|E martë, Tetor 24, 2017

LAJMET KRYESORE

Kulturë

“Eurovision 2018”/ Kosova merr pjesë nëse merr ftesë nga Portugalia

Viti 2018 mund të shënojë një rekord në numrin e shteteve që do të garojnë në festivalin më të madh të këngës “Eurovision”. Nga viti 2011 kur “Eurovisioni” u mbajt në Gjermani dhe ku konkurruan plot 43 shtete, ky numër mund të tejkalohet vitin tjetër. Kjo për arsye se Kosova dhe Kazakistani shihen si shtete pretendete të cilat mund të keni debutimin e tyre në skenën e “Eurovision”, që ...Full Article

12 monstrat mizorë të historisë

Historia e njerëzimit është e mbushur me ligësi, që nga koha e Kainit dhe Abelit. Gjithmonë jemi të rrethuar nga çmenduritë, epshi për pushtet, apo besnikëria e verbër ndaj një ideologjie të caktuar. Historia ka qenë e mbushur me vrasës psikopatë, tiranë, gjakatarë fanatikë dhe “legjenda të zeza”. Lista mund të ishte shumë më e gjatë, por këto janë disa prej tyre. Kontesha vampire Erzsebet Bathory (1560-1614) Erzsebet Bathory, ...Full Article

Rishfaqet poeti kontravers Ervin Hatibi

Poeti i talentuar dhe publicisti i mprehtë. Mendja e bukur me atë imazhin e mjekrës dhe flokëve të gjatë e të kuqerremtë, bash si personazhet biblike. I riu i talentuar për të cilin vet Ismail Kadare do të shprehej dikur se “Ervin Hatibi është vazhdimësia dhe e ardhmja e poezisë moderne shqipe”. Sigurisht që kush e kërkon Hatibin estetikisht, e gjen mes vargjeve të poezive të tij. Kush e ...Full Article

Ikën dhe Nini Bules. A po firon Top-Channel?

Vetëm njerëz që largohen, Top Channel po mbetet e vetme. Pas largimeve masive mes emrave si Adi Krasta, Marina Vjollca, aktorë të shumtë të programit të humorit “Portokalli”, i radhës që braktis Top-Median është Elvis Pupa. Aktori i humorit që e ka nisur karrierën e tij në “Portokalli” me rolin e njohur të “Ninit të Bules”, pati mjaft sukses me programin e tij “M’fal për Shprehjen” që transmetohej në ...Full Article

“Peshkatarët e Perlave”/ Inva Mula i beson premierën Ramona Tullumanit

Teatri i Operas dhe Baletit çel sot sezonin artistik, me regjinë e sopranos me famë botërore. Drejtoresha Zana Çela: Projekti më i investuar i sezonit Teatri i Operas dhe Baletit do të çelë sot sezonin artistik me vënien në skenë të operas “Peshkatarët e Perlave”, në një produksion gjigant që do të shfaqet në Pallatin e Kongreseve. Opera “Peshkatarët e Perlave” e kompozitorit Georges Bizet, me libret të Michel ...Full Article

“Koncerti I paqes” sukses të madh në Janinë

Janine – “Koncerti I paqes”, korr sukses edhe në qytetin antik të Dodonës, Janinë. Iniciativa e Bashkisë Fier e bashkuar me vullnetin e Bashkisë së Janinës ka sjellë organizimin e një koncerti, simbolikë paqeje në afërsi të kampit të refugjatëve të ardhur nga Siria. Dy tenorët e mirënjohur shqiptarë Josif Gjipali dhe Kastriot Tusha si dhe sopranoja nga italia Lucia Konte,shoqëruar nga orkestra “Magna Grecia”Taronto, nën drejtimin e dirigjentit ...Full Article

Ja ‘thesaret’ e Qeparoit

Traditës së punimeve me dorë, çentrove apo qilimave shumëngjyrësh nuk i janë larguar aspak gratë e jugut të Shqipërisë edhe pse tashmë ‘në kohët moderne’ i shikojmë rrallë e më rrallë. Por nuk ndodh kështu në fshatin Qeparo, ku në disa foto të postuara nga bashkëshortja e ish deputetit Koço Kokëdhima, Brixhilda gratë vazhdojnë ta ruajnë me fanatizëm traditën e punimeve me dorë. Për të gjithë ata që ndoshta ...Full Article

Dueti – ‘Voodoo Love’, Ermal Meta me Jarabo de Palo

Kantautori shqiptar Ermal Meta, fitues i çmimit të tretë në Festivalin e këngës italiane ‘Sanremo 2017’ dhe i çmimit të kritikës “Mia Martini” sapo ka nxjerrë në tregun diskografik videoklipin e këngës së tij të re “Voodoo Love”, në duet me këngëtarin spanjoll Jarabo de Palo. Kjo këngë është marrë nga albumi shumë i vlerësëuar i tij “E ndaluar të vdesësh”, i publikuar më 2017. Magjia e dashurisë që ...Full Article

Ermonela Jaho dhe Saimir Pirgu mahnisin publikun argjentinas

Ata të dy do të na bëjnë gjithmonë krenarë. Ermonela Jaho dhe Saimir Pirgu po vazhdojnë turneun nëpër botë dhe mesi i shtatorit i ka gjetur në Argjentinë. Artistët po japin shfaqje për publikun atje. “La Traviata” e Verdit është vepra që po luajnë në një mënyrë të jashtëzakonshme. Më e veçanta është se të dy janë shqiptarë dhe po ndajnë një skenë gjigante në një tjetër kontinent. Këtë ...Full Article

Eventi/ Konkursi ndërkombëtar i fotografisë ‘Fokus 2017’

Fier – Është hapur edicioni i 8-të i konkursit tashmë tradicional ndërkombëtar të fotografisë “Fokus 2017”. Të gjithë të interesuarit që të jenë pjesë e këtij konkursi duhet të dërgojnë fotografitë e tyre të cilat do t’i nënshtrohen procesit të selektimit nga ana e kuratorëve të kësaj ngjarjeje, fotografët Burim Myftiu dhe Osman Demiri. Fotografitë e nominuara për ekspozitë do të përzgjidhen në bazë të kritereve teknike dhe vlerave ...Full Article
Page 3 of 9612345678...2030405060...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365