|E mërkurë, Janar 24, 2018

Kulturë

Anxhela Peristeri i ‘rrëmben’ në çakun e fundit trofeun Elhaida Danit

Anxhela Peristeri me këngën “E çmendur” triumfon në edicionin e 19-të të festivalit “Kënga Magjike”. Vendi i dytë shkoi për Elhaida Danin, i treti për Fifin. Muzika dhe surpriza të shumta përshkruan transmetimin e drejtpërdrejtë në ekranin e Tv Klan. Nata finale dhuroi muzikë dhe një sërë surprizash. Edhe këtë natë Ardit Gjebrea pati në krah aktorët Besart Kallaku dhe Erion Isai si dhe prezantueset Arjola Shehu dhe Nevina ...Full Article

Foto Lajm/ Shtohet llojshmëria e këpudhave në Parkun Kombëtar të Divjakës

Lushnje – Kujdesi dhe puna e stafit mirëmbajtës në Parkun Kombëtar të Divjakës ka bërë që edhe kërpudhat të shtojnë llojmshërinë e tyre. Fotot që ju sjellim më poshtë janë postuar në rrjetin social facebook nga punonjës të këtij parku.   alb365Full Article

Gazetarja gjermane – “Po njohët rakinë, keni njohur Shqipërinë”

Foto-reporterja e njohur e “Der Spiegel”, Nele Gulck, i ka kushtuar një artikull vizitës së saj në disa prej fshatrave të Devollit. Gulck ka ndarë me lexuesit edhe disa kujtime të veçanta se si i ka njohur shqiptarët gjatë qëndrimit disa ditor, për të ndjekur nga afër jetën në zona të ndryshme. Një nga veçoritë e përshkruara me kujdes në shkrimin e saj, është edhe prodhimi i rakisë së ...Full Article

Mashtrimi – Film shqiptar me metrazh i shkurtër.

Ky film është realizuar në shtetin e Kosovës si një bashkëpunim i aktorëve të rinj nga të dy vendet. Eshtë një projekt interesant pasi xhirimet janë realizuar në kohë rekord dhe filmi zgjat vetëm 12 minuta e 12 sekonda. Ky film shqiptar me regji dhe skenar te Arlind Deda dhe drejtor fotografie Cuci Mazreku eshte publikuar ne Youtube me date 30 nentor 2017. Eshte nje film me metrazh te shkurter qe ...Full Article

Aktorja Tinka Kurti bie nga shkallët, ministria Manastirliu e gatëshme për ndihmë

Pasi përhapi lajmin se aktorja e njohur Tinka Kurti, kishte pësuar një aksident duke u rrëzuar nga shkallët, profesor Përparim Kabo ka një njoftim të dytë për gjendjen e saj. Ishte rrëzuar nga shkallët e pallatit ku jeton dhe e kishte të pamundur të lëvizte, për këtë arsye profesori i bëri thirrje Ministrisë së Shëndetësisë t’i vinte në ndihmë aktores. Kabo vijon me një njoftim të dytë ku ka treguar ...Full Article

Dokumenti/ Hajredin bej Cakrani – Ja si e shpallëm pavarësinë

Argatët e beut kujtonin se ishin dokumente të pronësisë, por në fakt ishin kujtimet për 28 nëntorin e vitit 1912 Nga interesimi për dokumentat e pronësisë familja Cakrani nga Fieri gjeti një thesar shumë herë të më madh. Pas 105 vjetësh dalin në dritë kujtimet e një prej firmëtarëve dhe delegatit të Pavarësisë, Hajredin Bej Cakrani për gjithçkatë që ndodhi përpara dhe ditën e 28 nëntorit në Vlorë. Këtë ...Full Article

“Miss Universe 2017” zgjidhet Demi-Leigh Nel-Peters nga Afrika e Jugut

Demi-Leigh Nel-Peters nga Afrika e Jugut, është zgjedhur “Miss Universe 2017”! Konkursi i bukurisë u mbajt mbrëmë në Las Vegas. Paneli i famshëm i gjyqtarëve vlerëoi 92 konkurrentët të cilat ishin nga e gjithë bota, në veshje, stilin e jetesës, talentin dhe gjëra të tjera. Fituesja e vitit të kaluar, Irir Mittenaere nga Filipinet ia dorëzoi kurorën Demi-Leigh. Demi-Leigh është gruaja e dytë që merr në shtëpi kurorën për ...Full Article

Tinka Kurti/ Ana tjetër e Aleksandër Lalos

Një tjetër artiste ka qenë prezente në skenën e “C’est la vie” për të folur për miqësinë me mjeshtrin e madh Aleksandër Lalo. Tinka Kurti, aktorja e madhe e skenës shqiptare rrëfeu miqësinë e gjatë me kompozitorin. “Nuk jam e gëzuar të flas për Sandrin sot. Është një dhimbje shumë madhe, për familjen e tij, për mua, për ju dhe për gjithë popullin shqiptar. Unë nuk e kam thirrur ...Full Article

MC STOBS “Ikona e FIERIT në rrymën e HIP HOP”

Mc Stobs nga label i KM Production lançon këngën e tij të fundit “JORDANS”. Grupi është formuar në vitin 2013. Mc Stobs ka një album që e ka nxjerr në treg në vitin e kaluar me emrin Stay On Backstage. Kompozimi i muzikës për këngët dhe tekstet I shkruan  vet ai në studion e tij KM Productions që ndodhet në Tiranë pranë rrugës ‘ Myslym Shyri’. Pjestar të grupit  ...Full Article

“Daily Mail”: Fshati ku çdo familje një anëtar në Britani

Prestigjozja britanike ‘’Daily Mail”, i ka kushtuar sërish një shkrim emigrantëve shqiptarë që zgjedhin vendin e tyre për të punuar, qoftë edhe ilegalisht. Duke iu referuar Krumës, ”Daily Mail” shkruan se ajo është një lagje periferike e Londrës dhe se çdo familje ka një anëtar të saj në Londër. SHKRIMI I “DAILY MAIL”: Rrethuar nga malet me borë, Kruma është periferia më e vështirë e Londrës. Por pavarësisht se ...Full Article
Page 4 of 102« First...23456...102030...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365