|E martë, Tetor 24, 2017

LAJMET KRYESORE

Ekonomi

Fieri bastion i të majtës. Çupi – Fieri me ekonominë më të zezë në vend

Gazetari Frrok Çupi i ftuar në “Arena” nga Dritan Hila në Ora News, teksa flet për betejën elektorale në jug të vendit, thotë se është i habitur se pse qyteti i Fierit është bastion i së majtës. Ai shprehet se nuk beson të ketë ndryshime mandatesh, ndërsa tregon edhe biznesin më të përhapur atje. Hila: Këtu kemi dy figura të PS-së, Gramoz Ruçi që e ka vënë veten i ...Full Article

Euro merr tatëpjetën në tregun botëror

Monedha e përbashkët ka shënuar një tjetër rënie gjatë ditës së sotme në tregun botëror. Kosovarët që nisen drejt Shqipërisë duhet ta dinë se euro kazbritur në 134.24 lekë, sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, 0.06 lekë më pak se një ditë më parë. Ky është një rekord i ri, pas atij të ditës së djeshme, teksa euro ka arritur në nivelin më të ulët që prej 22 ...Full Article

Krapsi dhe Patosi Fshat me ujësjellës të ri

Fier – Projekti i Ujësjellësit të ri i fshatit Kraps, realizuar nga Bashkia Fier është prezantuar dhe diskutuar sot me banorët e zonës. Në këtë takim, Kryetari i Bashkisë Fier, Armando Subashi shoqërohej edhe nga Kryetarja e Këshillit të Bashkisë, Evis Sema për të ndjekur nga afër sugjerimet e vet banorëve për këtë investim të domosdoshëm dhe shumë imediat. Ndërtimi i këtij ujësjellësi do të bëhet me fondet e ...Full Article

Konfindustria/ Ekzekutivi të ndërmarri veprimet e munguara në ligjislacionin ndërkombëtar

Tiranë – Konfindustria i kerkon ekzekutivit te ndermarri me vendosmeri dhe sa me shpejt te gjitha veprimet e munguara te te gjitha llojeve, te parashikuara ne legjislacionin nderkombetar, ndaj eksporteve te prodhimeve dhe sherbimeve “Made in Italy” ne tregun tone, si mase balancuese reciproke ndaj ndalimit se fundmi te importeve shqiptare te sherbimit te sektorit te industrise Call Center ne Itali. Ndalimi “de facto’ me nismen e qeverise italiane ...Full Article

Fundjavë/ Braçe ja ‘fut’ ministrit Panariti

Deputeti i PS-së në zonën e Divjakës njëherësh edhe kreu i komisionit parlamentar të Ekonomisë, Erjon Braçe ka bërë sot një ftesë të veçantë për gjithë qytetarët, referuar këtu çminimeve drastike që janë në kryeqytet për produktet bujqësore. Në një llogari të thjeshtë Braçe thotë se më lirë është që produktet bujqësore si dhe ato blektorale të mund t’i blini në zonën e Myzeqesë, pasi janë edhe më bio ...Full Article

Fermerët e dëmtuar nga stuhia e breshëri kërkojnë dëmshpërblim nga bashkia (video)

Fier – Dhjetra fermerë të Frakullës dhe Peshtanit Vogël janë grumbulluar para prefekturës dhe më pasë para bashkisë ku kanë kërkuar takim me kryebashkiakun në lidhje me dëmet që ju shkaktuan nga stuhia e breshëri që ra dy ditë më parë. Ata kanë pohuar se dëmi është i madh që u është shkaktuar , ndërkohë që kanë marrë kredi për të zhvilluar biznesin. Drurët frutorë e mbielljet e stinës ...Full Article

Bllokohen 26 ton mish pule me saonelë, vinte nga Brazili

Durrës – Një sasi e madhe mish pule, prej 26 tonësh, e ardhur në Shqipëri nga Brazili është bllokuar në portin e Durrësit. Kjo ngarkesë ka mbërritur pak ditë më parë në vendin tonë dhe pasi është analizuar nga ISUV, ka rezultuar me ngarkesë të virusit “Salmonela SPP”. NJOFTIMI I PLOTË I AUTORITETIT KOMBËTAR TË USHQIMIT Autoriteti Kombëtar i Ushqimit, referuar urdhrit 131 datë 4.4.2017 të Ministrit të Bujqësisë, ...Full Article

Gjiknuri: Në Novoselë do ndërtohet aeroporti i dytë i Shqipërisë

Vlorë – Drejtuesi politik i Qarkut të Vlorës Damian Gjiknuri gjatë një takimi me banorë të Nevoselës  ka pohuar se në këtë zonë do të ndërtohet aeroporti i dytë në vend. “Vlora do të ketë një aeroport, do të jetë Novosela aeroporti i dytë i Shqipërisë. Vlora ka potenciale të jashtëzakonshme turistike, po i bëhet dhe Rruga e Lumit që i krijon edhe një damar tjetër komunikimi shumë të ...Full Article

Një status në facebook hedh poshtë poshtë premtimet e qeverisë

Kreu i qeverisë Edi Rama, gjatë kongresit elektoral të zhvilluar ditën e djeshme, prezantoi programin ekonomik me të cilin do t’ju kërkojë votën shqiptarëve në zgjedhjet e 18 qershorit. Nga premtimet e bëra, tre ishin zotimet më të rëndësishme që Rama tha se do t’i realizonte nëse fitonte zgjedhjet. Qeveria premtoi se do të hapte 220 mijë vendeve të reja pune, do të kishte rritje të pagës prej 40% ...Full Article

Revoltë ndaj “Vodafone” dhe “Telekom Albania” në rrjetet sociale

Shkurtimi i periudhës së faturimit nga një muaj në 28 ditë si edhe rritja e çmimit ta paketave standarde të komunikimit e shoqëruar me heqje të internetit pa limit, ka rritur ndjeshëm irritimin e abonentëve ndaj kompanive celulare “Telekom Albania” dhe “Vodafone Albania”. Mjaft abonentë ankohen në rrjetet sociale (shih galerinë sipër) se “interneti u mbaron brenda pak ditësh”, madje ka prej atyre që bëjnë humor të zi duke ...Full Article
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365