|E mërkurë, Janar 24, 2018

Kulturë

Veshjet popullore të Turqisë Europiane, e veçmas Shqipëtare, më 1873, nga Osman Hamid Beut

  Nga SKËNDER JASHARI – Veshja simbolizon edhe identitetin Kombëtarë, fetar, kulturor dhe social! Identiteti Kombëtarë përmes veshjes, është karakteristike për çdo Komb në botë, e njejtë edhe në Gadishullin Ilirik. Identitetin kulturorë dhe statusin social po ashtu veshja e tregon! Mirëpo objekt në këtë trajtim është Identiteti fetarë! Përmes veshjes mund të vijmë në disa konkluzione të cilat sidomos kohëve të fundit, por edhe më herët( gjatë këtij ...Full Article

Spanjollja “Condè Nast Traveler”: Tirana, qyteteti më “cool” në Europë

Tirana edhe një herë ka zënë faqet kryesore të mediave më të njohura ndërkombëtare. Pas prestigjiozeve “Vogue”, “Hollywood World Magazine”, “Vanity Fair”, “Gioia” apo “Gambero Rosso” edhe spanjollja “Condè Nast Traveler”, i ka kushtuar kryeqytetit shqiptar një artikull të veçantë, ku nuk nguron ta cilësojë Tiranën një ndër qytetet më “cool” të Europës. Tirana renditet nga revista si pretendente serioze, përkrah Barcelonës, Brukselit apo Birminghamit, për të qenë një ...Full Article

NASA/ mali i Tomorrit fsheh mister brenda tij

Një misteri i madh ka qarkulluar kohët e fundit në NASA, sipas një ish -punonjësi të këtij institucioni, i cili ka deklaruar në një ambient me miq të tij që në Shqipëri dhe me ekzaktësisht në malin e Tomorit ka ndodhur diçka e rëndësishme për NASA. Sipas tij, aty ka mundësi të madhe që në brendësi të malit të ekzistoj një piramidë e madhe që në brendësi të saj ...Full Article

Kinema – 10 Yjet, ndërprenë karrierën për punë të zakonshme (fotot)

Nëse ju ende mendoni se fama dhe duke qenë në qendër të vëmendjes është ëndrra e çdo personi, këtu janë 10 tregime që do t’ju provojnë të kundërtën. Bright Side zbuloi 10 të famshëm që nuk u tërhoqën nga fansat e shumtë ose shumë para dhe gjetën punë të zakonshme, transmeton Telegrafi. Skandar Keynes Kur shihni fotografitë adoleshente të Keynes, filloni menjëherë të kujtoni Edmund Pevensie (nga The Chronicles of ...Full Article

VIP-a nga gjithë bota mblidhen në Kanada, shefi shqiptar do ti mahnisë me menutë e tij

Kur kërkon një të ardhme më të mirë larg Shqipërisë dhe këmba të shkel jashtë kufirit të saj, e para gjë që mendon është një punë e sigurt, kushte më të mira jetese, mirëqenie, arsimim për fëmijët dhe, natyrisht, të ardhura më të mira. Egoizmi, pjesë e natyrës njerëzore, nuk të lejon të mendosh më gjerë se kaq, por kur vitet ikin njëri pas tjetrit dhe kushtet që ke ...Full Article

Ndërron jetë filozofi i futbollit fierak Vangjel Capo

Fier – Ka ndërrruar jetë në moshën 65 vjeçare Vangjel Capo i njohur me emrin profesor Xhela. Vangjel Capo ka drejtuar ekipin e futbollit të Apolonisë në vitet 1980 -1982 dhe 1983 – 1992. Për profesor Xhelën tifozëria, sportëdashësit dhe njohësit e mirë të lojës së futbollit janë shprehur se ai është filozofi i futbollit fierak. Nga muaji mars i këtij viti Vangjel Capo mori drejtimin e ekipit të ...Full Article

Ndërron jetë Thoma Meço

Fier – Nderron jete Thoma Meco, kryetari i Org se Veteraneve te LANC, Fier. Petro Koci do shprehet per figuren e Thoma Mecos duke publikuar ne llogarine e tij ne facebook se –  Por nuk shuhet nje njeri si Thoma Meco. Ishte myzeqari shumekaratesh me grinten e malesorit. Ishte energjia rinore e paperseritshme e lavdezimit te vlerave kombetare te LANC. Ishte personaliteti shpirtmadh i kryepunetorit te kultures. Ishte dashuria ...Full Article

Qerim Haxhiu patriot i shquar për çështjen kombëtare shqiptare

Qerim Haxhiu lindi në Lushnjë,më 1920.Djali i patriotit të shquar lushnjarë Bajram Haxhiu,një nga anëtaret e komisionit nismëtar të thirrjes së Kongresit të Lushnjës dhe i vëllai i legjendës së sportit shqiptar Abdurrahman Roza Haxhiu.Qerim Haxhiu pas kryerjes së Medresesë së Mesme në Tiranë,ku u diplomua më 1.7.1938,i vazhdoi studimet më 1939 në universitetin “Al-Az-har” në Kairo por krahas studimeve,fëmijëve shqiptarë të Kairos ua mësoi shqipen,i mbante leksionet tre ...Full Article

Mediat: Shqipëria dhe Mali i Zi, perlat e fshehura të Europës

Ukrainë – Pushimet e mia në Mal të Zi filluan në një plazh që ndriçohej nga dielli dhe që përbëhej nga guralecë të vegjël në ngjyrë rozë, që i jepnin atij plazhi një bukuri përrallore, shkruan Veronika Melkozerova / kyivpost.com. Këmbët e mia u zhytën në ujërat e ngrohta dhe të kristalta të Detit Adriatik. Sa më shumë të notoje dhe të largoheshe nga bregu, aq më të shumtë ...Full Article

Ndriçim Xhepa probleme me shëndetin, qeveria jep 5 mln lekë

Aktori i mirënjohur Ndriçim Xhepa, djali i së madhes Margarita Xhepa, po kalon ditë të vështira. Aktori 60-vjeçar vuan nga një sëmundje e rëndë, dhe për kurimin e saj qeveria shqiptare ka menduar t’i vijë sadopak në ndihmë. Qeveria ka akorduar një fond prej 5 milionë lekë të rinj për përballimin e shpenzimeve të mjekimit të aktorit të mirënjohur, në një klinikë jashtë vendit. Ky vendim është propozuar nga ministrja ...Full Article
Page 7 of 102« First...56789...203040...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365