|E mërkurë, Janar 24, 2018

Ekonomi

TAP përfundon rikonstruksionin e shkollës së Grecallisë

Fier –  Me datë 5 tetor 2017, Gazsjellësi Trans Adriatik (TAP) mori pjesë në ceremoninë e përurimit të shkollës së rikonstruktuar “Thanas Ikonomi” në fshatin Grecalli, Fier. TAP ka investuar për rikonstruksionin e kësaj shkolle rreth 340,000 euro, si pjesë e Investimeve Sociale dhe Mjedisore. Punimet përfshijnë rikonstruksionin e plotë të godinës dhe pajisjen e klasave me mjetet e nevojshme për zhvillimin e mësimit. Të pranishëm në ceremoninë e përurimit ...Full Article

FMN – 1 në 6 shqiptarë ka kredi për të shlyer

Përafërsisht, një në gjashtë shqiptarë, ka një kredi në një prej bankave tregtare në vend. Të paktën në këtë përfundim arrin Fondi Monetar Ndërkombëtar, që sapo ka publikuar anketën e aksesit financiar 2017, që është një ndër mekanizmat më të saktë dhe më të detajuar të fondit, sa i përket aksesit të njerëzve në sektorin financiar në secilën prej 180 ekonomive të ndryshme të botës. Indikatori që mat numrin ...Full Article

hapen vende pune në QSUT, ja kriteret

Spitali Universitar Nënë Tereza ka hapur dyert pë rata mjekë dhe specialist të cilët kërkojnë një vend pune në qendrën kryesore spitalore në Tiranë. Institucioni ka shpallur një sërë vendesh vakante, ku përfshihen punë si mjek kardiolog, I sëmundjeve të brendshme, neurolog, etj. Për më tepër shikoni poshtë vendet vakante: -Mjek pranë Njësisë së Imazherisë në Shërbimin e Imazherisë dhe Mjekësisë Nukleare, Poli i Administrimit të Integruar të Spitalit ...Full Article

Gjyqet/ “Zhduken” 25 kompani ndërtimi

Me gjithë numrin e madh të lejeve të miratuar muajt e fundit, sektori i ndërtimit gjendet ende në vështirësi. SCAN ka zbardhur se vetëm gjatë muajve të parë të këtij viti, 9 kompani ndërtimi kanë shpallur falimentin, ndërkohë që më shumë se 25 të tjera, të përfshira aktualisht në procese gjyqësore, nuk ekzistojnë më nëpër adresat zyrtare. Në një intervistë për SCAN, Drejtori ekzekutiv i Shoqatës së Ndërtuesve, Maksim ...Full Article

Studimi/ Pensionistët – gjysma të varfër e gjysma të sëmurë

Në ditën ndërkombëtarë të të moshuarve u publikuan rezultatet e një studimi që tregojnë se 38% e tyre në Shqipëri jetojnë në varfëri. Po ashtu sipas të dhënave, një ndër dy të moshuar është i sëmurë. Por pavarësisht kësaj situate, ata janë të parët që paguajnë faturat e dritave dhe ujit, më pas ilaçet dhe me çfarë u mbetet nga pensioni, kalojnë muajin.“Kur s’ke para çfarë të hash. Heq ...Full Article

Të dhënat më të fundit për naftën dhe gazin në botë

Prof. dr. inxh. Arqile TETA*  – Shqipëria jonë është quajtur në vitin e largët 1938 Mesopotamia e re (Nuova Mesopotamia, New Mesopotamia). Ishte atëherë perla e Evropës për nëntokën e saj. Falë gjeologut të shquar polak S. Zuber (punonjës i AIPA-s italiane) Shqipëria ishte bërë e njohur si rezervuar hidrokarburesh dhe një prodhuese e fuqishme në Evropë e naftës me mbi 148 000 ton në vit (sipas të dhënave ...Full Article

Informaliteti/ Tërhiq kuponin tatimor ndryshe merr gjobë

Duke filluar nga 1 tetori, kur nis dhe faza e tretë anti-informalitet nuk duhet të bëjnë kujdes vetëm bizneset por edhe qytetarët. Kushdo që bën një blerje dhe nuk tërheq kuponin tatimor do të përballet me gjobë. Një fakt të tillë e bëri me dije në emisionin“Ekopolitikë” të gazetares Aurora Sulçe,drejtoresha e Përgjithshme e Tatimeve, Vasilika Vjero. Vjero: Edhe qytetarët do kontrollohen, kanë detyrim ligjor të tërheqin kuponin. Në momentin ...Full Article

Pirateria në internet nuk shkakton dëme financiare

Një studim për ndikimin e piraterisë në shitjen në fushën e muzikës, kinematografisë, librave dhe video-lojërave i ka kushtuar Komisionit Evropian 360 mijë euro. Megjithatë, BE asnjëherë nuk ka publikuar rezultatet e studimit, pasi nuk kanë ofruar fakte të mjaftueshme se pirateria paraqet problem të madh. Studimi është kryer nga kompania holandeze Ecory, e cila ka publikuar raportin prej 304 faqesh në maj të vitit 2015. Aty konkludohet se ...Full Article

Kryeqyteti ku pret 20 vjet për një shtëpi me qera

Stokholmi është kryeqyteti europian me rritjen më të madhe, falë emigracionit rekord, një ambienti shumë të mirë për start up-e, shto këtu edhe vendin me përqindjen e lindshmërisë më të lartë në kontinent. Të gjitha këto kanë bërë që banesat për të jetuar të jenë të pakta në numër Ka një arsye të fshehtë se përse shumë qiramarrës në Stokholm pëlqejnë banesa që kanë një numër të pakët mobiliesh ...Full Article

LISTA/ Ja bankat që priten të largohen nga Shqipëria

Sektori bankar i rezistoi me sukses krizës ekonomike dhe ndodhet në një fazë të rimëkëmbjes. Disa prej grupeve të huaja bankare kanë vendosur të largohen nga Shqipëria dhe kanë nxjerrë në shitje bankat në vendin tonë. Të tjerë aktorë po përpiqen të zgjerohen dhe janë të interesuar për ta bërë këtë përmes blerjes. Kreditë me probleme po bien, kreditimi po gjallërohet ngadalë, ndërsa fitimet po rriten, të paktën për ...Full Article
Page 7 of 80« First...56789...203040...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365