|E mërkurë, Janar 24, 2018

Kulturë

Tezat e profesorit japonez Kazuhiko, mbi etikën e shoqërisë njerëzore pa shtet

Shkruan studiuesi Japonez Yamamoto KAZUHIKO  –  A është forma origjinale e etikës në shoqërinë njerëzore“ Fiset Gege në malësitë veriore të Shqipërisë kanë një kod zakonor të njohur me emrin Kanun. Në një shoqëri fisnore sikurse ajo e Shqipërisë Veriore, ku sistemi gjyqësor nuk funksionon mirë, një akt hakmarrjeje i kryer nga pala e dëmtuar, është sanksioni më i fundit për të ndëshkuar një dëmtues ose një palë ofenduese, ...Full Article

Shiko se cila pemë je dhe çfarë thotë për karakterin tënd

Pema, simbolikisht, përfaqëson jetën natyrore, atë që gjenerohet në mënyrë ciklike në tokë, lind, rritet dhe vdes. Sipas horoskopisë kelte, çdo individi i përket një pemë, e cila flet shumë edhe për karakterin e tij. Secili prej nesh ka “rënë” nga një pemë, si frut i tokës dhe natyrës. Gjej “pemën tënde të jetës” duke u bazuar në datën e lindjes, dhe zbulo se çfarë thotë pema jote për ...Full Article

Stavri Furxhi, mjeku i palodhur dhe me shpirt human (fotot)

1 Në Fier atë e njohin të gjithë. Të mëdhenj e të vegjël. E njohin si mjek, si intelektual, si bashkëqytetarin  e tyre. E shohin pothuajse çdo ditë në atë ritualin e tij të zakonshëm, ku me çantë në dorë shkon drejt klinikës së tij dhe anasjelltas. Gjithmonë ashtu, me hapin e zakonshëm, trupin e  drejtë dhe me kokën lart, gati për të përshëndëtur dashamirësit e shumtë, qëme buzëqeshjen ...Full Article

Panama Papers – Ja si punuan gazetarët

Një vit përgatitje, punë në fshehtësi të madhe, shumë paqetësi. Problemi kryesor në fillim konsistonte para së gjithash në përpunimin e sasisë gjigande të të dhënave. Publikimi i Panama Papers pritet të jetë interesant. Për redaktorët e Süddeutsche Zeitung duhet të ketë qenë dita e fatit për profesionin e tyre, kur atyre iu dërguan të dhënat për bizneset me të ashtuquajturat firma kuti postare, apo firmat guackë. Kjo do ...Full Article

Monika Stafa lë Top-Channel për kreun e AMA-s

Autoriteti i Mediave Audiovizive AMA, ka njoftuar sot zgjedhjen në krye të këtij institucioni të gazetares Monika Stafa. Emërimi në pozicionin Kryetare e Këshillit të Ankesave e largon atë nga Top Channel, televizioni pranë të cilit Monika punoi për 15 vjet. Në një postim të fundit në profilin e saj në Facebook, Monika e ka ndarë me të gjithë miqtë emocionin e këtij posti të ri, i cili në ...Full Article

Ankandi – Ja tabloja që u shit 1 milion lekë (fotot)

Fier – Tabloja që shikoni në fotot e mëposhtme është krijimi i dy personave autikë, vullnetarë në qëndrën “Horizont”. Ata janë Edison Bala 24 vjeç i cili është edhe praktikant në firmën Krienko Xhins dhe pret të punësohet aty dhe 22 vjeçari Ardit Caka. Tabloja e punuar prej tyre u ble me çmimin e 100 mijë lekve të reja nga biznesmeni Krienko Mema Shikoni fotot alb365Full Article

Artan Lame: Si u ktheva andej prej nga rrallë bën vaki të kthehet kush

Ai përballoi me sukses një ndërhyrje në zemër, për të cilën thotë se u kthye prej andej nga rrallë bën vaki të kthehet kush. Kreu i ALUIZNI, Artan Lame ka bërë një postim të gjatë falënderues në Facebook për gjithë miqtë që e kanë mbështetur në këto ditë të vështira dhe veçanërisht të shoqen, për vendimin e marrë në një moment delikat për t’iu nënshtruar ndërhyrjes. Lame thotë se ...Full Article

Ku renditet Shqipëria për Eurosongun ?!

Megjithëse ka ende kohë deri në netët finale të festivalit evropian, si çdo vit tjetër edhe kësaj radhe votimet online kanë filluar që tani. alb365Full Article

Atifete Jahjaga përuron bustin e Nënë Terezës

Maltë – Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga dhe presidentja e Maltës, Marie Louise Coleiro Preca, inauguruan bustin e Nënës Terezë të dhuruar nga Presidentja Jahjaga në emër të qytetarëve të Kosovës. “Busti i Nënë Terezës u inaugurua në Pallatin Presidencial San Anton në Atard të Maltës. Ky inaugurim u bë për të shënuar vitin e shenjtërimit të Nënë Terezës”, thuhet në njoftimin që ka lëshuar Zyra e Presidencës. Nënë ...Full Article

Nga vajzë bariu maroken në ministre, ja fytyra e re e Francës (fotot)

Ministrja franceze e Arsimit Najat Belkacem është vetëm 39 vjeç dhe është ministrja më e re në moshë në kabinetin e qeverisë së Francës. Historia e saj ka bërë krenarë shumë myslimanë të cilët thonë se ndihen të përfaqësuar prej saj, por është edhe një histori frymëzimi për këdo që ëndërron se një ditë mund të marrë në dorë fatin e shoqërisë së tij. Najat Belkacem mundi të shndërrohet ...Full Article
Page 50 of 102« First...102030...4849505152...607080...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365