|E shtunë, Janar 20, 2018

Kulturë

Petro Sota, gati lapidari per deshmorin e LANC-it.

   Fier – Grupi i punës për vlerësimin e memorialeve, lapidareve, statujave në qytetin e Fierit u mblodh sot për të diskutuar për veprën artistike të skulptorit Fatos Shuli, e cila pritet të vendoset në lulishten pranë xhamisë së qytetit. Kjo vepër i kushtohet dëshmorit të LANÇ-it, Petro Sota. Grupi i punës përbëhej nga skulptorë, piktorë, arkitektë dhe historianë. Diskutimet e shumta për përsosmërinë e saj tregojnë seriozitetin dhe ...Full Article

Institut per te bere humor.

  Berlin – Gjermanët përqëndrohen tek humori, kërkojnë ndihmë profesionale. I njohim si popull i ftohtë dhe pa shumë sens humori. Por ja që gjermanët kanë në mend të ndryshojnë. Eva Ullmann ka marrë një master në vitin 2002 si psikoterapiste dhe ka hapur një institut për humorin, shkruan ‘The Economist’. Në vitin 2005, ajo çeli Institutin Gjerman të Humorit në Leipzig që i dedikohet kombinimit të seriozitetit me ...Full Article

Fotot qe po bejne xhiron e botes.

Kenia – Duke kërkuar nga spektatorët panë shumë pika të bardha të cilat kanë qenë të noton në ujërat e liqenit Nauru në Kenia , duke krijuar formacione mbresëlënëse në ujë . Pyetjet ishin të mëdha , dhe me imazhin e krijuar linden disa pyetje . Më dukej se të gjitha si topa të vegjel të bardhe lundrues në ujë dhe u ngrit në brigjet e liqenit , megjithatë ...Full Article

Zbulohet skeleti 900 vjecar ne kalane e Rozafes.

Shkoder – Skeleti i një njeriu që mendohet se është qindra vjeçar është zbulimi më i ri në kalanë e Rozafës në Shkodër. Ka qenë ekspedita arkeologjike polake, e cila po kryen prej ditësh gërmime në këtë kala dhe në pjesën përreth saj që ka gjetur skeletin e hershëm. Menjëherë pas kësaj, skeleti rreth 900- vjeçar është dërguar për analiza e ekspertizë të mëtejshme në Francë. Përgjegjësi i arkeologjisë ...Full Article

Michael Jackson, Xscape ne vend te pare ne 52 vende te botes.

USA – Albumi më i ri i Michael Jackson, Xscape, që në javën e parë të daljes në treg është renditur në vendin e parë në 52 vende të botës, duke thyer sërish rekord shitjesh, edhe pas vdekjes. Sipas mediave ndërkombëtare, albumi “Xscape”, ndodhet në vendin e parë në Britaninë e Madhe, në Francë, Belgjikë, Danimarkë, Meksikë, Spanjë etj. Këngët e albumit “Xscape” janë realizuar nga mbreti i popit ...Full Article

Arkiva ne Vatikan, Shkrimi më i vjetër i shqipes, ja ç’shkruhej më 1210.

Vatikan – Eshtë folur e shkruar, por gjithnjë deri tani në formë të supozimeve, “duhet” të ketë libra, dorëshkrime apo dokumente të shkruara në gjuhën shqipe, të cilat janë më të hershme sesa “Formula e pagëzimit” nga viti 1462 apo nga libri i parë i shtypur në gjuhën shqipe “Meshari” nga viti 1555. Kërkimet nuk kanë rreshtur, por rezultatet deri tashi kanë munguar. Pothuajse të gjithë studiuesit që merren ...Full Article

Gjashte kriminelet me te pasur te historise.

Ata kane qene “padrone” te drogës, mafies dhe mashtrues te mëdhenj… Po cilët janë kriminelet me te pasur te historisë? 1. Pablo Escobar: 30 miliard dollarë Ne krye te listës ndodhet krimineli Pablo Escobar. Ne vitet ’70 ai ishte “koka” e trafikut te drogës ne Kolumbi dhe gjithashtu mbikëqyrte 80% te tregtisë te kokainës ne bote. Ne atë kohe ai ishte i 7-ti person me i pasur ne bote. ...Full Article

Zbulohen dekoracione me vlere.

Gjirokaster – Banesat karateritike në qytetin e Gjirokastrës, vazhdojnë të evidentojnë vlera të qënësishme të traditës shqiptare në fushën e ndërtimeve tradicionale. Ka qenë një grup specialistësh të rinj të Trashëgimisë Kulturore nga Shqipëria dhe Ballkani, të cilët së fundi, zbuluan në mjediset e brendshme të banesës së Ficove, dekoracione dhe zbukurime të ndryshme murale. Të rinjtë vullnetarë shprehen se zbukurime të tilla, janë evidentuar në tavanin dhe muret ...Full Article

Irakli Toska vjen me librin e dyte “Semani , Gjurme ne histori”.

Fier – Shkrimi “Semani – Gjurmë në Histori” është histori e paplotë se, për Semanin, gjenden shumë hapësira të paezauruara për shkronjës të tjerë, mjafton të kenë sy për t’i parë dhe veshë për t’i dëgjuar se, ndryshe, i shkelin me këmbë mundësitë, aftësitë dhe talentin e tyre për të magazinuar në thesarin e dijeve njerëzore atë ç’ka u duhet brezave në thellësi të shekujve në vijim. Kjo është ...Full Article

Irakli Toska vjen me librin e dyte "Semani , Gjurme ne histori".

Fier – Shkrimi “Semani – Gjurmë në Histori” është histori e paplotë se, për Semanin, gjenden shumë hapësira të paezauruara për shkronjës të tjerë, mjafton të kenë sy për t’i parë dhe veshë për t’i dëgjuar se, ndryshe, i shkelin me këmbë mundësitë, aftësitë dhe talentin e tyre për të magazinuar në thesarin e dijeve njerëzore atë ç’ka u duhet brezave në thellësi të shekujve në vijim. Kjo është ...Full Article
Page 101 of 101« First...102030...979899100101
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365