|E martë, Tetor 24, 2017

LAJMET KRYESORE

Ekonomi

Nafta në bursë në pikjadë, në Shqipëri avazin…

Çmimi i naftës ka rënë në nivelin më të ulët të pesë muajve për shkak të frikës së mbi ofertës dhe perspektivës për një ekonomi globale të dobësuar… Çmimi i naftës ka rënën me pothuajse 3 pikë përqindje, duke kapur nivelin më të ulët të pesë muajve, pas shqetësimeve në rritje se mbioferta botërore e naftës uli fitimet, që kur OPEC nënshkroi marrëveshjen për të ulur prodhimin. Nafta bruto ...Full Article

Call center, çfarë ndodh tani?!

13 sipërmarrje të mëdha italiane firmosën dje një protokoll mirëkuptimi me kryeministrin italian Paolo Gentiloni dhe ministrin e zhvillimit ekonomik Carlo Calenda, në të cilin u angazhuan që 95% të shërbimeve aktuale t’i kalojnë gradualisht në Itali, si dhe të paktën 80% e vëllimeve outsourcing për kontratat e reja të kryhen në territorin italian Këto kompani janë: Eni, Enel, Sky, Mediaset, Tim, Vodafone, Wind Tre, Fastweb, Intesa SanPaolo, Unicredit, ...Full Article

Efiçenca e energjisë, Gjermania jep edhe 2 milion euro grant

Tiranë – Ministri i Energjisë dhe Industrisë z.Damian Gjiknuri dhe ambasadorja e Gjermanisë në Tiranë znj. Susanne Schutz firmosën sot marrëveshjen e gratit prej 2,032 milion euro për financimin e fazës së dytë të Programit për Rinovimin e Konvikteve në kampusin universitar të Tiranës sipas parimit të efiçiencës energjitike. Ndihma totale e qeverisë gjermane për të gjitha projektet e modulit të efiçencës në godinat e studentëve arrin në 15 ...Full Article

Bujqësia – Rritet sipërfaqja e mbiellë me perime e zarzavate, rriten disa herë eksportet

  Fier – Edhe pse moti ka qënë I ftohtë dhe me lagështirë kjo nuk ka penguar fermerët e qarkut Fier që të mbiellin sipërfaqe toke  me kulturat e stinës por edhe të serave. Muhamet Baboçi specialist në drejtorinë e bujqësisë së qarkut Fier ka pohuar se këtë vit është rritur sipërfaqa e mbiellë me sera në 185 ha ose 30 % më shumë se një vit më parë ...Full Article

Çelet sezoni në Himarë, Gjiknuri: Promovim të gjitha llojeve të turizmit

Vlorë – Ministri i Energjisë dhe Industrisë Damian Gjiknuri, njëkohësisht drejtues politik për Qarkun e Vlorës sëbashku me Ministren e Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë e Sipërmarrjes Milva Ekonomi morën pjesë në “South Outdoor Festival”, organizuar në datat 29 Prill – 1 Maj në Pilur të Himarës. Në festival morën pjesë qytetarë nga e gjithë Shqipëria ndërsa organizimi synonte në vetvete promovimin e zonave të thella malore të Qarkut të ...Full Article

Video/ Tjetër koraçierë mbrrin në Sarandë (fotot)

Sarandë – Tjetër koraçierë ka mbrritur mëngjesin e sotëm në Sarandë. Kanë qënë afro dy mijë turistë që kan zbritur nga kjo koraçierë që do të vizitojnë qytetin e Sarandës ditën e sotme. Sipas korespodentit të alb365.com në Sarandë Leonidha Rexha mësohet se koraçiera është angleze dhe turistët në të janë nga vende të ndryshme të botës. Koraciera ka mbrritur në mëngjes në Sarandë dhe nl mbrëmje do të ...Full Article

Ja resorti i parë turistik me pesë yje në Shqipëri

Kryeministri Edi Rama ka bërë të ditur se së shpejti do të nisë ndërtimi i kompleksit të parë turistik me pesë yje në Shqipëri. Kompleksi do të jetë një investim madhor që do të kryhet nga kompania e huaj e turizmit Melia Group. Vendi ku do të ndërtohet ky kompleks turistik i madh do të jetë Gjiri i Lalzit. Ndërtimi do të jetë i shtrirë në disa hektarë tokë ...Full Article

Rama: Shisni me faturë, merrni 20%-shin

Pas vizitës në Apolloni, kryeministri Edi Rama u ndal në Vlorë në takim me disa fermerë të zonës. Ndërsa u shpjegoi skemën e re të subvencionit, Rama tha se për të përfituar duhet të shesësh mallin me faturë. Gjatë një bashkëbisedimi me fermerë të zonës së Vlorës, kryeministri Rama u ndal te subvencionet në bujqësi, teksa tha se janë më të lartat në rajon. Rama u bëri thirrje fermerëve ...Full Article

Euro në pikjadë

Edhe pse afati i fundit i pagesës së sigurimeve përfundoi, monedha e përbashkët europiane vazhdon të zhvlerësohet në treg duke shënuar sot nivelin më të ulët të këmbimit për vitin 2017. 1 euro sot këmbehej sot me 134.93 lekë sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë. Ekspertët e tregut japin si arsye të  zhvlerësimit të euros kërkesën e lartë për lek, si dhe një mbi ofertë të valutës në ...Full Article

Ksamili ‘tërbonë’ italianët, nuk e prisnim plazhe të till

Italianët e Mondo Viggare kanë veçuar qytetin jugor të Ksamilit në Shqipëri si një destinacion që nuk duhet humbur këtë verë. Me titullin: “Ksamili, Shqipëria që nuk e prisni” portali italian iu bën thirrje turistëve që të vizitojnë. Dhe ja se çfarë shkruhet në të: “Ksamili, emër i cili nënkupton ‘gjashtë milje’ është një vend gjysmë i panjohur që dikur ishte një fshat i vogël peshkatarësh. Gjendet përballë Korfuzit ...Full Article
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365