|E martë, Tetor 24, 2017

LAJMET KRYESORE

Kulturë

17 vjeçarja nga Cërriku zë vendin e dytë në botë me shpikjen e saj (fotot)

Nga Fatos Salliu – Esli Belshi është renditur e dyta në Konkursin Ndërkombëtar të Projekteve me shpikjen e “dorës robot”. Si nisi iniciativa, çfarë vlere ka shpikja, kujt ja dedikon, mesazhi për bashkëmoshatarët dhe perspektiva e shkencëtares sonë të ardhshme. Zakonisht ndodh që, pasi ke përfunduar studimet, të merresh me shkencë dhe shpikje. Por nuk ka ndodhur kështu me një 17 vjeçare nga Cërriku. Tek ajo është zbuluar herët ...Full Article

Vlora me afreskun gjigand më të madhin në Ballkan (fotot)

“Sjellësi i Pranverës”, ky është titulli i një afresku gjigand prej 400 m2, realizuar në hyrje të shëtitores kryesore të qytetit të Vlorës, me qëllim promovimin e vlerave natyrore e turistike të kësaj zone. Ky afresk, i inaguruar në prag të sezonit turistik, u realizua nga PPNEA dhe BSPB në kuadër të projektit “Toka e Kështjellave dhe Shqiponjave”, nën mbështetjen mbreslënëse të Bashkisë Vlorë dhe banorëve të nderuar të ...Full Article

Koncert i shkollës ‘Jakov Xoxa’ të Fierit në Elbasan

Elbasan – Sukses I nxenesve te shkolles artistike Jakov Xoxa te Fierit ne prezantimin perpara bashkemoshatareve te tyre ne qytetin e Elbasanit. Ne kuader te bashkepunimit midis shkollave artistike, shkolla e Elbasanit Onufri, mirepriti koncertin e instrumentisteve te talentuar fierak. Ne concert nxenesit e shkolles se fierit interpretuan ne instrument ate ndryshem, pjese nga autore shqiptare dhe te huaj  Interpretimi ne instrumentat e pianos, flautit, kitares e violines u ...Full Article

Studenti Shqiptar, ambasador i Amerikës në Jordani nëpërmjet Departamentit të Shtetit

Deni Hoxha, një student i shkollës South High Community School në Worcester, Massachusetts, i është dhënë një burse për Iniciativën Kombëtare të Sigurimit të gjuhës për të rinj (NSLI-Y) për 2016-17. Deni do të studiojë gjuhën arabe në Jordani këtë verë. Deni është një nga vetëm 600 studentë të përzgjedhur konkurrues nga të gjithë Shtetet e Bashkuara, i cili do të marrë një bursë për të studiuar arabisht, kinezisht, ...Full Article

Ardit Gjebrea dhe Eni Çobani gjobiten me 2 milionë lek

Autoriteti i Mediave Audiovizive, AMA, ka gjobitur emisionin “E diela shqiptare” të Ardit Gjebresë me një shumë rreth 2 milionë lekë të vjetra. Në fakt ka qenë rubrika e njohur “Shihemi në gjyq” e drejtuar nga Eni Çobani, ajo e cila është gjobitur nga AMA. Bëhet fjalë për emisionin e datës 17 prill 2016  i i cili ka denigruar një qytetare që ka bërë një kërkesë në Këshillin e ...Full Article

Bon Jovi dhe restoranti ku të varfërit nuk paguajnë (fotot)

Në restorantin “Soul Kitchen”, i përuruar nga këngëtari dhe bashkëshortja e tij, Dorothea, në Toms River, në bregdetin atlantik të shkatërruar katër vjet më parë nga uragani ”Sandy”, të varfrit do të hanë dhe pastaj do të lajnë pjatat. “Sepse të gjithë duhet të hanë edhe në restorant, mbi të gjitha në një shoqëri ku një në pesë familje jeton në varfëri”, deklaroi Jon Bon Jovi, i cili ka ...Full Article

Ndërron jetë gazetari Agim Nezaj

Ndërroi jetë mbrëmjen e djeshme gazetari i njohur, pedagogu i shkencave të komunikimit dhe mjeshtri i marrëdhënieve me publikun, Agim Nezaj. Për më shumë se një vit u përballua me një sëmundje të rëndë deri sa dha shpirt në moshën 53 vjecare në Nju Jork. Agim Nezaj ka përfunduar studimet në Fakultetin e Gjuhëve të Huaja në Tiranë. Prej 25 vitesh ai punoi si gazetar, pedagog i komunikimit dhe ...Full Article

Ermonela Jaho më e mira në botë

Sopranoja shqiptare me famë botërore, Ermonela Jaho, ka fituar Çmimin Ndërkombëtar të Operës nga votat e publikut botëror. Ky çmim, që mund të quhet si “Oscar”-i i Operës Botërore, i është dhënë yllit shqiptar të muzikës operistike, gjatë ceremonisë së ndarjes së çmimeve të zhvilluar të dielën në mbrëmje në Teatrin Savoy të Londrës. Jaho e ka fituar këtë çmim në bazë të votave të publikut mbarë botëror. Në ...Full Article

Ukraina fiton Eurovizionin (video)

Ka mbaruar edicioni i 61-të i festivalit të këngës, “Eurovison”. Kënga “1944” nga këngëtarja ukrainase Jamala fitoi më së shumti vota, kryesisht nga shtetet evropiane. Juria shqiptare me maksimumin e pikëve e vlerësoi Dami Im, këngëtaren australiane dhe këngën e saj “Sound of Silence“, e cila në shenjë falënderimi bëri me duar shqiponjën. Nëna e Jamalas është armene, ndërsa babai tatar. Origjina e saj është nga Kirgistani, por që ...Full Article

Skualifikimi – Eneda Tarifa merr valixhet e kthehet nga Eurovisioni

Është mbyllur edhe nata e dytë e Eurovisionit ku u kualifikuan 10 shtetet që do të marrin pjesë në natën finale. Shqipëria dhe Eneda Tarifa nuk u kualifikuan për në natën finale Megjithatë, nuk mjaftoi lobi shqiptar nëpër botë dhe votat e evropianëve që të kualifikohet tutje Shqipëria. Përndryshe, vendet e kualifikuara në finale sonte janë si më poshtë: Bullgaria Gjeorgjia Australia Ukraina Serbia Polonia Izrael Letonia Lituania Belgjika ...Full Article
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365