|E mërkurë, Janar 24, 2018

Ekonomi

Profesionet e lira, 27.9% të pagës së referencës shkon për kontribute

Tiranë – Vendosja e pagave referencë për profesionet e lira është një zgjidhje e sforcuar e qeverisë që ka shkaktuar reagimet e para. Ekspertet kontabël sqarojnë se qytetarët do të paguajnë si kontribute shoqërore dhe shëndetësore 27.9% të pagës së referencës. Të gjithë profesionistët e rinj do të bëjnë vetdeklarim për pagën dhe dhe më pas kjo rivlerësohet nga administrata tatimore në raport me pagën e referencës e cila ...Full Article

Do ulet sërishtë çmimi i naftës, Kina ul prodhimin

Çmimi i naftës dhe nënprodukteve të saj në botë pritet të jetë i ulët në të ardhmen e afërt, edhe pse çmimi kohët e fundit është rritur me 30 dollarë amerianë për fuçi. Këtë të paktën parashikojnë analistët, teksa cmimi i naftës bruto shënoi një rritje të lehtë në momentin kur Shtetet e Bashkuara të Amerikës u përballen me një mot të egër, stuhi bore dhe temperatura tejet të ...Full Article

Sigurimet shoqërore – Tatimet kontroll te profesionet e lira pa vendim qeverie

Tiranë – Tatimet do të nisin kontrollet te profesionet e lira për pagat e deklaruara dhe pagesën e sigurimeve shoqërore. Drejtoria Rajonale e Tatimeve Tiranë ka vënë në dijeni nëpërmjet një shkrese të gjithë tatimpaguesit e kësaj kategorie se kontrollet do të bëhen në bazë të analizës së riskut. Kontrollet te profesionet e lira do të bëhen edhe pse qeveria ende nuk ka nxjerrë udhëzimin sesa do të jenë ...Full Article

Bankers – Drejtori i përgjithshëm Çobo “fluturon” drejt Hungarisë

Leonidha Çobo, Drejtori i Përgjithshëm i kompanisë kanadeze të naftës, Bankers Petroleum Albania është larguar së fundmi nga ky post. Burime nga kompania pohojnë se ai është transferuar në të njëjtën detyrë në Hungari. Në fund të nëntorit, Bankers Petroleum Ltd njoftoi se është kualifikuar si një ofertë në raundin e tretë të konkurimit për Bllokun Püspökladány (Blloku “P”) brenda rajonit Panonian, në Veri-Lindje të Hungarisë. Bankers do të ...Full Article

Nafta më i lirë se uji i gazuar.

Naftë = Dollarë… apo jo? Jo më…Së fundmi çmimi për fuçi nafte u zbrit nën 28 dollarë, me Iranin që pritet t’i rifillojë eksportet. Madje bëhet e ditur se është më e lirë se një shishe e ujit të gazuar “Perrier” (për fuçi). Me këtë rast përdorusit e rrjeteve sociale kanë filluar edhe të bëjnë krahasime interesante: “Dy pizza të mëdha janë më të lira se një fuçi nafte”, ...Full Article

Bie çmimi i naftës me 5 lek, arrin 156 lekë/litër

Çmimi i naftës ka pësuar një tjetër rënie me 5 lekë për litër në tregun tonë të karburanteve, ndërsa në bursa kuotat e arit të zi kanë prekur 30 dollarë për fuçi, niveli më i ulët i dekadës së fundit.  Në pikat e shitjes me pakicë, nafta ka zbritur në 157 lekë për litër, ndërsa benzina në 158 lekë për litër. Në total, çmimi i naftës në Shqipëri ka ...Full Article

Çmimi i naftës për 2016 mes 20 dhe 65 dollarëve për fuçi

Ndërsa çmimet e naftës vijojnë me më shumë se 40% rënie që nga qershori i kaluar dhe Organizata për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim (OECD) ka reduktuar parashikimin e rritjes botërore, ka shumë nga ata që pyesin se si do të jenë çmimet e naftës për vitin 2016. Ndërsa parashikimet për naftë në 20.00 dollarë për fuçi duken pak si shumë pesimiste, kthimi i çmimeve të saj në 100.00 dollarë ...Full Article

Kina – Bota do të kërcënohet nga një krizë e re ekonomike

Kinë – Zyrtari i lartë kinez, Yang Jiechi paralajmëroi sot gjatë një takimi përgatitor të G20-ës për një krizë tjetër të mundshme në ekonominë globale, në sfondin e luhatjeve të ndjeshme të tregjeve dhe shqetësimeve mbi qëndrueshmërinë ekonomike të Kinës. “Nuk është e mundur për të shmangur plotësisht rrezikun e një krize të re ekonomike në botë, problem i cili nuk duhet të neglizhohet”, deklaroi këshilltari i shtetit, Yang ...Full Article

Më 15 janar shpallen fituesit e kuponit tatimor

Tiranë – Ka përfunduar sot afati i dorëzimit të kuponave tatimorë nga qytetarët që duan të jenë pjesëmarrës në shorteun që do të hidhet më datë 15 janar. Ministria e Financave bën të ditur se në këtë lojë kanë marrë pjesë më shumë se 28 mijë të interesuar, duke depozituar të gjithë kuponët tatimorë të tërhequr gjatë muajve nëntor dhe dhjetor dhe duke bërë, që çdo qytetar të bëhet ...Full Article

Karburanti – Çmimi i naftës 6 lekë më lirë për litër

Tiranë – Çmimi i naftës ka pësuar një rënie prej 6 lekë për litër në të gjithë tregun e brendshëm të karburanteve, rrjedhojë kjo e uljes drastike të kuotave të arit të zi në bursa, që kanë zbritur në nivelin më të ulët të 14 viteve të fundit. Në pikat e karburanteve, nafta tregtohet nga 160 në 162 lekë për litër, ndërsa benzina arrin deri në 164 lekë për ...Full Article
Page 40 of 80« First...102030...3839404142...506070...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365