|E martë, Tetor 24, 2017

LAJMET KRYESORE

Ekonomi

Haxhimihali – Në 6 muaj dyfishohet numri i vizitorëve në Apoloni

Fier – Zyra e administrimit dhe Koordinimit e Parkut arkeologjik Apolonia prezanton bilancin e 6-mujorit të parë të  vitit, i cili është cilësuar si shumë pozitiv, ka pohuar per alb365.com drejtori i Parkut Arkiologjik Marin Haxhimihali Gjashtëmujori i parë i vitit 2017 ka sjellë një rritje të dukshme të vizitueshmërisë në Parkun Arkeologjik të Apolonisë. Gjate gjyshtëmujorit të pare te ketij viti Apoloninë e kanë vizituar afro 13 000 ...Full Article

Rusët po blejnë shtëpi në Sarandë

Sarandë – Nga 1 janari deri më sot në Shqipëri kanë ardhur 437 mijë turistë pushues, pa llogaritur vizitorët. I fftuar në emisionin “Debati në Channel One” të gazetarit Roland Qafoku, Drejtori i Agjensisë Kombëtare të Turizmit, Ardit Çollaku, deklaroi dje se shifra 1.5 miliardë euro nga të ardhurat e turizmit gjatë vitit 2016 pritet të rritet për vitin 2017 nga rritja e numrit të turistëve pushues por edhe ...Full Article

Ja dokumentat që duhet të dorëzohen për të fituar statusin si naftëtar dhe ish-naftëtar

Nëpërmjet këtij statusi sigurohet ulja e moshës së pensionit dhe përfitimi i shtesave, por edhe sigurimi i shpërblimeve të caktuara financiare, trajtimeve mjekësore falas brenda dhe jashtë vendit, etj Punonjësit e sektorit të naftës dhe të gazit duhet të bëjnë gati dokumentacionet e duhura për të përfituar statusin si naftëtar dhe ish naftëtar, nëpërmjet të cilit jo vetëm që do mund të sigurojnë të ardhurat shtesë në paga dhe ...Full Article

Foto lajm/ Një tjetër koraçierë vizitonë Sarandën

Sarandë –  Një tjetër koraçierë ka vizituar qytetin bregdetar të Sarandës në mëngjesin e sotëm. Tashmë është krijura një traditë. sarandiotët pohojnë se tashmë Saranda është në dy qytete , në tokë dhe në det. Ardhja e koraçierave me turistë rrit sadopak ekonominë e këtij qyteti. Shikoni fototFull Article

Forbes – ‘Shqipëria, vendi më i lirë në botë për turizëm’

Revista prestigjoze ‘Forbes’ e rendit Shqipërinë si destinacionin më të lirë të botës për vitin 2017. Jo vetëm brigjet, sitet arkeologjike por edhe objektet e komunizmit të kthyera tashëm në art janë disa elementë që tërheqin turistët duke e shndërruar vendin tonë një destinacion të duhur për të pushuar. Sipas revistës amerikane Shqipëria cilësohet si vendi më i përballueshëm në të gjitha zonat ku mbërrin dollari nga Vietnami në ...Full Article

Rehabilitimi i hekurudhës mbi 430 milion euro

E gjithë kosto e rehabilitimit të rrjetit hekurudhor shqiptar i kalon 427 milionë euro. Ministria e Transportit ka në dorë raport vlerësimin ekonomik të rrjetit hekurdhor shqiptar, që përfshin të gjitha linjat ekzistuese, me stacione fundore, Hanin e Hotit në veri, Vlorën në jug dhe Pogradecin në juglindje. Po ashtu janë përfshirë linja Tiranë-Durrës, dhe dy segmentet që përdoren për mallrat, njëra linjë shkon në Ballsh dhe tjetra tek ...Full Article

Adë –Bunacë, fshati i luleshtrydheve

Fier – Renatoja, një njëzet e gjashtëvjeçar nga fshati Adë –Bunacë e do tokën e tij. E ëmbëlson me luleshtrydhe, prej nëntorit  në qershor, për t’ia dorëzuar më pas kulturës së pjeprit. Gjashtë vjet pasi mbaroi shkollën e Mesme, dhe pas një viti në Greqi si emigrant , të gjithë menduan se do të ishte mekaniku dhe bojaxhiu i parë në fshatin e tij, por nuk ndodhi kështu .“Kur ...Full Article

Super prodhim, bostani edhe pse me çmim të ulët mbetet në arë (fotot)

Fier – Fusha e Frakullës në bashkinë Fier këtë vit ka super prodhim në sharqi e pjepër. Tonelata të tëra  tregëtohen cdo ditë drejt tregjeve të vendit, por më shumë drejt Kosovës. Edhe pse sasira të mëdha ikin, përsëri mbeten në arë duke u kalbur pa u tregëtuar. Edhe pse cmimi i tyre me shumicë është 3 lekë të reja përsëri ai mbetet stok në arë . Fermerët e kan ...Full Article

Grafiku/ Sa makina ka Shqipëria për 1 mijë banorë?

Edhe në vitin 2016, Shqipëria pati numrin më të ulët të automjeteve për 1000 banorë në Europë, duke lënë pas vetëm Turqinë. Sipas të dhënave nga Ministria e Transportit, në fund të vitit 2016, numri i automjeteve për 1000 banorë në Shqipëri ishte 138.4. Para nesh janë të gjitha vendet e rajonit. Maqedonia ka mbi 190 automjete për 1000 banorë. Sipas Eurostat (që i referohet vitit 2015) mesatarja e ...Full Article

Eksporet e bujqësisë – 61 mijë ton në gjashtë muaj

Fier – Rriten eksportet e produkteve bujqesore ne Qarkun Fier per kete periudhe te ketij viti duke thyer rekorde nga viti ne vit.Sasia ne total e eksporteve per kete gjashte mujor shkon ne 61 mije tone fruta dhe perime rreth 10 mije ton me shume sa eksporti i te njejtes periudhe i vitit te kaluar. Drejtuesi i sherbimit keshillmor ne drejtorine e bujqesise rajonale Fier Muhamet Baboci eshte shprehur ...Full Article
Page 5 of 75« First...23456789...2030405060...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365