|E hënë, Tetor 23, 2017

LAJMET KRYESORE

Kulturë

Rita Ora kalon ‘siklet’ në klipin e ri, ja imazhet e para

Ajo është një artiste që nuk turpërohet nga lëvizjet që bënë në skenë para shumë fansave. Por, zgjedhja e saj e fundit e veshjeve duket se Rita Orën e vendosur në disa vështirësi, pasi ajo pothuajse zbuloi pak më shumë se që duhet në qytetin e Nju Jorkut. Këngëtarja e hitit “The Body On Me”, dukej sensacionale me një setër që dukej si një fund i shkurtër dhe një ...Full Article

SFIDA/ Edhe pse shi, ngre siparin “ArgjiroFest 2017” (foto e video)

Gjirokastër – Atmosfere e jashtezakonshme mbizoteron ne Gjirokaster ne ArgjiroFest 2017. Pavaresisht nga moti me shi, artistet popullor nga Ballkani, Europa, Kosova dhe Kalabria u treguan te gatshem te sfidonin duke vazhduar programin e tyre edhe ne shi. Organizatoret e nderprene programin dhe ne mirekuptim me perfaqesuesit e grupeve folkorike pjesmarrese u vendos qe shfaqet te zhvendosen ne netet e ardhshme te ArgjiroFest. Sfida vazhdon… Ëngjëll S/alb365Full Article

Ndërron jetë biznesmeni i njohur tiranas

Është ndarë papritur nga jeta Arben Burimi, një nga pronarët e “Kolonave”, një prej fastfood-ve më të njohura në Tiranë. Lajmi bëhet i ditur nga miqtë dhe të afërmit e tij. Një infarkt i papritur i ka marrë jetën biznesmenit tiranas mëngjesin e sotëm, në moshën 49-vjeçare. Lexo më shumë në: http://www.gazetaexpress.com/lajme-nga-shqiperia/ndahet-nga-jeta-biznesmeni-i-njohur-ne-tirane-te-gjithe-i-keni-frekuentuar-kolonat-444076/?utm_source=referral&utm_medium=web&utm_campaign=copyrightFull Article

Policia arreston dy drejtues mjetesh

Divjakë – Drejtojnë mjetin në gjendje të dehur dhe pa leje drejtimi, arrestohen në flagrancë nga policia. Specialistët e Sektorit të Qarkullimit Rrugor, arrestuan në flagrancë shtetasit: Santiago Alla, 21 vjeç, banues në fshatin Bregas, Divjakë. Arrestimi i këtij shtetasi u bë pasi në qëndër të Divjakës u kap nga patrulla e policisë duke drejtuar mjetin tip Benz me targa LU 5039 B pa dokumenta, pa leje drejtimi. Ervis Baha, 33 ...Full Article

Marko Caka në sheshxhirim me Woody Allen dhe Selene Gomez.

Ndonëse Shqipëria ka prodhuar ndër vite artistë të talentuar jo të gjithë e kanë pasur fatin të marrin famë ndërkombëtare, por aktori shqiptar Marko Caka është shumë fatlum. Ai së fundmi po xhiron një film të regjisorit amerikan Woody Allen ku merr pjesë edhe Selena Gomez, Jude Law, Elle Fanning etj. Ka qenë vetë Marko ai që ka publikuar fotot nga xhirimet ku në njërën prej tyre shihet Selena. ...Full Article

Sallamet Hako varen mes Butrintit, flet pa doreza Neritan Ceka: Kumbaro megallomane! Ku janë këta Loli e Coli? Lame e Shkreli? Ramës i kam cuar sms, ky është turp…

Nga Anila Basha – Një krim kulturor po ndodh në Parkun Arekologjik të Butrintit, ku është dhënë leja për t’u hedhur beton pikërisht në zonën ku nuk lejohet asnjë ndërtim. Ndërtimi po bëhet pranë një muri prehistorik, i cili daton në shekullin e 7-8 para Krishtit. Përballë këtij skandali të gjithë kanë kyçur gojën por jo arkeologu, profesori dhe politikani Neritan Ceka i cili është shprehur “pa doreza” në ...Full Article

Përcaktohen pjesëmarrsit në ‘Çmimet FOKUS’

Fier – Kanë qënë të shumtë aplikantët që kanë dashur të marrin pjesë në edicionin e tetë të ‘FOKUS’, por kuratorët Burim Myftiu (Kosove) dhe Osman Demiri (Maqedoni) kanë punuar me kujdes, durim duke i parë të gjitha punimet e ardhura deri në detaje. Pas konsultesh të shumta votuan dhe miratuan pjesëmarrsit në këtë event i cili do të mbahet në datën 3 nëntor  përcaktuan pjesëmarrsit. Ata kanë qënë ...Full Article

BBC artikull për muzikën e sazeve shqiptare

Kryeministri Edi Rama ka zgjedhur që këtë mëngjes të diele të urojë shqiptarët me një artikull nga BBC kushtuar muzikës popullore shqiptare. Në këtë artikull ndalet fokusi tek muzika tradicionale, pikërisht tek sazet. Linku: http://www.bbc.co.uk/programme… Postimi i Edi Rames MIRËMËNGJES dhe me këtë transmetim të BBC kushtuar muzikës së mrekullueshme të sazeve shqiptare, ju uroj një të dielë të qetë ARTIKULLIKur rritesh nën regjimin komunist, në një kënd të izoluar të Europës, ...Full Article

NOBELI/ AFP: Kadare mund të marrë sivjet çmimin në letërsi

Rrethet letrare të Stokholmit pajtohen në një gjë, shkruan Agjencia France-Presse (AFP): Akademia pas të gjitha gjasave do të bëjë sivjet një zgjedhje konsensuale, konservatore, pas përzgjedhjes së vitit të shkuar, aq të diskutuar, që shkoi për legjendën e muzikës, kantautorin Bob Dylan. “Ajo që ndodhi vitin e shkuar ishte krejt e pazakontë. Këtë vit mendoj se do të jetë një romanicer mashkull ose eseist me rrënjë në Evropë. ...Full Article

Kinezet këndojnë këngën shkodrane “Hajde Lule” (video)

Një grup këngëtaresh nga liceu artistik i Pekinit janë aq të pasionuara me këngën shqiptare, sa e kanë bërë atë edhe temë pëër ta paraqutyr në performancën e tyre shkollore para pedagogëve të kantos. Bën përshtypje se në vend të të zgjedhin hitet më popullore të momentit që natyrisht janë tallava, studentet kineze kanë zgjedhur një pjesë klasike të repertorit burimor të këngës popullore të saj. Është kënga e ...Full Article
Page 2 of 9612345678...2030405060...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet: KUJDES/ Kopilat po vjedhin lokale e banesa, policia konstaton https://t.co/JP1KBbfvmG via @wwwalb365com
10,375 people follow @ALB365