|E shtunë, Qershor 24, 2017

Kulturë

“La Traviata” e Verdit në Fier (foto e video)

Fier – Trupa e TOB  ka zbritur në skenën e teatrit “Bylis” në Fier për të dhënë shfaqen e radhës  “La Traviata” me autor Giussepe Verdi. Drejtoresha e TOB-it Suzana Çela në konferencën për shtyp të mbajtur së bashku me kreun e Bashkisë Fier Armando Subashi, ka pohuar se ka gjetur ngrohtësinë e duhur në skenën e teatrit “Bylis” ...Full Article

Fotot e sulltanit: Ja trojet shqiptare më 1876-1900

Sulltani osman, Abdyl Hamiti i dytë (periudha e sundimit 1876-1909), mbretëroi mbi një perandori (përfshirë Shqipërinë, Kosovën dhe Maqedoninë) e cila po shkonte drejt shpërbërjes. Në fund të sundimit ...Full Article

Timo Lule – Kënga qytetare fierake po deformohet (foto e video)

Nga XHEMIL BEHARAJ – Timo Lule edhe pse ne moshen 91 vjecare  ka nje kujtese te admirueshme  nderkohe qe cdo mengjes e gjen te shetise trotuarit kryesor te qytetit ...Full Article

Një rritje nëpërmjet Amerikës dhe botës tjetër Outback (fotot)

USA – Sipërmarrje në Great Basin Parkun Kombëtar Nevada, shtëpi në shpella bark-zvarritje, një “ishull qielli” dhe disa nga pemët më të vjetra në planet, a është kjo një ...Full Article

Zbulohen vezët 152 milionë vjeçare të krokodilit

Vezët e vjetra të krokodilit janë zbuluar në folenë e dinozaurit në shkëmbinjtë e Portugalisë perëndimore. Ato janë ruajtur në fole për 152 milionë vjet. Paleontologjistët thanë se paraardhësit ...Full Article

8 Mars, poezi për gruan (video)

Sot 8 Mars dhe meqënëse është dita ndërkombëtere e gruas po botojmë një poezi me titull ‘poezi për gruan’ që mban për atuor poetin Petrit Ruka Grua ma ke ...Full Article

“Ora News” blen Elsa Demo-n

Gazetarja Elsa Demo rikthehet sërish në ekran pas shkarkimit nga televizioni “ABC News”. Këtë radhë në televizionin “Ora News”. “Arkapia” quhet emisioni i ri kulturor që gazetarja do të ...Full Article

Kush është Ëngjëll Agaçi, Ëngjëlli “mbrojtës” i Ramës

Pse një njeri i panjohur për publikun është pjesë e takimit Rama-Meta; negocion Reformën në Drejtësi me ndërkombëtarët dhe është njeriu më i besuar i kreut të qeverisë? Kush ...Full Article

Rama – Ivanovit : Bashkimi i shqiptarëve, “amanet” i Skënderbeut

Kryeministri Edi Rama ka zgjedhur një mënyrë tjetër, për të iu përgjigjur tensionit të krijuar mes Shqipërisë dhe Maqedonisë, lidhur me deklaratat e djeshme të Ivanoz kundër platformës dhe ...Full Article

HISTORI/ Si u kompozua kënga “Moj gocë e Berberit”

Nga ARBEN VELO – Historia e kompozimit të këngës në vitin 1929 të shekullit të kaluar, e cila për jehonën që pati u incizua nga shtëpitë diskografike përtej Atlantikut ...Full Article
Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Gjarpër me dy koka në Apolloni?! (foto) https://t.co/rwq2rR64m7 https://t.co/lFxPoQQN9H
11,395 people follow ALB365
Twitter Pic cammipha Twitter Pic olsimust Twitter Pic albanaHa Twitter Pic kwabbybo Twitter Pic PercjaSu Twitter Pic Ianndest Twitter Pic brent633 Twitter Pic ivicespe Twitter Pic dawifey1 Twitter Pic maycol_p Twitter Pic bs_badgu Twitter Pic angie_an Twitter Pic be_be_AT Twitter Pic koseno Twitter Pic GoranPet Twitter Pic devendar Twitter Pic moazreza Twitter Pic shaunteb Twitter Pic ElkroniH Twitter Pic MindyL0u