|E mërkurë, Janar 24, 2018

Ekonomi

BB: Investimet e huaja në Shqipëri do të bien me 22%

Banka Botërore lajmëron një ulje të konsiderueshme të investimeve të huaja në vendin tonë në vitet në vijim. Në një projeksion të fundit për Shqipërisë, investimet e huaja direkte do të përfshihen në një trajektore rënëse që këtë vit dhe për të vijuar kështu të paktën deri në vitin 2019. Banka thotë se IHD këtë vit do të arrijnë në 8.3 për qind të PBB nga 8.7 për qind ...Full Article

Në nëntor mbahet Forumi dyditor ekonomik i diasporës shqiptare në Prishtinë

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka pritur në takim përfaqësuesit e Rrjetit të Bizneseve të Diasporës Shqiptare, Naim Dedushaj dhe Lorika Tahiri, me të cilët ka biseduar për organizimin e Forumit Ekonomik të Diasporës Shqiptare, që do të organizohet më 25 dhe 26 nëntor në Prishtinë, e që ka për qëllim lidhjen e diasporës me bizneset në Kosovë. Haradinaj ka vlerësuar iniciativën për një forum të tillë, duke qenë ...Full Article

Ja ku i fshehin eurot zyrtarët shqiptarë

Greqia është shndërruar në një parajsë fiskale për zyrtarët e korruptuar të Shqipërisë. Lajmi konfirmohet nga Ministria greke e Financave. Hetimet e agjencive greke të Inteligjencës financiare kanë zbuluar se, në bankat greke janë depozituar miliona euro nga individë shqiptarë, të cilët nuk janë emigrantë atje, por zyrtarë të administratën publike në Shqipëri, ose ish-punonjës të saj. Nga hetimet ka rezultuar se, këta individë depozitojnë “cash” shuma që variojnë nga ...Full Article

Manastirliu – Rritje rrogash për bluzat e bardha

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, u shpreh se drejtorët e spitaleve rajonale universitare dhe atyre bashkiake do t’i nënshtrohen një konkursi, teksa premtoi se mjekët dhe infermierët do të kenë rritje rroge deri në 40% në fund të mandatit. “Ashtu siç ishte rritja e pagave për mjekët dhe infermierët në vitin 2017 me 10%, ashtu është parashikuar të ketë rritje page deri në 40% në fund ...Full Article

Suedia – Shteti i parë që do ta heq keshin

Suedia tashmë është e para e cila gjithnjë e më tepër po i largon paratë nga përdorimi. Tashmë e kanë caktuar edhe datën, në vitin 2023 suedezët do të jenë shoqëri pa para të gatshme. “Populli nuk e do keshin, shteti po iu përgatit valutën e posaçme”, porosisin autoritetet suedeze. Për pesë vite, sipas rezultateve të hulumtimit, shitoret me siguri nuk do të pranojnë para të gatshme në këtë ...Full Article

Spaho: Ja sa do rriten çmimet e ushqimeve dhe shërbimet

Partia Demokratike mbetet e vendosur për të kundërshtuar me forcë futjen e biznesit të vogël në TVSH. Kryetari i grupit parlamentar të PD-së, Edmond Spaho, duke folur për Ora News jashtë Kuvendit tha se do përdoren të gjithë mekanizmat  parlamentarë për ta penguar, ndërsa bëri një panoramë sesa pritet të rriten çmimet në vend nëse kjo ndodh. Spaho: Do ta kundërshtojmë këtë iniciativë me mjete që na jep Kuvendi ...Full Article

Zbulohet skema/ Monedha online po bën ‘namin’ në Shqipëri,

Të blesh Bitcoin në Shqipëri nuk është aspak e vështirë. Disa tregtues të kësaj monedhe operojnë nëpërmjet faqeve të tregtimit, ku numri i transaksioneve është mbi 2000 dhe vlera e volumit tregtar e përllogaritur me çmim aktual të tregtimit të BTC në bursat ndërkombëtare e kalon shifrën 1.5 mln euro… Në faqen LocalBitcoins janë të regjistruar shitës dhe blerës nga e gjithë bota, të cilët kryejnë transaksione të shit-blerjes ...Full Article

FMN – Edi Ramës, TVSH për biznesin e vogël një gabim

Fondi Monetar Ndërkombëtar nuk është dakord me vendimin e qeverisë për të futur biznesin e vogël në skemën e TVSH-së. Top Channel ka mësuar se gjatë diskutimeve me qeverinë, misioni i FMN-së ka shprehur rezerva për këtë nismë, duke dhënë dhe argumentet përse. FMN mendon se shtrirja e TVSH-së mbi biznesin e vogël mund të krijojë probleme me administrimin, duke rritur kostot për Tatimet dhe duke mos sjellë të ...Full Article

Kombinat-Kinostudio/ Autobuzi i parë elektrik do testohet nga kompania polake

Tiranë –  Një autobus urban elektrik për herë të parë do të testohet në linjën Kombinat-Kinostudio për të parë mundësinë e aplikimit të këtij mjeti në transportin e kryeqytetit. Kompania polake e autobusëve ka shprehur interes për këtë risi, ku pas testimeve dhe funksionalitetit konkrete në rrugë, do të dalin edhe kostot të cilat do të shqyrtohen nga bashkia e Tiranës në vendimmarrjen finale. “Është një kompani polake ‘Solaris’ ...Full Article

Zbulimi/ Deputetët zhvasin deri 1100 euro në muaj

Nëse një qytetar i thjeshtë i këtij vendi kapet në shkelje ligjore duke falsifikuar dokumenta e kësisoj duke përfituar pagesa në dëm të buxhetit të shtetit, burgoset menjëherë, por mesa duket, deputetët e Republikës së Shqipërisë janë të imunizuar në këtë aspekt. Ky është përfundimi në të cilin del një studim i ISP-së (Instituti i Studimeve Politike), i cili i ka kërkuar kuvendit shqiptar një hetim të menjëhershëm për ...Full Article
Page 6 of 80« First...45678...203040...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365