|E mërkurë, Janar 24, 2018

Kulturë

Berat në Shqipëri, por edhe në Francë

Qytetit 2400-vjeçar të Beratit i gjendet një “vëlla” i vogël me të njëjtin emër në Francë. Ajo që bën përshtypje është fakti se në kufi me Beratin francez ndodhet edhe një qytet me emrin Kozare, emrin e të cilit e mban njëri nga fshatrat më të hershëm në rajonin e Beratit, që është fshati Kozare i komunës Perondi. Berati i Francës është “zbuluar rastësisht” nga një emigrant, sot biznesmen ...Full Article

FOKUS 2017, bashkon fotografë nga e gjithë bota

Fotografi hungarez Andrea Kiss u nderua me çmimin e parë në Konkursin Ndërkombëtar të Fotografisë Artistike “Fokus 2017”, të çelur mbrëmjen e djeshme në Galerinë e Arteve në Fier. Në edicionin e 8-të të këtij konkursi organizuar nga Bashkia e Fierit dhe “Benart print”, ekspozuan punimet e tyre 55 fotografë nga 18 shtete si Shqipëria, Franca, Zvicra, Kosova, Hungaria, Maqedonia, Turqia, Gjermania, Bullgaria, Italia, Kroacia, Spanja, Ukraina, Serbia, Mali ...Full Article

Mbyllet “Big Brother Albania”

Si çdo vit në ekranet e shqiptarëve, transmetohej një ndër show-t më të mëdhenj televiziv i ndjekur në Shqipëri edhe më gjerë, “Big Brother Albania”. Ai pati një sukses shumë të madh për vite me radhë, dhe jo vetëm për shkak të audiencës së gjerë që e ndiqte çdo vit transmetimi për 3 muaj me radhë, por, gjithashtu, edhe për personazhet e spikatur e të veçantë që shtëpia më ...Full Article

Balerini i “boom”/ Orjan Lika – Kam dëshira të shfrenuara në sex

Orjan Lika është një emër jo pak i dëgjuar. Ai është një balerin mjaft i talentuar dhe i dashur nga të gjitha moshat. Në këtë intervistë Orjani na ka rrëfyer ngjarje të pathëna më parë. Nuk dua të flas më shumë për të por ju ftoj të lexoni intervistën me dëshirat dhe të fshehtat e tij. Kristjana Rizo:- Orjan faleminderit si fillim që nuk ma refuzove ftesën e kësaj ...Full Article

Britanikët: Zbuloni Shqipërinë, sekretin e Evropës

Zbuloni një nga xhevahirët më të pashkelur dhe simpatik të Evropës – shikoni vendet më të mira për të vizituar Shqipërinë, një bukuri malore me vendas tepër miqësorë. Kështu e nis artikullin portali britanik Momondo.co.uk, i njohur për informacionet turistike. “Shqipëria është një copëz e paprekur dhe e pazbuluar e enigmës komplekse të Evropës. E mbushur me peizazhe zanash, pamje të mrekullueshme, kulturë të pasur dhe banorë vendas mikpritës, ...Full Article

Reportazh/ Shkodra, dashnorja e shekujve (foto e video)

“Shkodra ka plot dashuri”. Por, këtu dashuria nuk është veç një fjalë. Është frymë që i jep shpirt një qyteti që rënia s’e mund, sepse i vjen ringjallja – nga njerëzit e ditur e të guximshëm… ËNDRRAT DHE PUSHTIMI Shkodra është qytet ku të çojnë ëndrrat. Mund të jetë qytet i shëmtuar me një natyrë të bukur. Mund të jetë qytet i vuajtjeve që s’iu ndanë. Por, nuk mund ...Full Article

Pëllumb Kulla – Mbetsh i paharruar mësuesi im!

Nga Pëllumb Kulla – U shua Mihal Luarasi, një ikonë tjetër e teatrit kombëtar Ne, nxënësit e tij të hershëm të Shkollës së Lartë Teatrore “Aleksandër Mojsiu” – dhe këtu vetautorizohem të shpreh edhe mendimin e shokëve të mij – do t’i jemi përjetë mirënjohës Luarasit për njohuritë, me të cilat na paisi ai, për mësimet mbi aktrimin, të folurin e pastër dhe regjisurën. Në praktikën e jetës dihet që ...Full Article

Zbuloi skandalin e abuzimeve seksuale në Hollywood, nxjerrin urdhërarrest

Një urdhër arrest është lëshuar për aktoren që ishte ndër të parat që zbuloi skandalin e abuzimeve seksuale në Hollywood. Rose McGowan akuzohet për posedim të lëndëve narkotike. Urdhri i arrestimit erdhi, pasi policia kontrolloi gjërat e saj personale në një fluturim në Aeroportin Ndërkombëtar të Washingtonit. Policia thotë se gjeti lëndë narkotikë. Zyrtarët thonë se janë përpjekur të kontaktojnë me McGowan në mënyrë që ajo të mund të ...Full Article

Ndërronë jetë Adela Xhamani, ish pjesmarrësja në ‘’Big Brother Albania 2”

Një lajm tragjik ka tronditur pak orë më parë botën e medias dhe jo vetëm. Në orët e para të mëngjesit të sotëm ka ndërruar jetë gazetarja e njohur e medias së kulturës Adela Xhamani, njofton televizioni ”Fax News”. Gazetarja ka ndërruar jetë në moshën 31-vjeçare si pasojë e një arresti kardiak rreth orës 4:00 të mëngjesit të sotëm. Ajo gjendej në banesë në momentin që ka ndodhur goditja fatale, ...Full Article

Ekspozita/ 35 portrete në grafikë te piktorit Nuri Korita (foto e video)

Fier –  U çel pasditen e sotme ne Galerine e Arteve ne Fier ekspozita personale e piktorit Nuri Korita me 35 punime portret ne grafike te aktoreve te estrades e teatrit “Bylis” ne Fier. Ne ekspozitë morën pjesë figura të njohura të skenës dhe ekranit, persona që u bënë ‘model’ për piktorin Nuri Korita, kolegë, miq, dashamirës të artit.       alb365.comFull Article
Page 6 of 102« First...45678...203040...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365