|E enjte, Dhjetor 14, 2017

Shëndet

Zbulimi/ Mjekët gjejnë kurën për sëmundjen vdekjeprurëse

Defekti që shkakton sëmundjen neurodegjeneruese Huntington po korrigjohet tek pacientët për herë të parë, ka mësuar BBC. Një drogë eksperimentale, e injektuar në lëngun kurrizor, uli në mënyrë të sigurt nivelet e proteinave toksike në tru. Ekipi hulumtues, në University College London, ka deklaruar se tani po shpresohet se sëmundja vdekjeprurëse mund të ndalet. Ekspertët thonë se ky mund të jetë zbulimi më i madh në sëmundjet neurodegjenerative për ...Full Article

Mjekët/ Ja pija që po shkatërron kockat

Kockat kryesisht përbëhen nga kolagjeni, një proteinë që siguron një shtresë mbrojtëse të butë, dhe kalciumi një mineral që shton forcën dhe ngurtësinë e tyre. Ky kombinim e bën kockën të fortë dhe mjaft fleksibile për të mbajtur gjithë peshën e trupit. Pijet e gazuara janë konsideruar si pijet më të përdorura kryesisht në Shtetet e Bashkuara, menjëherë pas ujit. Në Shtetet e Bashkuara, çdo person pi 57 litra ...Full Article

E shtoni në lëngun që pini dhe lamtumirë lenteve korrektuese

Megjithëse, të gjitha shqisat tona janë të rëndësishme dhe ne nuk mund të jetonim në mënyrën e duhur nëse ndonjëra nga këto mungonte. Mund të themi se ka disa që janë më vendimtare, si dhe pamja sepse nuk është e njëjta qëndrim pa e parë atë aromatik të shkurtër. Por gjithashtu ka edhe mënyra që janë të interesuara për një bazë më të zakonshme dhe të përsëritshme dhe janë ...Full Article

Hashashi po shkakton një gjendje misterioze shëndetësore

Përdoruesit kronik të kanabisit janë në rrezik të përjetimit të një gjendjeje të tmerrshme shëndetësore, e cila po raportohet nëpër botë. Britmat dhe të vjellat janë duke u bërë të zakonshme në dhomat e emergjencës po thonë doktorët, me pacientët të cilët po vijnë me simptoma të tmerrshme duke bërtitur dhe vjellë, përderisa po kërkojnë ndihmë. Gjendja shëndetësore, e quajtur “Cannabinoid Hypermesis Syndrome” (CHS), nuk po kuptohet ende siç ...Full Article

Vaji hashashit, shtohet përdorimi mjeksor

Numri i përdoruesve të vajit të kanabisit në Britani është dyfishuar në një vit, raporton Mail Online të dhënat e fundit. Tashmë në gjithë vendin ka 250 mijë përdorues, nga 125 mijë të regjistruar një vit më parë. Cannabis Trades Association UK thotë se janë rreth 1 mijë përdorues të rinj çdo muaj, pavarësisht se në këtë vend ende nuk është produkt i ligjshëm. Mike Harlington, kreu i CTA ...Full Article

Hiqni kallot me përbërës që i keni në guzhinë

Përdorimi i vazhdueshëm i këpucëve me takë të lartë dhe mungesa e hidratimit janë dy nga shkaqet kryesore të shfaqjes së kallove. Në këtë rast ne duam të ndajmë me ju një ilaç shumë të veçantë që ju mund ta përgatitni me përbërës që me siguri i keni në shtëpi. Përgatitja e këtij mjeti të thjeshtë për të luftuar kallot merr pak kohë. Trajtimi duhet të kryhet në mënyrë ...Full Article

Kontrollo thonjtë, gjej sëmundjen

Një vështrim në thonjtë e gishtave të duarve mjafton dhe menjëherë mjeku e di se nga çfarë sëmundjesh vuan pacienti. Pak larg së vërtetës … Si metodë për diagnostikimin mjekësor, kontrolli i thonjve të gishtave përshtatet vetëm në kushte të caktuara. Mundësia për të konstatuar gjendjen e përgjithshme shëndetësore nëpërmjet ekzaminimit të thonjve është e kufizuar. Pas formimit të tij, thoi nuk ndryshon më. Rritja e tij është një ...Full Article

Kungulli lufton kolesterolin, yndyrnat dhe trigliceridet

Në ditët e sotme, shumë njerëz nuk mendojnë me të vërtetë për efektet e ushqimeve që zakonisht konsumojnë në të gjithë shëndetin e tyre. Për aq kohë sa është e shijshme dhe i kënaq ata, shumë prej tyre mendojnë se është në rregull dhe nuk ka asgjë të keqe me këtë. Njerëzit shpesh mashtrohen nga reklamat të cilat i bëjnë ato, blejnë produkte të caktuara edhe pa e ditur ...Full Article

harrojini kondomët, tashmë ata vijnë elektronik

Një kompani britanike ka shpikur prezervativin e parë elektronikë të quajtur ”I.Con”. E veçanta e prezervativit të parë smart është se mund të mbledh të dhëna për jetën seksuale të çdokujt që e merr guximin ta përdorë. Prezervativi “I.Con” dhe është i aftë të dallojë edhe infeksione seksualisht të transmetueshme duke i dërguar të dhënat në aplikacionin e posaçëm në telefonin e përdoruesit. Të dhëna të tjera që arrin ...Full Article

Ja si të qetësoheni pas një dite stresuese

Ditët e gjata e përplot lodhje pune apo angazhime tjera ditore ju bëjnë që të ndiheni të rraskapitur në fund të ditës. Dhe për të kthyer disponimin apo energjinë, jeni gjithmonë në kërkim të metodave për të larguar stresin ditor. Dhe gjithmonë në shprehje vijnë metodat natyrale për përfshijnë çajrat me përmbajtje bimore, masazhet me vajra esenciale, relaksimi në një dush të ngrohtë, transmeton Indeksonline. Në qetësim më së ...Full Article
Page 1 of 13612345...102030...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365