rama ka blerë Bankën Kombëtare të Greqisë, NBG. Syri.net ka mësuar se transaksioni është mbyllur tashmë, ndërkohë që brenda pak ditësh pritet të bëhet edhe njoftimi zyrtar, së bashku me detajet e blerjes. Blerja e NBG-së rrit edhe më shumë peshën e ABI bank në sistemin financiar shqiptarë duke e bërë tashmë atë një ...Full Article

Hekurudha Bullgari – Tiranë financohet nga BE

Bashkimi Evropian ka vendosur më në fund të financojë ndërtimin e hekurudhës së shpejtësisë së lartë që do të lidhe qytetin bregdetar të Varnës në Bullgari me kryeqytetin shqiptar Tiranën. Lajmi u dha nga presidenti i Komisionit Evropian Juncker pas takimit me kryeministrin bullgar Boyko Borissov. Juncker tha se me ndërtimin e kësaj hekurudhe do të lidhen Deti i Zi dhe Deti Adriatik duke shënuar financimin e një pjese ...Full Article

Shqipëria do të prodhojë fishekë për NATO-n

Me përfundimin e procesit të demontimit të municioneve dhe armatimit të vjetër të ushtrisë shqiptare, disa uzina armatimi dhe municioni në vend tanimë kanë ngelur pa asnjë aktivitet. Për këtë arsye Ministria e Mbrojtjes dhe qeveria kanë menduar që këto uzina të rivihen në punë nëpërmjet partneritetit me privatët, si dhe me firmat e prodhimit të armëve dhe municioneve të vendeve të zhvilluara anëtare të NATO-s. I tillë është ...Full Article
Page 4 of 80« First...23456...102030...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365