|E mërkurë, Janar 24, 2018

Kulturë

Pleh nga Rudolf Marku

Nga EDISON YPI – Të mësosh nëse dikush është a s’është i sëmurë me kancer, një tjetër është a s’është i çmendur, një i tretë është a s’është kriminel, nuk është fort e lehtë, ka ca vështirësi. Duhen së paku një radiografi, një mbyllje në çmendinë me procedurat përkatëse, një vendim gjyqësor se ka vrarë të paktën një njeri. Të mësosh nëse dikush është a s’është shkrimtar, bën Letërsi ...Full Article

Ekspozita tre shtete , tre kultura

Gjermani – Në qytetin Meppen Tëist të Gjermanisë është hapur pasditen e djeshme një ekspozita ” Tre shtete , tre kultura ” më punime picture të artistëve nga tre shtete , Hollanda, Gjermania dhe Shqipëria.  Janë 15 piktorë nga këto tre shtete që kanë parqitur punimet e tyre në këtë ekspozitë e cila do të qëndrojë e hapur deri në datën 10 janar të vitit 2016. Ndër piktorët shqiptar ...Full Article

Starton në galerinë e Fierit edicioni i parë i ekspozitës kushtuar grafikës “Shenja shqiptare”

Fier – Starton në galerinë e Fierit edicioni i parë i ekspozitës kushtuar grafikës “Shenja shqiptare” Veprat e 39 artistëve shqiptar nga Shqipëria, Kosova dhe Maqedonia janë bërë pjesë e edicionit të parë të ekspozitës kushtuar grafikës artistike, event i cili sipas organizatorëve synohet të shndërrohet në një traditë për këtë zhaner. Është hapur mbrëmë në galerinë e qytetit të Fierit, ekspozita me veprat e artistëve të gjeneratave dhe ...Full Article

Biseda në jaht: “Shqiptarët, më të vjetër se Hëna

Mars-Prill, 1910 Autori austriak Sigmund Münz, i cili po bënte një udhëtim në Mesdhe me jahtin “Rovenska”, takohet në Stamboll me deputetin e parlamentit osman, Ismail Qemal Vlora, dhe kushëririn e tij të dytë, Ferit pashë Vlora, ish-Vezir i Madh (kryeministër) i Perandorisë në vitet 1903-1908. Ishte koha kur Kosova dhe Malësia e Madhe kishin ngritur krye kundër politikave të Turqisë për taksa të reja, për ndalimin e arsimit ...Full Article

Si e manipuluan masonët hetimin për Titanikun

Frimasonët kanë dominuar hetimin për mbytjen e Titanikut dhe kanë mundësuar që figura të rëndësishme të Establishmentit të shpëtojnë nga dënimi. Sipas Daily Mail, hetimi për tragjedinë e vitit 1912 me 1500 viktima përfshiu edhe pronarët e anijes dhe kapitenin. Por publikimi i një arkive sekrete të masonëve- që përmban dy milionë emra të anëtarëve që nga viti 1733 deri në vitin 1923, zbulon shkallën e ndikimit të masonëve ...Full Article

Arben Duka – O Kryeministri ynë, u trete për Shqipërinë!

O Kryeministri ynë, u trete për Shqipërinë! Arben Duka 25 Nëntor, 2015 Ruaje pak veten, o Edvini ynë, u thinje – u trete, veç për Shqipërinë! Mos puno kaq shumë, bir-o biri ynë, erdhe nga Hong Kongu, ike prapë në Kinë! Mos u lodh kaq shumë, të paçim uratë, rruga për në Kinë, është shumë e gjatë! Me këto mundime, s’e ke fare mirë, se rri në avion, më ...Full Article

Daily Mail: Videoklipi me ISIS i këngëtares që terrorizoi shqiptarë

Një këngëtare shqiptare ka përhapur panik mes shqiptarëve dhe institucioneve vendase pasi po xhironte një videoklip ku “militantë” të ISIS mbi makina kërcenin e këndonin. Kështu e ka nisur artikullin britanikja “DailyMail” lidhur me këngëtaren Ronela Hajati Videoklipi i xhiruar pak ditë më parë në Unazën e Madhe të Tiranës ka shqetësuar një pjesë të madhe të njerëzve. Policia shqiptare ndodhet në gadishmëri lidhur me frikën nga terrorizmi por ...Full Article

Kënga:“Jam musliman, dhe nuk jam terrorist” po klikohet me ritëm të jashtëzakonshëm (video)

Një këngë e re ka dalë dhe po përhapet nëpër botë me një ritëm të jashtëzakonshë. Këngëtari Karter Zaher sëbashku me shokun e tij kanë publikuar këngën e tyre “Musliman”. Kënga është pritur mjaft mirë nga publiku. Kënga është shpërndarë dhe po shpërndahet pafundësisht ne rrjetet sociale. Ai me këngën tenton që të percjellë mesazhin se muslimanët nuk janë terrorista. Nuk janë myslimanët ata që vrasin, mbetet motivi i ...Full Article

Modeli shqiptar që shkoi tek ISIS dhe pasi u kthye… (foto e video)

Djaloshi që shihni në këto pamje foto e video  është një model nga Shqipëria. Ai quhet Ledio Mehmeti dhe njihet prej disa vitesh si një ndër modelët më të kërkuar. Ledio është bërë pjesë e pasarelave të modës për meshkuj duke u kërkuar edhe nga revista të famshme ndërkombëtare si dhe për edicione të firmave më të mëdha botërore në fushën e modës. Në prill të vitit 2013, Ledio ...Full Article

Unë jam franceze e lindur në Paris, por s’jam njeri i pjerdhur si shqiptarët

Miliona njerëz në mbarë botën kanë treguar solidatitet me popullin francez dhe kanë mbushur profilet me fotografi të flamurit francez. Por statusi i një vajze franceze nga Parisi, ku ajo jep arsyen se përse nuk e ka ndryshuar foton e profilit, ka marë qindra-mijëra pëlqime si dhe është përhapur në mbarë mediat më të mëdha botërore për arsyen goditëse që ajo jep. Ja çfarë shkruan ajo: “Nuk do ta ...Full Article
Page 60 of 102« First...102030...5859606162...708090...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365