|E mërkurë, Janar 24, 2018

Kulturë

Pas 47 vjet familjarët tregojnë Che Guevara'n pas vrasjes nga ushtria boliviane (foto)

Bolivi – Janë publikuar fotografi të reja që paraqesin trupin e vdekur të Ernesto ‘Che’ Guevara në Bolivi. Ato janë në pronësi të familjes së tij që jeton në Spanjë. “Xhaxhai im na i solli kur erdhi në martesën e prindërve të mi, të cilët janë martuar në nëntorin e vitit 1967”, i tha AFP’së Imanol Arteaga. Arteaga tha se xhaxhai i tij Luis Cartero ishte misionar në Bolivi. ...Full Article

Agim Rada: “Fieri më ka impresionuar për punën e bërë. ”

Fier – Drejtori I Qendrës së Riprodhimit të Veprave të Artit, Z. Agim Rada ka zhvilluar sot një inspektim në terren për gjendjen reale të monumenteve dhe veprave të artit në territorin e Fierit. Ky inspektim që ka filluar në mbarë vendin ka për qëllim identifikimin, inventarizimin, pastrimin e monumenteve dhe promovimin e vlerave kulturore jomateriale. Pas inspektimit Z. Rada zhvilloi një takim me Zv. Kryetarin e Bashkisë Fier ...Full Article

Bleona lançon ” F..k you , i’m famous “.

Bleona Qereti ka lançuar singlin e saj më të ri me titull “F**k You I’m Famous”. Që nga titulli duket se këngëtarja shqiptare me këtë këngë po u dërgon një mesazh të drejtpërdrejtë kundërshtarëve të saj. Ajo ka zbuluar lançimin e këngës përmes rrjeteve sociale, transmeton Telegrafi. “F**K YOU I’M FAMOUS! Tash në iTunes! Për të gjithë fansat e sajë të cilët e kanë pritur këtë këngë për një kohë ...Full Article

Bleona lançon " F..k you , i'm famous ".

Bleona Qereti ka lançuar singlin e saj më të ri me titull “F**k You I’m Famous”. Që nga titulli duket se këngëtarja shqiptare me këtë këngë po u dërgon një mesazh të drejtpërdrejtë kundërshtarëve të saj. Ajo ka zbuluar lançimin e këngës përmes rrjeteve sociale, transmeton Telegrafi. “F**K YOU I’M FAMOUS! Tash në iTunes! Për të gjithë fansat e sajë të cilët e kanë pritur këtë këngë për një kohë ...Full Article

Çelet “Java e Kulturës Shqiptare në Parma” Itali.

Itali – Sipas faqes ne Fb te Shoqata “Scanderbeg Parma kjo shoqatë  hapi “Java e Kulturës Shqiptare në Parma” e cila për të nëntin vit radhazi organizohet me një sërë aktivitetesh për të kremtuar festën e Flamurit, një ngjarje e rëndësishme për kombin shqiptar. Aktiviteti i parë i quajtur “SMILE – Raccontiamo Shqipëria” u organizua nga “Shkolla Shqipe Scanderbeg Parma” në bashkëpunim me biblotekën ndërkombëtare “Ilaria Alpi” të qytetit të Parmës, ...Full Article

Çmenden serbët dhe rusët, facebook nderon shqiptarët.

Prej ditës së djeshme rrjeti social Facebook ka shtuar zyrtarisht një ikonë të re. Bëhet fjalë për një ikonë lumturie që ka të bëjë me shqiptarët dhe quhet: “i lumtur që ndihem shqiptar”. Padyshim që ky fakt ka bërë të ndihen mirë miliona shqiptarë që e përdorin Facebook –un. Por nga ana tjetër ka shkaktuar një reagim të ashpër të mediave serbe. Telegraf.rs e konsideron këtë si skandal. E ...Full Article

Delegacion I bashkisë në Clevenland , Fate Velaj këshilltari I kryeministrit çel ekspozitë fotografike.

USA – Një delegacion I Bashkisë Fier prej dy ditësh është nisur për një vizitë disa ditore në qytetin e Clevenlandit në USA ku në kuadër të binjakëzimit të këtyre dy qyteteve do të nderojë me çertifikatë mirnjohje nëntë qytetarë shqiptarë dhe amerikanë që banojnë në këtë qytet. Pjesë e delegacionit të bashkisë Fier është edhe këshilltari I Kryeministrit Rama  për kulturën Fate Velaj I cili do të hapë ...Full Article

Njoftim i “Flatrave te Dijes” për kursin e gjuhëve të huaja.

Ende s’ keni filluar te mesoni gjuhen angleze?!   NXITONI nuk keni kohe per tu menduar gjate , kurset e te gjitha niveleve kane filluar !  E ku me mire se prane “Flatrave te Dijes” . Nxitoni të regjistroheni te kursi për Toefl. Kursi fillon më 15 Nëntor. Në 15 Nëntor, fillon kursi për TOEFL. Kurset per TOEFL IBT realizohen me librat të viteve te fundit si dhe me praktikë në ...Full Article

Njoftim i "Flatrave te Dijes" për kursin e gjuhëve të huaja.

Ende s’ keni filluar te mesoni gjuhen angleze?!   NXITONI nuk keni kohe per tu menduar gjate , kurset e te gjitha niveleve kane filluar !  E ku me mire se prane “Flatrave te Dijes” . Nxitoni të regjistroheni te kursi për Toefl. Kursi fillon më 15 Nëntor. Në 15 Nëntor, fillon kursi për TOEFL. Kurset per TOEFL IBT realizohen me librat të viteve te fundit si dhe me praktikë në ...Full Article

Hitleri shqetëson Gjermaninë.

Supriza ka ndodhur kohët e fundit kur disa banorë kanë parë “Hitlerin” duke shëtitur me makinë, duke furnizuar makinën me benzinë, duke pirë kafenë etj në afërsi të fshatit ku ata banojnë. I veshur me uniformën e tij ushtarake, me mustaqet e tij të famshme “Hitler” ka shkatuar befasi por edhe siklet në zemërimin gjerman të cilat e kanë parë atë papritmas duke furnizuar makinën, duke blerë kafenë e ...Full Article
Page 87 of 102« First...102030...8586878889...100...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365