|E mërkurë, Janar 24, 2018

Kulturë

Lindita Sota (Theodhori), një jetë mes këngës

Një jetë të tërë në skenë, mes këngës dhe aktrimit, ajo mbetet ndër këngëtaret më të mira në Shqipëri, diva e muzikës shqiptare. E lindur në qytetin Fier nga prindërit intelektualë Gjinovefa dhe Kito Sota, fëmija i dytë ndër katër fëmijët e asaj familje të nderuar patriotike, vogëlushja e bukur me flokët e zeza të thurrua dy gërsheta, do shfaqte talentin e saj, të ardhmen e ndritur artistike, ku ...Full Article

Aktori Marko Caka në klipin e këngës “Downtown” nga Anitta dhe J Balvin (foto e video)

Aktori shqiptar, Marko Caka, është duke vazhduar me suksesin në skenën ndërkombëtare. Pas pjesëmarrjes në disa filma, ku luan krahas yjeve më të mëdha të Hollywoodit, 46-vjeçari është paraqitur në një videoklip muzikor. (Foto: YouTube) Është fjala për videon e këngës “Downtown” që është bashkëpunim i këngëtares braziliane, Anitta dhe këngëtarit kolumbian, J Balvin.  “‘Downtown’ videoja muzikore e Anittas dhe J Balvin. Jam i kënaqur që jam protagonist ...Full Article

Ndërronë jetë kompozitori Aleksandër Lalo

Është shuar gjatë mbrëmjes së sotme në moshën 68-vjeçare kompozitori i njohur shqiptar Aleksandër Lalo. Aleksandër Lalo ka qenë një kompozitorët më të njohur në vend më së shumti për krijimin e kolonave zanore më të njohura të kinematografisë shqiptare deri te kompozimet e këngëve për festivale dhe vepra simfonike. Biografia:  Aleksandër Lalo lindi më 27 prill të vitit 1949, në Tiranë. Rrjedh nga një familje me origjinë nga Leskoviku. Kreu studimet ...Full Article

Kastro Ziso – RTSH më skualifikoi nga festivali, por çmimin e publikut e mora

Kënga e Kastro Zizos dhe Kejtlin Pjalmit nuk është pranuar për të konkurruar në festivalin e Radio Televizionit Shqiptar, duke e përjashtuar pa i dhënëë argumente. Ai ka qenë i ftuar në “Top Show Magazine”, ku ka folur me tone të ashpra për këtë censurë që i është bërë. Kastro Zizo ka shpërthyer në akuza ndaj organizatorëve të Festivalit të Këngës në RTSH. Ai pretendon se nuk ka marrë ...Full Article

Piktura e Leonardo Da Vinci shitet për 450.3 milionë dollarë

Piktura e famshme e krishtit “Salvator Mundi”, punuar nga Leonardo Da Vinci, u shit për një shifër rekord prej 450.3 milionë dollarëve në aknkandin Christie’s në New York, më shumë se dyfishi i çmimit fillestar. Piktura, e sapo zbuluar kohët e fundit, ishte e fundit nga duart e Da Vincit, dhe mori më shumë se katër herë vlerësimin para shitjes së Christie për rreth 100 milionë dollarë, shkruan Reuters, transmeton ...Full Article

Kjo krijesë po trondit shkencën

Pas një studimi të gjatë një grup shkencëtarësh më në fund kanë arritur të përcaktojnë se çfarë ishte krijesa që kishin gjetur në një pyll të Guineas. Kjo krijesë është pagëzuar me emrin Yada dhe është një lloj lakuriqi. Yada ka ngjyrë të bardhë, ndërsa veshët hunda edhe krahët kanë ngjyrë ari. Zbulimi i saj erdhi, pasi biologia i Universitetit të Jorkut, dr. Nancy Irëin studio rreth 3.000 ekzemplarë ...Full Article

Drejt themelimit ansambli i parë shqiptar i këngëve dhe valleve

Maqedoni – Për herë të parë në Maqedoni do të themelohet Ansambli i parë shqiptar i këngëve dhe valleve shqipe për të cilin janë paraparë mjete financiare, ka deklaruar zëvendëskryeministri për zbatimin e marrëveshjes së Ohrit, Hazbi Lika. “Për herë të parë në këtë proces kemi marrëveshje për themelimin e ansamblit shqiptar të këngëve dhe valleve shqipe për të cilin edhe janë parashikuar mjete financiare për vitin 2018 me ...Full Article

Ja çmimet e fituesve të konkursit ”Vangjush Gambeta” për gazetarët e ekonomisë

Unioni i Gazetarëve Shqiptarë ndau sot çmimet “Vangjush Gambeta” për raportimin më të mirë ekonomik të botuar në Shqipëri, në Kosovë dhe Maqedoni gjatë vitit 2017, si dhe çmimet e karrierës në gazetari. Fituesit e çmimeve këtë vit ishin: Evis Halili (Memedaliu)-Për shkrimin më të mirë ekonomik në shtypin e shkruar në Maqedoni     Vjollca Kongjoni- Për emisionin më të mirë audioviziv në Shqipëri       Blerina ...Full Article

8 Nëntori, dalin fotot e rralla të Enver Hoxhës

Data 8 nëntor është shpallur si Dita e Viktimave të Komunizmit me rastin e 100-vjetorit të Revolucionit të Tetorit në Rusi. “100 vjet komunizëm-100 milionë viktima”, shkruan WSJ, një prej gazetave më të mëdha në botë. Për Shqipërinë kjo datë ka një tjetër simbolikë: është 76-vjetori i themelimit të Partisë Komuniste Shqiptare. Komunistët shqiptarë e festojnë si çdo përvjetor tjetër këtë ditë të shënuar për ta, që në fakt ...Full Article

Ndërronë jetë shkrimtari Kasëm Trebeshina

Shkrimtari i njohur shqiptar Kasëm Trebeshina është shuar gjatë ditës së sotme në moshën 92-vjeçare. Trebeshina prej kohësh jetonte me të bijën në Turqi ku dhe ndërroi jetë. Kasëm Trebeshina  lindi në qytetin e Beratit në vitin 1926. Pas rënies së komunizmit nisitë proklamohej si disident duke marrë për bazë një promemorie që thuhej t’ia kishte dërguar Enver Hoxhës në vitin 1953, ku e kritikonte metodën e realizimit socialist. ...Full Article
Page 5 of 102« First...34567...102030...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365