|E shtunë, Tetor 21, 2017

LAJMET KRYESORE

Shëndet

Gështenja dhe të mirat e saj shëndetësore

Të pjekura apo të ziera, gështenjat janë mbretëresha e tavolinës së vjeshtës. Tepër të shijshme dhe super energjike, janë kurë shumë e mirë për shëndetin tonë  Konsumoni gështenja jo vetëm pse janë frutë i stinës së vjeshtës, por sepse janë të pasura me vitamina, minerale dhe i bëjnë shumë mirë lëkurës dhe shëndetit të zemrës. Të pjekura apo të ziera, gështenjat janë mbretëresha e tavolinës së vjeshtës. Tepër të ...Full Article

Receta/ Speci djegës zhduk problemet e reumatizmës

Dhimbja e muskujve, shpinës apo problemet me reumatizmën janë shumë shqetësuese dhe ndonjëherë bëhen të padurueshme. Medikamentet shpesh mund të mos japin efektin për të cilin përdoren. Por, trajtimet natyrale, që për fat të mirë mund t’i përgatisni edhe vetë në shtëpi, janë shumë efektive dhe nuk kanë efekte anësore. Vaji i ullirit i kombinuar me specin djegës është një zgjidhje fantastike që ndihmon në zgjerimin e kapilarëve, rritjen ...Full Article

Ja të mirat e vajit të mëlçisë së merlucit

Njerëzit të cilët jetojnë në pjesë të Evropës veriore e kanë përdorur vajin e mëlçisë së merlucit për shekuj me radhë që ta përmirësojnë imunitetin dhe të mbrohen nga dimrat e ftohët dhe të gjatë për të cilët edhe njihen këto shtete. Vajin e mëlçisë të merlucit e kanë përdorur edhe si një zgjidhje natyrale për trajtimin e reumatizmit, dhimbjeve të nyejve , për muskujt e tendosur dhe shumë sëmundje ...Full Article

Inçesti dhe sekreti i tij

Paraardhësit tanë që para më shumë se dhjetëra e mijëra vjetësh kanë ditur që është gjë e keqe dhe e gabueshme të kemi marrëdhënie me familjarët. Ata kanë zhvilluar mekanizmin shumë interesant të lidhjes shoqërore dhe emocionale dhe gjithmonë kanë kërkuar partnere jashtë familjeve të tyre. Kjo konfirmon dyshimin i cili ka të bëjë në ndërtimin e njerëzve i cili dallohet shumë nga ajo që, për shembull, është e ...Full Article

Receta/ Banane, mjalt, uj dhe lamtumirë kollë dhe bronkit

Trajtimi i kollit kronik dhe bronkitit ka qenë sfidë e madhe për mjekësinë. Por, së fundmi është bërë e ditur një recetë e re natyrale, e cila përmban përbërësit më të vjetër dhe më të fuqishëm, të cilët e qetësojnë fytin dhe mushkëritë, si dhe e shërojnë kollin dhe bronkitin në afat rekord, transmeton Telegrafi. Falë vetive të magjishme të mjaltës dhe bananeve – të cilat janë të përfshira ...Full Article

Ju pickoi grerëza? Ja çfarë duhet të bëni

Pickimi i grerëzës për disa që janë alergjikë ndaj saj vë në rrezik jetën. Për këtë arsye, kërkon kujdes të veçantë sepse ju edhe mund të mos e dini që jeni alegjik ndaj saj. Nëse ju pickon grerëza ndiqni këto hapa të botuara në living.al. Nëse e dini që pickimi i grerëzës ju bën alergji duhet patjetër të merrni ndihmën e shpejtë. Nëse ndieni marramendje, gjuhën e fryrë, lëkurë ...Full Article

Çfarë të mirash sjell konsumi i bamjes në trupin tuaj

Ja çfarë ndodh pasi hani bamje. Bamja është bimë që ka shumë përfitime shëndetësore. Lexoni me kujdes se si e transformon trupin tuaj pas konsumit. Sistemi tretës: Bamja heq helmet nga sistemi tretës sepse ka aftësi të mira përthithëse dhe ndreq trupin në brendësi. Diabeti: Ato provohet të zvogëlojnë nivelin e glukozës duke ndihmuar shumë për mbajtjen në nivel të diabetit. Shtatzënia: bamja është e pasur në folate, të ...Full Article

Fiq të thatë me vaj ulliri, ja çfarë shërojnë

Kombinimi i fiqve me vaj ulliri janë përdorur si ilaç natyral që kohë më parë. Ky kombinim efektiv mund të trajtojë probleme të shumta shëndetësore duke përfshirë këtu sëmundjet e zorrëve, sëmundjet e stomakut, hemorroidet, kapsllëkun, kolesterolin e lartë, aneminë, astmën dhe bronkitin, sterilitetin etj. Fiqtë e thatë janë të pasur me kalcium, kjo i bën ata një alternativë mjaft të mirë për njerëzit që janë intolerant ndaj laktozës. ...Full Article

Sekreti i mjekëve – Majdanozi shëronë gjithëshka

Për qetësimin e nervave, për zbutjen e dhimbjeve, për heqjen e fryrjeve, për pastrimin e gjakut, majdanozi paraqet zgjidhjen e duhur. Mjekët e mjekësisë popullore e sugjerojnë si ilaç kundër viruseve, sëmundjeve të veshkave, sëmundjet e trakteve urinare, inflamacionin e syve, diabetin, kafshimet nga insektet, e madje edhe nga potenca. Dihet fakti se edhe më përtypjen e majdanozit hiqet aroma e keqe nga goja, e këtu dobi ofrojnë gjethet, ...Full Article

Të lumtur çdo ditë? Ja ushtrimet

Ka nga ata njerëz që besojnë se është luks ose fat të përjetosh secilin prej 10 ushtrimeve të lumturisë. Lumturia konsiderohet, një e drejtë e çdo njeriu, madje për këtë Organizata e Kombeve të Bashkuara, ka caktuar datën 20 marsin, si Ditën e Lumturisë. Të gjithë njerëzit synojnë të jenë të lumtur, për këtë gjë duhet të kujdeseni për veten tuaj dhe inkurajoni të tjerët që të bëjnë të ...Full Article
Page 1 of 12912345678...2030405060...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365