|E mërkurë, Janar 24, 2018

Kulturë

Ravajol Jorgo Hasani merr çmimin Ambasador Chef i Shqipërisë në Botë (fotot)

Tiranë –  SHUM (Shoqata e Ushqimit dhe Mireqenies ) e cila ka grupin me te madh te Culinarise ne vend (Albanian Chefs & Cooks )me emeruan Ambasador Chef te Shqiperise ne Bote . Pershendetje bashkeatdhetaret e mi ! Jeta na perball me plot sfida dhe veshtiresi,por profesioni qe kam me ben te ndihem krenar per ate qe kam arritur por dhe per ate qe jam sepse jam shqiptar dhe ...Full Article

Nderron jete aktori Lazer Filipi

Aktori dhe skenaristi i madh Lazër Filipi është ndarë sot nga jeta në moshën 95 vjeçare. Gjatë karrierës së tij, artisti shkodran interpretoi rreth 80 role në teatër e kinematografi si: Vasili, Truviçi, Dobçinski, xha Shazua, Gjica, Ksanti, Klarku etj. Kryeroli i tij mbetet roli i Leninit në dramën “Orët e Kremlinit”. Por me të njëjtin pasion, aktori Filipi interpretoi edhe në shumë filma artistikë në kinematografi. Lazër Filipi ...Full Article

Marko Caka, midis yjeve botërore në “Ocean 8”

Jeta Zymberi – Në një intervistë për KultPlus, Marko Caka, tregoi për ndjesinë e tij që ka në lidhje me këtë film, foli për skenat që do ti ketë si dhe u shpreh tejet i kënaqur që për këtë kohë ka arrit një sukses të tillë. Në mesin e aktorëve të mëdhenj botëror si: Sandra Bullock, Anna Hathaway, Cate Blanchett, Charlotte Kirk, Dakota Fanning, Sarah Poulson, Rihanna, Matt Damon, ...Full Article

Këngëtaria Rihanna dhe Marko Caka së bashku në një film

Rihanna e kemi parë teksa këndon, por jo edhe në këtë pozitë. Këngëtarja nga Barbadosi ka veshur një uniformë të pastruesit, imazhet e të cilave janë shpërndarë në mediat botërore.Në fakt bëhet fjalë për një rol në filmi tashmë serik, “Ocean Eleven”, transmeton Telegrafi. Nuk e dimë ende se çfarë roli do të luajë bukuroshja amerikane në këtë film, xhirimet e të cilit po bëhen në New York.Kujtojmë se ...Full Article

Ndërron jetë mbretëresha e muzikës rome

Esma Redzepova 73 vjeç, një nga vokalistet e para që këndoi në gjuhën rome, u largua nga jeta ditën e djeshme në qytetin e Shkupit, pas një sëmundjeje të shkurtër. Gjatë gjithë karrierës së saj 50 vjeçare, ajo u përpoq të luftonte racizmin dhe paragjykimet e llojeve të ndryshme. Këngëtarja nuk rreshti asnjëherë së ngrituri zërin për mbrojtjen e të drejtave të grave rome, si dhe kundër kritikave që ...Full Article

Ja si krijohet bredhi vitit të ri

Bredha të rreme dhe zbukurime me ngjyra të ndezura janë të disponueshme në mbarë botën për festat e fundvitit, por më thelbësore, janë pjesë e Krishtlindjeve moderne britanike. Por a e dini se për këto bredhapunojnë mijëra emigrantë nga Kina rurale? Disa janë të rinj të moshës 15 vjeçare, të cilët paguhen vetëm 50 cent në orë për të bërë sezonin tuaj festiv që të shkëlqejë. Për ta nuk ...Full Article

Rozana Radi më e mira e “Këngën Magjike”, fituesit

Rozana Radi është fituesja e çmimit të parë të edicionit të 18-të të “Këngës Magjike”. “Kam ditë që e ëndërroj këtë çmim. Faleminderit mamit e babit lart” ishin fjalët e para mes emocioneve të këngëtares Rozana Radi e cila të hënën  nis një sfidë të re atë të prezantimit të emisionit investigativ “BOOM” bashkë me Fiori Dardhën në Ora News. Ajo ishte një nga favoritet për të fituar kompeticionin me ...Full Article

Fondacioni “Harpa” nderon Personalitetet e vitit (video)

Fier – “Gruaja e vitit”. Është ky çmimi që i është dhënë gazetares dhe moderatores në ‘News24’ Eni Vasili nga Fondacioni “Harpa” në qytetin e Fierit. Në mbrëmjen gala mes të ftuarve të shumtë, personaliteteve të botës së artit, kulturës dhe politikës, ishte dhe deputetja Antoneta Dhima, e cila i dorëzoi çmimin drejtueses së emisionit “Studio e Hapur” në ‘News24’. E emocionuar gazetarja Vasili u shpreh se ndihet e ...Full Article

Lideri i Iron Maiden mbërrin në Rinas për të promovuar Shqipërinë turistike

Lideri i Iron Maiden, BRUCE DICKINSON (IRON MAIDEN) , ka mbërritur mbrëmë në Tirana International Airport Nënë Tereza . Vizita e këngëtarit të njohur është bërë me ftesë personale të drejtorit të Autoriteti Aviacionit Civil (AAC) z. Flamur Çelaj. Qëllimi i kësaj vizite është promovimi i Shqipërisë turistike. Dickinson është pritur në aeroport nga shumë fansa të cilët kishin dalë për të pritur këngëtarin. Në fjalën e tij z.Çelaj ...Full Article

Saimir Pirgu – I pari shqiptar që nominohet për ‘Grammy’!

“Saimir Pirgu, tenori shqiptar i shkëlqyer dhe i zjarrtë, me një zë të pagabueshëm, ka mjaftueshëm karizëm në zërin e tij sa të mbajë të gjithë mbretërinë të përqëndruar tek Shepherd-i i tij,” shkruan gazeta e njohur britanike “The Independent” në maj të këtij viti (2016), pasi vlerësoi maksimalisht shfaqjen. Ajo që e bën edhe më të madh ndikimin e Pirgut në nominimin e kesaj opere për ‘Grammy’, është ...Full Article
Page 30 of 102« First...1020...2829303132...405060...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365