|E martë, Tetor 24, 2017

LAJMET KRYESORE

Kulturë

Përfundon restaurimi i Parkut Arkiologjik të Apolonisë (fotot)

  Fier – Ka përfunduar me një fond shtesë edhe restaurimi I Agonotetëve, embelmës së qytetit antik të Apolonisë  Po ashtu në ndihmë të infrastrukturës është edhe restaurimi I kabinës elektrike që ndodhet në pjesë e jashtëme të rrethit të monumentit të Agonetetëve,  dhe depua arkeologjike e  ujit dhe është krijuar mundësia për ta bërë të vizitueshme trapezarinë arkeologjike ku janë restauruar disa nga rrënojat. Në pjesën hyrëse të parkut ka përfunduar hyrja ...Full Article

Fieraku Ermal Meta bashkë me të mëdhenjtë në Sanremo

Itali – Vitin që kaloi ngjarja muzikore më e rëndësishme në Itali, Festivali i Sanremos i dorëzoi vendin e tretë tek kategoria “Këngëtarët e rinj”, një vend më i mirë sesa ai i dy eksperiencave të mëparshme në Arsiton, në 2006 me “Ambea 4” dhe në 2010 me “La Fame di Camilla”. Por Sanremo 2016, në të vërtet, Ermal Metës, i dha akoma më shumë besimin e Carlo Conti, ...Full Article

CIA – Serbët i trembeshin shtimit të shqiptarëve

Shërbimi sekret amerikan CIA së fundi ka publikuar rreth 13 milionë faqe, dokumente që më parë kishin qenë të klasifikuara si Top Sekret.  Në mesin e tyre janë publikuar edhe dokumente për shqiptarët në ish Jugosllavi, kryesisht për Kosovën, ku tregohet për rritjen e numrit të shqiptarëve, nga viti 1921 që përbënin vetëm 3.7% të popullsisë së përgjithshme, në 8% në vitin 1981. Në dokumentin e CIA’s, i vitit ...Full Article

Gjendet e djegur në makinë këngëtarja e ‘Lambada’

Loalwa Braz Vieira, interpretuesja e hitit botëror  Lambada, u gjet e vdekur në makinën e saj të djegur në Saquerema në brigjet e rajonit Rio de Janeiro të Brazilit, sipas burimeve të policisë braziliane. Trupi i këngëtares 63 vjeçare u gjet i shpërfytyruar në makinën e saj që ndodhej pranë shtëpisë. Në afërsi të shtëpisë së saj, është konfirmuar prania e dy njerëzve të armatosur gjatë natës. Gjithsesi, autoritetet ...Full Article

Marko Caka – Shkodrani që po bën emër në Hollywood

Intervistoi: Shaqir Foniqi – Artisti shkodran Marco Caka, pa dyshim është ndër emrat, të cilët kanë arritur të krijojnë një karrierë e suksesshme në lëmin e filmit, madje duke prekur edhe Hollywoodin. Ai, të gjitha këto i ka arritur me vullnet, punë përkushtuese, por edhe talent dhe shpirt prej artisti. Caka, kësisoj ka hyrë fuqishëm në hullinë filmike, duke shënuar rezultate të lakmueshme dhe të padiskuueshme. Të depërtosh në ...Full Article

Marko Caka merr letër falenderimi nga Presidenti i Unionit Aktorëve

USA – Aktori shqiptar Marko Cala qe ushtron jeten e tij ne Amerike ndan me shqiptaret nje gezim. Kete gezim ai e shoreh ne llogarine e tij ne rrjetin social facebook The biggest challenge of my life.. Sfida me e madhe e jetes sime.. Nuk mundem pa ndare me ju publikisht kete leter urimi te marre nga Presidenti Unionit te aktoreve me te famshem te planetit, SAG-AFTRA. Nje privilegj ...Full Article

Gjermanët dynden në pavionin shqiptar të turizmit në Shtutgart

Gjermani – Pavijoni shqiptar në Panairin gjigand të turizmit që po zhvillohet në Shtudgard të Gjermanisë, ka ngjallur mjaft interes tek vizitorët e shumtë të këtij eventi botëror. Deutsche Welle, ka publikuar në faqen e saj të Facebook, një sërë fotosh dhe videosh të freskëta nga ky panair. Shqipëria tashmë ka një brand të ri turizmi dhe slloganin “Go Your Own Way” që përkthehet “Ndiq rrugën tënde”. /DailyNews.al/   ...Full Article

Liu Jiren-i, Bill Gate kinez që po trondit tregun

kinë – Liu Jiren-i kurrë nuk e kishte menduar se do të bëhej biznesmen, madje nuk kishte ndonjë mendim të mirë për këtë profesion, për të cilin jo rrallë ekzistojnë paragjykime. Por nga një ish-profesor universiteti dhe një intelektual që kishte njëfarë përçmimi për paratë, tani ai është drejtuesi i një kompanie që vlerësohet si një prej “yjeve të para” të teknologjisë në Kinë, “Neusoft”, dhe ka një pasuri ...Full Article

DOKUMENTI/ Çfarë po ndodh me çamët dhe kosovarët në Fier?!

Ka qenë një mbledhje rutinë e aktivit të Partisë në Fier, që ka zbuluar spontanisht një problem delikat për lidershipin politik të regjimit. Përtej butaforisë së shifrave për arritje e suksese dhe reflektimit për t’i thelluar ato më tej, siç ndodhte rëndom në këto kuvende partiake, zëra të veçantë kanë bërë evident një fakt që, edhe pse i shkëputur, ndihej jo pak në qytet, por edhe në rrethina. Raporti ...Full Article

Komandant Bajram Arifi (Bala)

Nga Arbër Tropoja –  Bajram Arifi Komandant Bala. Duke parë kohëve të fundit që është nxer situate politike në mes të Kosovës dhe Sërbis profiterat që manipuluan më statusin e veteranit të luftës, dallohen shumë leht. Po si u deklaruan serbët, Presidenti Tomisllav Nikoliq dhe Kryminstri Vuçiq që forcat e tyre do të marshojnë në Kosovë qenefat të ashtëquajturit vetran lufte që s’kan qenë fare në luftë kanë dorzuar ...Full Article
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365