|E mërkurë, Janar 24, 2018

Ekonomi

Përmbarimi ‘troket’ tek ARMO për borxhin 5 milion euro

Kompanitë në marrëdhënie kontraktore me rafinerinë e naftës ARMO kanë zbarkuar në gjykata dhe në përmbarim për të kërkuar arkëtimin e borxheve me forcë. Një ditë më parë përmbaruesit e ALBASE shpallen njoftimin në QKR për zbatimin e urdhrit të ekzekutimit të një shumë borxhi prej 690 milionë lekësh ose 5 milionë eurosh që ARMO i ka kompanisë Izvor-99 me aktivitet në bitum. Me ketë shpallje në Qendrën Kombëtare ...Full Article

Mikrofinanca Shqiptare: 25 Vite në shërbim të sipërmarrjes së lirë

Tirane – Shoqata Shqiptare e Mikrofinancës ka zhvilluar sot konferencën me temë “Mikrofinanca Shqiptare: 25 Vite në shërbim të sipërmarrjes së lirë” ku morën pjesë ekonomistë, financierë privatë e publikë, përfaqësues të institucioneve lider të mikrofinancës në Shqipëri; Përfaqësues të Bankës së Shqipërisë; Përfaqësues të trupit diplomatik të akredituar në Shqipëri dhe partnerë të ndryshëm vendas dhe të huaj. Të pranishmit në takim theksuan rolin tejet të rëndësishëm që ...Full Article

Web Summit, konferenca më e madhe e teknologjisë në botë

Çfarë është Web Summit ? Web Summit filloi si një ide e thjeshtë në vitin 2010, me qëllim për të lidhur komunitetin e teknologjisë me të gjitha industritë, të vjetra dhe të reja. Me një ritëm jashtëzakonisht të shpejtë, Web Summit është rritur duke u bërë “konferenca më e madhe e teknologjisë në botë”. E njohur për organizimin e shkëlqyer të konferencave, Web Summit në vitin 2016 është vizituar ...Full Article

Berisha – Pacollit/ Përparësi hekurudhës Milot – Prizren, jetike për Kosovën dhe rajonin

Ish-kryeministri Sali Berisha priti në një takim Zëvëndës Kryeministrin e Parë dhe Ministrin e Punëve të Jashtme të Republikës së Kosovës, Behgjet Pacolli. Berisha e uroi zotin Pacolli për detyrën e re shumë të rëndësishme që ka marrë dhe theksoi se beson dhe ka bindjen e plotë që ai do t’i japë një shtytje të mëtejshme njohjeve të reja ndërkombëtare të Kosovës, shumë të rëndësishme për pozicionin ndërkombëtar të ...Full Article

Shqipëria zbret 15 shkallë në Indeksin e Kapitalit Njerëzor

Shqipëria renditet e 85-a sipas Indeksit të Kapitalit Njerëzor 2017, duke rënë 15 shkallë krahasuar me vitin e shkuar. Renditjen më të mirë në Ballkan e ka Kroacia, e 37, e cila ka parë përmirësime me dy shkallë, Serbia e 60, sërish me pozitë të përmirësuar dhe Maqedonia e 67-a. “World Economic Forum” e rendit Shqipërinë të 85-sën në renditjen globale dhe të fundit në Ballkan, me plot 15 ...Full Article

Të tjera ndryshime në Lungomaren e Vlorës

Projekte të reja për Vlorën, pas ndërtimit të Lungomares, me synimin e shndërrimit të tij më tërheqës për pushuesit dhe më të jetueshëm për vlonjatët. Bashkia e Vlores do te nise se shpejti një paketë projektesh që mund të cilësohen si agupunturë urbane ku përfshihet rehabilitimi i disa shesheve përgjatë shëtitores bregdetare. Projekti tashmë ka përfunduar, sqaron drejtori i Urbanistikës në bashkinë e Vlorës, Erion Ahmataj. Sipas tij, synohet ...Full Article

Hapet unaza e re në Tiranë

Bashkia e Tiranës pritet të inaugurojë sot hapjen e Unazës së re në kryqytet, e cila pritet të lehtësojë ndjeshëm trafikun. Kryeministri Rama, ka zgjedhur që shqiptarëve t’u thotë mirëmëngjes pikërisht me pamjet e kësaj unaze, e cila sipas Ramës lidh shumë më shpejt dy zona të mëdha të qytetit siç janë Njësia 5 e Kombinati, si edhe duke lehtësuar trafikun e automjeteve në aksin Durrës – Tiranë – ...Full Article

TAP/ Përfundojnë 50% të punimeve, ja kur vjen gazi i parë

Përfundimin e 50% të punimeve  të gazjellësit TAP në drejtim të fushave të studimit, prokurimit dhe ndërtimit, njoftoi sot konsorciumi  TAP 16 muaj pas fillimit të projektit. Kontraktuesit e TAP kanë pastruar dhe shtrirë në tokë rreth 70% të tubacionit në Greqi dhe Shqipëri (539km nga një total prej 765km). Rreth 95% e 55,000 tubacioneve që do të përdoren për të ndërtuar rrjetin janë shkarkuar në Greqi, Shqipëri dhe ...Full Article

“Lakuriqtë e natës” kontrolle dhe gjoba natën nëpër lokale

Fier – Pasi e kanë vjelë mirë biznesin ditën tashmë uniformat gri të tatim – taksave ose si po i thërrasin me emrin e ri “Lakuriq nate” kanë filluar kontrolle në lokale nate, bare, restorante, fast food, etj . Vetëm brenda një nate ata kanë vendosur 40 gjoba për shkak se kur shisnin nuk e shoqëronin mallin me kuponin tatimor.Gjobat kanë shkuar në vlerën deri 50 mijë lek të ...Full Article

Do hapni biznes të vogël? Ja rregullat

Bizneset e Vogla janë subjekte tregtare që realizojnë një qarkullim më të vogël se 8 milion lekë në vit. Pavarësisht nga forma ligjore e organizimit, që kanë, konsiderohen si “Tatimpagues të Tatimit të Thjeshtuar mbi Fitimin” Regjistrimi Vendi i regjistrimit është Qendra Kombëtare e Biznesit (QKB). • Personat e regjistruar pajisen me numër identifikimi unik (NIPT), i cili shërben si numër i identifikimit tatimor të tyre, për tatimet kombëtare ...Full Article
Page 8 of 80« First...678910...203040...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365