|E martë, Tetor 24, 2017

LAJMET KRYESORE

Kulturë

Corriere della Sera : “Shqipëria vendi ku studionte Perandori Augusto”

“Shqipëria vendi ku studionte Perandori Augusto” është titulli i reportazhit të publikuar të premten në të përdishmen e njohur italiane “Corriere della Sera” e realizuar nga gazetari Karlo Baroni. Është një rrëfim historik-kulturor i Shqipërisë, përmes qyteteve tona, të cilat gazetari i quan me të drejtë “bukuritë e fshehura të fqinjëve tanë”. “Dihet si funksion mes fqinjëve, e nis autori shkrimin e tij, bëhen thashetheme ,flet, grindesh. Mban mëri ...Full Article

BBC rrëzon mitin e trekëndëshit të Bermudës

Sipas televizionit britanik BBC, misteret e zhdukjes së avionëve dhe anijeve në Trekëndëshin e Bermudës kanë marrë fund. Prandaj zhdukja e dy avionëve transporti ushtarakë anglezë dhe dy anijeve në vitet 1940-1941,sipas BBC, tashmë nuk ka asnjë pikë misteri. Kështu pasi kishte udhëtuar për një kohë të gjatë në ujërat e Oqeanit Atlantik, anija e zhdukur pa lënë gjurmë në 1940 duke u fundosur pasi ishte bërë pre e ...Full Article

Shqiptari i parë me radio

Një tavolinë portative, e vendosur në një dhomë gjumi, mbi të cilën ishin vënë aparaturat e nevojshme për të shpërndarë sinjal radiofonik. Është ky imazhi i parë i një radioje pas viteve ’90-të në Shqipëri. Të gjithë kemi mësuar se radioja e parë private në vend daton në vitin 1998, por jo! Xhemil Beharaj na i hedh poshtë të gjitha këto. Deri më tani e dinim ndryshe… Beharaj na ...Full Article

Perëndimi i diellit në Darrëzezë (foto lajm)

Fier – Ka qënë një ditë e bukur dhe e nxehtë kjo e sotmja në plazhin e Darrëzezës, ditë me një perëndim dielli shumë të bukur. Me tepër shikoni fotot e perëndimit të diellit mbi detin Adriatik në bregdetin e Darrëzezës. alb365.comFull Article

Amy, vajza që bënë krenare çdo shqiptar

Itali – Amy Kokalari është një nga ato fëmijë, që çdo prind do të dëshironte të kishte. Në dëftesën e vitit të shkuar ajo i kishte të gjitha dhjeta, që nga lënda e parë ajo e gjuhës italiane, për të vazhduar me matematikën dhe për të përfunduar me vizatimin e fizkulturën. Të gjitha dhjeta, por po të kishte një vlerësim edhe më të lartë, ajo do ta arrinte. Kështu ...Full Article

Koço Dano – Janina dhe Çamëria do ti kthehen Shqipërisë pas vizitës së Merkelit në Tiranë

Ideatori i Platformës për Shqipërinë Natyrale, Koço Danaj, gjatë një interviste për gazetën SOT, ka kompletuar raportet e tensionuara me Greqinë dhe situatën në Ballkan. Danaj pohoi se Greqia është në prag të falimentimit, duke shtuar se Athina po përdor problemet me Shqipërinë, me qëllim për të zhvendosur krizën e brendshme jashtë kufijve. Danaj e konsideroi ministrin e Mbrojtjes greke si pjesë e politikës shoviniste greke ndaj Shqipërisë, ndërsa ...Full Article

Nik Xhelilaj luan rolin e “Winnetou”-s

Siç shkruajnë mediet gjermane, Nik Xhelilaj nuk e ka pasur idenë se kush ka qenë Vinetu para se të përzgjidhej për ta luajtur rolin e tij Aktori i ri shqiptar Nik Xhelilaj është zgjedhur për të luajtur rolin Vinetu-s (“Winnetou”) që po realizohet aktualisht nga një produksion gjerman në bashkëpunim me televizionin rtl, njofton albinfo.ch. Vinetu, një prijës aimagjinar indianësh është personazh shumë i njohur i romaneve aventuristike të ...Full Article

Anastacia koncert në Tiranë

Tiranë – Këngëtarja e famshme amerikane, Anastacia do të mbajë sot (25 gusht) një koncert në Tiranë. Ajo mbërriti dje (24 gusht) në kryeqytetin e Shqipërisë dhe qëndroi në Hotel Sheraton. Anastacia do të performojë në stadiumin Qemal Stafa në orën 20.00 Këtë e ka konfirmuar edhe vetë këngëtarja nëpërmjet një postimi në Instagram Tirana është vendi mbyllës i turit të saj “Resurrection 2015”. alb365.comFull Article

Britanikët “të afërt” me UFO

Një hulumtim i fundit nga SurveyMonkey ka gjetur që më shumë se gjysma e britanezëve besojnë se alienët ekzistojnë, ndërkaq rreth 2 milion prej tyre besojnë të kenë parë një të tillë Sipas këtij hulumtimi, raporton Dailystar, rreth 53% e anglezëve besojnë në ekzistencën e krijesave tjera inteligjente në planetët tjera, ndërkaq rreth 29% prej tyre janë deklaruar të pasigurt, lajmi.net. Vetëm 18% e publikut mendon se njerëzit janë ...Full Article

Zbulohet në Ukrainë alfabeti 400-vjeçar i Elbasanit

Ukrainë – Arkeologët kanë gjetur artefaktet me mbishkrime në alfabetin e Elbasanit të shekullit të 17-të në fshatin Margaritovo të Ukrainës. Nuk është vetëm ky lajmi ekskluziv që ka sjellë në Seminarin e 34-të Ndërkombëtar të Prishtinës për Gjuhën Letërsinë dhe Kulturën Shqipe studiuesi ukrainas Aleksandër Novik, por edhe fakti se në ish Perandorinë Ruse është ngulitur një diasporë e madhe shqiptare “fatkeqësiht e panjohur”, siç shkruan ai. Aleksandër ...Full Article
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365