|E mërkurë, Janar 24, 2018

Ekonomi

4000 mësues në rrugë, nga janari 2015 s’kanë rroga.

Tiranë – Ministria e Arsimit dhe Sportit ditën e djeshme ka hedhur dritë mbi numrin e mësuesve që janë jashtë profilit apo pa arsimin përkatës në institucionet e arsimit parauniversitar. Të dhënat u bënë publike nga ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla, gjatë prezantimit të raportit të inspektimit të burimeve njerëzore në institucionet e arsimit parauniversitar në vend, ku sipas saj, nga inspektimet kanë rezultuar mbi 5 mijë mësues që ...Full Article

40 çmënduritë e Dubait. (fotot)

​Kryeqyteti i Emirateve të Bashkuara Arabe është një nga qytetet më të jashtëzakonshme në botë ose më saktë më luksozi. Në më pak se 30 vjet, Dubai u kthye nga një fshat peshkimi në qytetin më të njohur në planet. Nëse do ta vizitoni këtë qytet do të kuptoni sesa të pasur janë banorët e tij. Por, sigurisht jo të gjithë janë aq të pasur, por më të pasur ...Full Article

Cani i Financave dorëzon në qeveri pr/buxhetin.

Tiranë – Ministria e Financave ka dorëzuar në qeveri projektbuxhetin për vitin 2015, bënë të ditur burime nga kjo ministri. Ndërkohë pritet që shumë shpejt qeveria ta kalojë atë për miratim, duke i hapur rrugë diskutimit në Parlament. Sipas burimeve, gjatë vitit 2015 totali i të ardhurave parashikohet në vlerën 391 milionë lekë ku të ardhurat tatimore dhe doganore zënë peshën kryesore. Ndërsa referuar burimeve nga ministria e Financave, ...Full Article

Kryepolici i Rrugores: Ju mashtrojnë, nuk ka gjoba për jelek e fikëse zjarri.

Tiranè – Në asnjë rast, punonjësit e Policisë Rrugore në Tiranë nuk kanë kërkuar jelekët fosforeshentë dhe fikëset e zjarrit nga drejtuesit e mjeteve”. Ky sqarim vjen nga kreu i Komisariatit të Policisë Rrugore në kryeqytet, Besmir Qibini, i cili, në një intervistë për “Gazeta Shqiptare” tregon se si është e vërteta e kutisë së ndihmës së shpejtë dhe si po abuzohet nga tregtarët dhe mediat me këtë pjesë. ...Full Article

Rritet borxhi publik me 2 Euro çdo ditë.

Tiranë – Ministria e Financave ka bërë dje publike shifrat e borxhit publik të shtetit shqiptar, që ka vijuar të rritet. Sipas statistikave zyrtare, në fund të muajit shtator 2014 borxhi publik në total shënoi 961.5 miliardë lekë, ose 6.87 miliardë euro, i barabartë me 67.76% të Prodhimit të vendit në një vit, pa llogaritur detyrimet e prapambetura ndaj privatëve. Në fund të vitit të kaluar kjo shifër ishte ...Full Article

Punësimi në Britani, procedurat ligjore për të emigruar.

Ja çfarë mundësish keni nëse doni të emigroni për qëllime punësimi në Mbretërinë e Bashkuar Një nga mundësitë që shtetasit shqiptarë kanë për të emigruar në Mbretërinë e Bashkuar për qëllime punësimi është nëpërmjet Sistemit të Bazuar mbi Pikët. Kjo është një nga shtyllat e cila bën të mundur hyrjen e punëtorëve shumë të kualifikuar në Mbretërinë e Bashkuar për të kërkuar punë ose vetëpunësim. Për të aplikuar për ...Full Article

Rama: Në krye të BSH Rudina Seseri.

Tiranë – Në krye të Bankës së Shqipërisë mund të jetë një femër që aktualisht punon në sistemin financiar ndërkombëtar. Në fakt kjo është përzgjedhja e qeverisë, e konfirmuar nga kryeministri Rama gjatë një interviste televizive. Rama u shpreh se komisioni përzgjedhës, i përcaktuar prej tij për t’i këshilluar qeverisë kandidaturën për Guvernator, ka bërë përzgjedhjen e vet dhe është një grua shqiptare që ka sipas Ramës, ka karrierë ...Full Article

Prodhuesit : Proteinat nuk janë problem. Kontrollorët: Problem majaja mbi normë.

Tiranë – Vendimi i fundit i Ministrisë së Bujqësisë ka futur në konfuzion prodhuesit e bukës dhe të miellit. Pëllumb Boshi, prodhues buke prej vitesh, thotë se problem nuk janë vetëm proteinat tek buka, por ka një sërë komponentësh që nuk kontrollohen. “Nuk mendoj se është vetëm niveli i proteinave për bukën, janë edhe probleme të tjera që nuk janë përmendur fare, siç është gluteni, lagështira, rrezja dhe të ...Full Article

Në janar rritet karburanti me 12 lek për litër.

Tiranë – Cmimi i karburtanteve në vendin tonë do të rritet me 12 lekë për litër. Kjo është propozuar në paketën fiskale, të përgatitur nga qeveria shqiptare, e cila tashmë i ka kaluar biznesit për negociata, megjithëse në 20 vitet e fundit ata nuk kanë rënë dakort asnjëherë për ngritjen e taksave. Por me paketën e re fiskale nuk pritet të rritet vetëm cmimi i karburantit, i cili do ...Full Article

Cekët OK, 100% e aksioneve të OSHEE i kalojnë Shqipërise .

Tirane – Nënshkruhet marrëveshja mes qeverisë shqiptare dhe çekëve të CEZ për transferimin e aksioneve të kompanisë së shpërndarjes së energjisë. Lajmi bëhet i ditur nga Ministria e Energjisë dhe Industrisë. Sipas saj, kjo marrëveshje përmbyll edhe procesin e zgjidhjes me mirëkuptim të mosmarrëveshjeve me shoqërinë CEZ dhe shtetit shqiptar, që u nënshkrua në qershor të këtij viti. Me anë të kësaj marrëveshje, tashmë 100% të aksioneve të shoqërisë ...Full Article
Page 69 of 80« First...102030...6768697071...80...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365