|E shtunë, Janar 20, 2018

Kulturë

Ndërron jetë shkrimtarja dhe gazetarja Irena Vreto

Korçë – Sot ka nderruar jete shkrimtarja dhe gazetarja e njohur Irena Vreto. Semundja e rende per 4 vite te gjata dhe te tmerrshme triumfoi, megjithe luften e forte te Irenes. Nuk doja te shkruaja nje lajm te tille, per nje zonje qe miresine e kishte lajtmotivin e jetes se saj. Per nje intelektuale dhe artiste te rralle si ajo. Natyrisht dua te jem mirenjohese per njerezit qe e ndihmuan ...Full Article

Kokëdhima – “U prehsh në paqe Tana jonë!”

Koço Kokëdhima ka shprehur ngushëllimet për ndarjen nga jeta të aktores Hajrie Rondo, gjatë diotë së djeshme. Kokëdhima shprehet se Rondo do të mbahet mend për 40 rolet në kinema dhe 120 të tjerëve në teatër, por edhe si një grua kurajoze që e donte jetën dhe që u kthye në simbol force dhe frymëzimi për këdo. Mesazhi i ngushëllimit nga Koço Kokëdhima: U prehsh në paqe Tana jonë! ...Full Article

Ndërronë jetë aktorja Hajrie Rondo

Aktorja e njohur shqiptare Hajrie Rondo u nda nga jeta në moshën 66-vjeçare si pasojë e një sëmundje të rëndë, të cilën ajo e luftoi deri në frymën e fundit. Disa muaj më parë Rondo i është nënshtruar një ndërhyrje në kokë, por  nuk ja ka dalë dot mbanë të mundë sëmundjen. Nje nga rolet qe e ben te pavdekshme aktoren, eshte ai i Tanes tek “Perralle nga e kaluara”. ...Full Article

Martin Shkreli nxjerr në shitje albumin e grupit Wu-Tang

Martin Shkreli, shqiptari drejtor i Turing Pharmaceuticals i cili u arrestua muajin e kaluar nën akuzat e mashtrimit, nxori në shitje në e-Bay kopjen e vetme ekzistuese të albumit “One Upon a Time in Shaolin” të Klanit Wu-Tang. Dy vite më parë, Shkreli u shpall fitues i ankandit për albumin i publikuar në formën e një CD-je të vetme. Oferta e tij ishte 2 milion dollar por mbrëmjen e ...Full Article

Marko Caka në film përkrahë me De Niron, Al Pacinon e Joe Pesci

“Është ëndrra ime të luaj në një sheshxhirim me tre yjet dhe do të jetë një eksperiencë tre mujore që vetëm një herë të vjen në jetë. Aq më tepër si shqiptari i parë që luaj në rolin e mafiozit sicilian, në një film hollivudian me të gjithë yjet e Godfather-it”, ka thënë Marko Caka për KultPlus. Më 18 shtator të këtij viti do të fillojnë xhirimet për aktorin ...Full Article

Rama me Macron në Pallatin Presidencial në Francë

Kryeministri në kuadër të Global Positive Forum që organizohet në Paris ka marrë pjesë edhe në një mbrëmje miqësore në Pallatin Presidencial. Në rrjtet sociale, kreu i qeverisë ka publikuar edhe një foto me Presidentin e Francës, Macron. Më herët Kreu i qeverisë në fjalën e tij në këtë forum kërkoi ndihmën e partnerëve europianë për të ndryshuar imazhin e Shqipërisë, si një vend që përfaqëon kreativitetin dhe jo kriminalitetin, ...Full Article

The Guardian: Ohri ndër 10 liqenet më të bukur në Europë

Prestigjozja britanike “The Guardian” ka rënditur liqenin e Ohrit ndër 10 liqenet më të bukura të Europës. “Ju nuk keni pse të shkoni në det për të shijuar plazhe dhe sporte ujore. Këto brigje liqenesh ofrojnë banjo dielli, shëtitje me varkë, etj”, nis shkrimi i ‘The Guardian’ pasuar nga përshkrimi i qytetit të Ohrit, i renditur i pari si më i bukuri në Europë. Ohri është i vendosur në ...Full Article

Lady Gaga dokumentar për jetën e saj

Këngëtarja amerikane, Lady Gaga, ka xhiruar një film dokumentar për jetën e saj, i cili do të jepet premierë në Festivalin e Filmit në Toronto më 22 shtator dhe do të jetë në dispozicion edhe na kanalin Netflix. Dokumentari me titull “Gaga: Five Foot Two” do të tregojë të vërtetën e asaj se çfarë do të thotë të jesh një yll i nivelit të Gagas duke i përfshirë edhe ...Full Article

Shpërthyes klipi i ri i Van Gjuzit

Edhe këtë herë Van Gjuzi vjen shumë shpërthyes me klipin e tij të ri, një super hit ku çdo gjë shijohet mësë miri. Kadal kadal, je ajo qe kam prit, krejt senet ti me mi fal Kadal kadal, me ty unë jam shumë hight Vani Gjuzi brenda një muaj ka nxjerrë katër klipe të cilat shumë shpejt janë e do të jenë për adhuruesut e tij dhe publikun e ...Full Article

Joan Bushi, një tjetër medalje e artë për “Flatrat e dijes”

Çfarë ka qenë për mua “Flatrat e dijes”? Tempull i diturisë? Sigurisht. Institucion që edukon brezat e rinj me frymën e vlerave demokratike? Pa dyshim. Familja e dytë e dhjetëra mësuesve dhe nxënësve që kanë ndarë çaste gëzimi dhe momente të paharrueshme në shoqërinë e njeri-tjetrit? Përgjigja është përsëri po. Ja pse e them me bindje që rrugëtimi prej tetë vjetësh te “Flatrat” ka qenë më i bukuri i ...Full Article
Page 10 of 101« First...89101112...203040...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365