|E mërkurë, Janar 24, 2018

Kulturë

Pragnisje sezoni  turistik, rruga per Apoloni tejet e amortizuar

Fier – Jane vetem 10 km per te shkuar ne parkun arkeologjik te Apolonise por rruga per te vizituar kete destinacion turistik eshte teresisht e amortizuar dhe shkaterruar ne te gjithe gjatesine e saj. Fotot që do shihni i perkasin nje situate dramatike te rruges dhe si per ironi te fatit eshte e tille kur para pak kohesh zbriten ne Apoloni per te promovuar turizmin dy kreret kryesor te   ...Full Article

Turizmi/ Shqipëria ngjitet 8 pozicione në indeksin e konkurrueshmërisë globale

Forumi Ekonomik Botëror publikon të dhënat globale për Turizmin. Shqipëria është rritur me 8 pozicione në indeksin e konkurrueshmërisë globale për udhëtimin dhe turizmin duke u renditur edhe në 15 vendet me përmirësimin më të madh krahasuar me vitin 2015. Indikatorët e vlerësuar janë: “Mbrojtje dhe siguri” përmirësim me +24 pozicione duke lënë pas të gjitha vendet e rajonit; “Prioritizimi Udhëtimeve dhe Turizmit” rritje me + 31 vende ndikuar ...Full Article

Dekorohen 4 mësues në Mallakastër

Mallakastër – Ne bashkin e Mallkaster  eshte zhvilluar nje aktivitet kushtuar dekorimit  te kater mesonjesve   me titullin e larte ‘Qytetare nderi te Mallakastres’. Jane  kater figura te arsimit ,te njohur ne treven e Mallakastres qe edukuan qindra e mijera nxenes ,  njeri prej tyre Astrit Jahja  e mer titullin pas vdekjes  dhe Lefter Shabani , Sotiraq Kumaraku  dhe Belul Asllanaj Te pranishem ne kete cermoni ishin  qyterare te mallakstres ...Full Article

‘Zëri i Bilbilit’ gati për festivalin e fëmijëve në Gjirokastër (video)

Sarandë – Grupi ‘Zeri I Bilbilit’  po pregatit moshat e vogla per festivalin e femijve që do të mbahet në qytetin e gurtë të Gjirokasterës nga datat  25-27 Maj. Aktiviteti do të mbahet në  kalanë e qytetit, në Gjirokastër . Grupi ka 20 ditë që po përgatitet në mënyrën më serioze. Drejtuesi i grupit Sinan Ahmeti flet për alb365 Leo Rexho/alb365Full Article

I jepet lamtumira Françesk Radit

Në hollin e Radio Televizionit Shqiptar u mbajtën homazhet në nder të kujtimit të këngëtarit Françesk Radi. Miq, kolegë, familjarë, e shumë qytetarë i dhanë sot lamtumirën e fundit kantautorit të njohur shqiptar Françesk Radi, i cili humbi jetën pasditen e 3 prillit  ne spitalin Nënë Tereza, si pasojë e një hemoragjie cerebrale. Françesk Radi u nda nga jeta në moshën 68 vjeçare, duke lënë pas emrin e tij dhe kontributin ...Full Article

Ndërron jetë Françesk Radi

Shuhet kantautori i njohur në moshën 67 vjeç Francesk Radi. Këngëtari mbylli sytë në reanimacionin e Qendrës spitalore universitare pasi 8 ditë më parë pësoi një hemorragji cerebrale. Për shkak të gjendjes së rënduar shëndetësore, autoritet e shëndetësisë dhe mjekët nuk mund ta transportonin për trajtim jashtë Shqipërisë pavarësisht kërkesës së familjes. Ora News shpreh ngushëllimet familjes Radi, gazetares së mirënjohur Tefta Radi për humbjen e bashkëshortit dhe babit ...Full Article

Njëherë e një kohë kur Basha dëgjonte me ëndje Rrugovën (foto)

Një foto e rralë e kreut të Patrisë Demokratike, Lulzim Basha është publikuar në internet. Basha, në atë kohë vetëm 17 vjeç, duket pranë ish-presidentin e Kosovës, Ibrahim Rugova. Lulzim Basha në atë kohë jetonte dhe studionte në Hollandë.Full Article

Rikonstruksioni/ Parku Arkeologjik i Apollonisë i vizitueshëm në Maj

Kryeministri Edi Rama, përmes një postimi në rrjetet sociale, njoftoi se në muajin prill do të shfaqen të rilindura thesaret e Parkut Arkeologjik të Apollonisë, pas ndërhyrjes të madhe restauruese. “Mirëmëngjesi dhe ju uroj një ditë të mbarë me këtë imazh ikonik të Parkut Arkeologjik të Apollonisë. Kam kënaqësinë t’ju njoftoj se në prill do të shfaqen të rilindura thesaret e këtij parku, pas ndërhyrjes më të madhe restauruese ...Full Article

Francesk Radi në gjëndje të rëndë, apelon e shoqja

Prej mëngjesit të sotëm, kantautori i njohur shqiptar i viteve 1980- 1990, Francesk Radi është shtruar në reanimacionin e QSUT-së. Mësohet se ka pësuar hemoragji cerebrale. Ora News kontaktoi me bashkëshorten  Tefta Radi e cila dëshiroi të përcillte një apel për autoritetet shtetërore, për të mundësuar kurimin jashtë vendit “Gjëndja e tij është shumë e rëndë. Nëse autoritetet kanë mundësit për ta dërguar jashtë për një mjekim më të ...Full Article

Saimir Strati dhe mozaiku i Nënë Terezës në CNN

Nëse keni menduar se kopsa janë të krijuara vetëm për të mbajtur së bashku letrat atëherë mendoni përsëri pasi që, mozaiku më i madh në botë në librin e Guinnes është i krijuar me rreth 1.5 milionë kopsa teli, shkruan CNN. Mozaiku është një portret i Nënës Terezës dhe po qëndron në Muzeun Kombëtarë të Kosovës në Prishtinë. Artisti shqiptar Saimir Strati, ka thënë së është inspiruar nga kriza ...Full Article
Page 20 of 102« First...10...1819202122...304050...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365