|E mërkurë, Janar 24, 2018

Ekonomi

Zeqaj : “Kanabisi mjekësor, një aset më shumë për ekonominë”.

Fier – Kryetari i bashkisë së Fierit, Baftjar Zeqaj, në një intervistë për gazetën “Shekulli” thotë se legalizimi i kanabisit mjekësor do të japë shumë ekfekte pozitive në ekonominë kombëtare, por edhe në ekonominë e shtetasve. Falë cilësisë së tokës dhe kushteve klimaterike, kanabisi mjekësor do të ishte një mall i mirë për eksport, nën kontrollin e strukturave shtetërore, duke mos ia lënë në dorë krimit të organizuar, siç ...Full Article

Gjobiten 21 pika karburantesh, emrat .

Tirane – 42 pika karburantesh janë gjobitur nga Inspektoriatit Qëndror Teknik. Gjatë inspektimeve në muajt dhjetor 2014-janar 2015 nga Inspektoriati Qendror Teknik janë gjobitur në total 42 pika karburantesh, 21 subjekte për mungesë dokumentacioni dhe 21 për cilësinë e karburanteve. Inspektorati Qendror Teknik garanton opinionin publik se është i vendosur të ushtrojë detyrën e tij për monitorimin e të gjitha subjekteve sa i takon respektimin e ligjit dhe do ...Full Article

DPT-bizneseve: Përditësoni të dhënat para 1 marsit ndryshe gjoba .

Tiranë – Administrata Tatimore ju rikujton bizneseve që të bëjnë përditësimin e adresave kryesore dhe sekondare të bizneseve si edhe të bëjnë përditësimin e kodeve ekonomike pranë Qendrës Kombëtare të Regjistrimit (QKR). Afati për përditësimin e të dhënave pranë QKR-së është data 01 mars 2015. Në bazë të ligjit “Për Procedurat Tatimore në Republikën e Shqipërisë” Nr.9920, datë 19.5.2008 i ndryshuar, kur organet tatimore konstatojnë se tatimpaguesit nuk respektojnë ...Full Article

Andis Harasani me llogari bankare në Zvicër .

Zbulohet emri i shqiptarit të vetëm në listën e VIP-ave, të zbuluar në listën e “Swissleaks”, skandali i fundit financiar botëror, që zbuloi se mijëra personalitete fshihnin paratë e tyre në Zvicër, të fshehur pas sekretit bankar. Ai është Andis Harasani, ish-deputet i Partisë Socialiste dhe ishdrejtor i Korporatës Elektroenergjetike Shqiptare. Në listë figuronte edhe Shqipëria, me vetëm një person të listuar, por me sasi parash në masën zero. Sipas shpjegimeve të autorëve të investigimit gazetaresk, kjo ka të bëjë ose më faktin se për vendet me më pak ...Full Article

MEI do të kontrollojë naftën tek tregtarët me pakicë.

Qeveria ka përgatitur disa ndryshime në ligjin “Për përpunimin, transportimin dhe tregtimin e naftës, të gazit dhe nënprodukteve të tyre”, me qëllim mbrojten e konsumatorëve fundorë. Nisma për ndryshimin e ligjit ka mbërritur në Kuvend dhe do të nisë shqyrtimin në komisionet parlamentare. P/ligji ka te beje me inspektimin e cilësisë së naftës dhe nënprodukteve të saj, që ofrohen nga tregtarët me pakicë dhe njësitë e lëndëve djegëse, me qëllim ...Full Article

Gjobë 6,9 mln lekë subjektit 'Phenix' , shmangu detyrimet .

Tiranë – Drejtoria e Përgjithshme e Doganave ka gjobitur me shumën prej 6 920 275 lekë kompaninë naftënxjerrëse “Phenix” pasi nga kontrollet e ushtruara ka rezultuar se ka shmangur detyrimet fiskale për një sasi prej reth 78 kg naftë. Sipas Departamentit të Akcizës në Drejtorinë e Përgjithshme të Doganave, nga kontrolli i ushtruar në ambientet e kësaj kompanie, u konstatua një tepricë prej 78.937 kg naftë bruto, e gatshme ...Full Article

Gjobë 6,9 mln lekë subjektit ‘Phenix’ , shmangu detyrimet .

Tiranë – Drejtoria e Përgjithshme e Doganave ka gjobitur me shumën prej 6 920 275 lekë kompaninë naftënxjerrëse “Phenix” pasi nga kontrollet e ushtruara ka rezultuar se ka shmangur detyrimet fiskale për një sasi prej reth 78 kg naftë. Sipas Departamentit të Akcizës në Drejtorinë e Përgjithshme të Doganave, nga kontrolli i ushtruar në ambientet e kësaj kompanie, u konstatua një tepricë prej 78.937 kg naftë bruto, e gatshme ...Full Article

Investigimi/ Bankers, kompania me të ardhura 2 miliardë dollarë prej 2004 me zero tatim-fitimin .

Fier – Bankers Petrolium kompania që për 10 vite i ka të ardhurat mbi 2 miliardë dollarë, paguan tatim-fitimi më pak se një ushqimore apo kinkaleri. Emisioni “Te Paekspozuarit” në Ora News transmetoi dje një investigim që hedh dritë mbi koncesionin që qeveria shqiptare i ka dhënë kompanisë Bankers Petroleum për fushën naftëmbajtëse të Patos Marinzës. Fusha më e madhe e Shqipërisë dhe një ndër zonat më të pasura ...Full Article

Rama-Mustafa përurojnë doganën në Vërmicë .

Kryeministri Edi Rama së bashku me homologun e tij kosovar Isa Mustafa përurojnë sot tranzitin e përbashkët doganor në Vërmicë. Përurimi do të behët në orën 11:00 në tranzitin e përbashkët mes Kosovës e Shqipërisë. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Kryeministri Rama nga Morina ka bërë të ditur se është takuar me homologun Mustafa, duke theksuar se nga sot kufiri mes dy vendeve do të jetë me një ...Full Article

Fieri e Vlora marrin 1 mln dollarë për punësimin .

Fondi i punësimit për vitin 2015 është dyfishuar, kështu që kompanitë e ndryshme private mund të aplikojnë për të përfituar duke punësuar persona në nevojë, ata me aftësi të kufizuara, gra dhe të rinj. Kjo deklaratë është bërë nga Kryeministri Edi Rama gjatë një takimi në Fier e Vlorë ku ka deklaruar se vetëm për këto dy rrethe fondi shkon në 1 milion dollarë. Nga ky fond vitin e ...Full Article
Page 60 of 80« First...102030...5859606162...7080...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365