|E martë, Janar 23, 2018

Ekonomi

Shehaj: Zero tolerancë bizneseve pa liçensë, burg tatimorëve abuzues

Tiranë – Drejtoreshës së Përgjithshme të Tatimeve, Brisida Shehaj, i kanë mjaftuar më pak se 30 minuta për të lënë detyra dhe paralajmëruar inspektorët e Shkodrës. Gjatë një takimi me dyer të mbyllura të zhvilluar në kryeqendrën e veriut, ku pjesë e tij ishin edhe inspektorë të Autoritetit Kombëtar të Ushqimit, të higjenës dhe atij punës, Shehaj la detyra të qarta për mënyrën se si duhet operuar në terren, ...Full Article

Bashki – Tatime , në luftë kundër informalitetit

Fier – Luftë informalitetit , ka qënë motoja që ka bashkuar paraditen e sotme bashkinë  dhe drejtorinë e tatim – taksave në Fier. Me këtë fokus u zhvillua  takimi koordinues i strukturave të tatim – taksave në Bashkinë Fier dhe Drejtorisë Rajonale Tatimore Fier, i cili konsistoi në shpërndarjen e informacionit të detajuar rreth aksionit të nisur prej tatimorëve në1 shtator për shmangien e evazionit fiskal. Nga ana e ...Full Article

Biznesi: Rritja e taksave shtoi evazionin, Ministria e Financave e mohon

Tiranë – Përballja e parë publike mes biznesit dhe Ministrisë së Financave për aksionin kundër informalitetit ka shkaktuar debate ne emisionin Ekopolitikë të gazetares Aurora Sulçe në çelje të sezonit të ri. Përfaqësuesit e sipërmarjes kanë akuzuar qeverinë se rritja e taksave ka shtuar evazionin dhe informalitetit dhe kanë kërkuar uljen e tyre. Gjergj Buxhuku, administrator i Konfindustrisë: Politika e tanishme të shprehura në dy paketa fiskale të njëpasnjëshme ...Full Article

Rama – Merrni kuponin tatimor.

Tiranë – Kryeministri Edi Rama mbledh ministrat, drejtues të Tatimeve dhe doganave në lidhje me aksionin kundër Informalitetit. Në fjalën e tij Rama e quajti operacionin një luftë “patriotike” atë kundër informalitetit në ekonomi dhe i kërkoi qytetarëve të jenë pjesë e saj. Edi Rama: Të këndosh këngën e flamurit e të mos paguash taksat është shfaqja më kuptimplotë e hipokrizisë ndaj vendit tënd. Prandaj nëse i them sot qytetarëve ...Full Article

Malaj – Tekstet e nxënësve 10% më shtrenjtë

Tiranë – Paketat e teksteve për nxënësit e klasave të para do të kushtojnë më shtrenjtë për këtë vit të ri shkollor. Sipas udhësizmit të Ministrisë së Arsimit çmimi pritet të jetë afro 10% më i lartë se një vit më parë. Zv/ministrja e Arsimit Nora Malaj tha se kjo ka ardhur për shkak të shtimit të numrit të teksteve dhe cilësisë së tyre. Nora Malaj: Çmimi i tekstit ...Full Article

Rriten treguesit financiar nga pagimi i detyrimeve

Fier –  Sipas të dhënave të këtij 7 mujori nga drejtoria rajonale tatimore në Fier plani i të ardhurave është rritur dhe tejkaluar me 103% nga ai i planifikuar apo e krahasuar me të njëjtën periudhe të vitit të kaluar është rritur me 13% . E shprehur në vlerë monetare prej 500 milion lek të reja më shumë në arkën e shtetit. Rritja e të ardhurave tatimore është rrjedhojë ...Full Article

Abuzimi në Dogana, tender 29 milionë lekë për blerje biçikletash

Tiranë – Raporti i Auditimit të Kontrollit të Lartë të Shtetit në Drejtorinë e Përgjithshme të Doganave zbulon të tjera shkelje. Lapsi.al siguron një pjesë të këtij raporti, ku evidentohet dëmi prej rreth 29 milionë lekë të vjetra me tenderin e blerjes së biçikletave. Vlera e këtyre të fundit llogaritet në rreth 1.5 milionë lekë të vjetra për një biçikletë. Sipas KLSH-së kryerja e këtij shpenzimi nuk përputhet me ...Full Article

BB – Shërbimi ndaj qytetarëve larg standarteve dhe me korrupsion

Banka Botërore akordon nje fond per Shqiperine 32 milionëEUROme qëllim përmirësimin e sherbimeve ndaj qytetareve. Ky insitucion ngre shqetësim të thellë për mungesën e standarteve në ofrimin e këtyre shërbimeve. Sipas konstatimit të një prej institucioneve më të mëdha financiare në botë më shumë se një milion qytetarë përballen me një strukturë shtetërore shërbimi jo shumë efikase dhe të fragmentuar gjatë marrjes së shërbimeve, ku korrupsioni dhe pabarazia janë ...Full Article

Pasanikët në depresion nga humbja në valutë

USA – Humbjet e qindra miliarda euro kanë qenë në ditët e fundit, për shkak të rënies së tregjeve aziatike të aksioneve dhe SHBA, jo vetëm investitorëve të shitjes me pakicë, por edhe manjatëve të pasurisë në ekonominë botërore. Ndërkohë që humbjet në tregjet e mbarë botës duke filluar paparë nivelet-sot tregjet Euro u dëmtuan 400 miliard, ndërsa zhytet tregun e aksioneve greke ishte gati 11% (apoleis 2.5 miliardë) ...Full Article

Kina në krizë. Bursat në pikjadë

Kinë – Tregjet aziatike kanë pësuar rënie të thellë, si pasojë e frikës së krijuar nga ngadalësimi i ekonomisë kineze. Analistët thonë se masat e marra nga qeveria e Kinës nuk po qetësojnë tregjet, ndërsa investitorët kanë paralajmëruar se nëse kjo situatë vijon, atëherë ata do të ndalin investimet. Por sipas FMN është munduar të qetësojë tregjet ndërkombëtare duke nënvizuar se ekonomia e Kinës nuk është në krizë. Ngadalësimi ...Full Article
Page 50 of 80« First...102030...4849505152...607080...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365