|E martë, Tetor 24, 2017

LAJMET KRYESORE

Kulturë

Ambasada ruse – Sot dita e Anton Çehov.

Tiranë – Sot është një ditë e veçantë për të gjithë dashamirësit e letërsisë ruse. Në këtë ditë në vitin 1860 ka lindur shkrimtari i madh rus, i cili me veprat e tij ka sjellë një transformim rrënjësor të traditave të artit dramaturgjik, Anton Çehov. Pjesët e famshme të Çehovit “Pulëbardha”, “Xhaxha Vanja”, “Tri motrat”, “Kopshti i qershive” e të tjera edhe sot e kësaj dite vazhdojnë të vihen ...Full Article

Hap dyert shtëpia e Ismail Kadaresë

Gjirokastër – Janë çelur ditën e sotme dyert e shtëpisë së shkrimtarit Ismail Kadare. Ka qënë kryeminsistri Edi Rama së bashku me anëtarë të kabinetit të tij qeverisës  që kanë kryer edhe një vizitë në këtë banesë. Rama është shprehur se – U çelën dyert e shtëpisë së Kadaresë! Pas restaurimit plot shije, një arsye më shumë për të vizituar Gjirokastrën; qytetin që po rilind hap pas hapi pas ...Full Article

“Gjurmët e jetës së Kadares, poezia Mall “

Poezia “Mall” e Kadares, konsiderohet krijimi me i paster. Elementi i shiut e thyen “syrin gri, pamjen e hirte” me te cilin autori ishte mesuar ta shikonte qytetin e tije te gurte. Kjo ngatrrese per Kadaren shfaqet ne dy aspekte, si ne aspektin emoconal (kjo duket ne perdorimin e kontrastiteve te forta), ashtu edhe tek peshkrimi real qe Kadare u bene rrugeve te kalldremta te Gjirokastres, te cilet i ...Full Article

Dualizmi letraro – artistik mbi pikëpamjet e Godos

Sabri Godo, analisti shqiptar I nje natyre hulumtuese ne vepren “Historia e Skenderbeut” perpiqet qe permes retorikes te na jape karakterin e vertet te heroit tone, kombetar. Ne vepren e tije, figura e Skenderbeut na e paraqet kete personazh si nje burre te menqur dhe fjale pak, kete e dallojme mjaft qarte kur ai thote: na duhet nje ushtri dhe nje arke e perbashket, kjo nenkuptonte bashkimin dhe frymen ...Full Article

Ndërronë jetë këngëtari Colin Vearncombe

Këngëtari Colin Vearncombe, i njohur gjithashtu si Black, ka vdekur në moshën 53 vjeçe. Këngëtari i muzikës pop në fillim të këtij muaji ishte përfshirë në një aksident trafiku, duke pësuar lëndime serioze në kokë. Për më shumë se një javë ndodhej në komë dhe në gjendje të rëndë. Vearncombe u lind në Liverpool por jetoi në Irlandë. Black njihet për shumë hite përfshirë‘Wonderful Life’. alb365.comFull Article

Rikthehet Gjiganti i Rodit, këtë herë 4 herë më i lartë (video)

Greqi – Gjigandi i Rodit, statuja prej hekuri dhe bronzi që paraqiste Heliosin, e lartë rreth 30 m, ishte e famshme në botën antike deri kur në vitin 226 p.e.s ra. Qëndroi për 54 vjet dhe hyri në memorie. Me sa duket dikush po mendon ta rikthejë por në një lartësi 4 herë më të madhe.  Brenda statujës mendohet të krijohet një muze, librari dhe qendër kulturore. Nga jashtë ...Full Article

Misteri i vdekjes së Ismail Qemalit 97 vjet më parë

Sot janë bërë 97 vjet nga vdekja misterioze e Ismail Qemali, njeriu që më 1912 shpalli pavarësinë e Shqipërisë, në qytetin e Vlorës. Ai vdiq më 24 janar të vitit 1919 në Peruxhia të Italisë, pak momente para se të jepte një konferencë për shtyp. Deri më sot nuk ka një variant përfundimtar të vdekjes së tij, por gjithmonë janë hedhur dyshime se është helmuar nga qarqet greke, serbe, ...Full Article

Arben Duka – Mos e kërko votën time, nëse dot nuk e përdor

Mos e kërko votën time, nëse dot nuk e përdor Po si mund të bëjë, përpara ky vend, kur vrasësit bëjnë, ligjin në Kuvend?! Në vend që të ishin, me pranga në dorë, tani janë kthyer, në akuzatorë! Janari i pestë, vjen me turp në ballë, dhe Rama çdo vit, thotë të njëjtën përrallë! Le të na thotë troç, se s’ka gjë në dorë, se nuk është gjykatës, dhe ...Full Article

Clooney: Oscari po lëviz në drejtim të gabuar

Aktori amerikan, George Clooney, fitues i Oscarit, ka akuzuar Akademinë e Çmimeve se “po lëviz në drejtim të gabuar”. Për të dytin vit me radhë, asnjë aktor me ngjyrë ose pjesëtar i pakicave nuk është nominuar në katergorinë e aktorit ose aktores më të mirë. “Nëse shikoni prapa, 10 vjet më parë, Akadamia ka bërë punë më të mirë”, ka thënë Clooney. Edhe aktorja e filmit “Star Wars”, Lupita ...Full Article

Marko Caka , aktori shqiptar në filmin e nominuar për Oscar

Krahas gëzimit të shqiptarëve për nominimin e filmit “Shok”, për aktorin Marko Caka, lajmërimi për nominimet e sivjetme të shpërblimeve Oscar solli gëzim të dyfishtë. Kjo pasi filmi në të cilin luan ai “Bridge of Spies” është një ndër filmat e nominuar për Oscar në kategorinë kryesore, atë “Filmi më i mirë”, raporton emisioni Express në KTV. Filmi i regjisorit Steven Spielberg, përveç kësaj, është nominuar po ashtu edhe ...Full Article
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365