|E mërkurë, Janar 24, 2018

Shëndet

Ja efektet e marijuanës mbi shëndetin mendor

Sipas një studimi amerikan, përdoruesit e marijuanës nuk kanë gjasa që të përjetojnë ankth, depresion ose gjendje psikologjike të rënduar në të ardhmen. Sipas “The Independent”, studiuesit amerikanë kanë vëzhguar adoleshentët, përdorues të marijuanës përgjatë dy dekadave. Ata u anketuan për herë të parë në moshën 14-vjeçare. Rreth 408 të rinj u ndoqën deri në moshën 36-vjeçare nga Universiteti i Pittsburgh, Medical Center dhe nga Universiteti Rutgers në Shtetet ...Full Article

Ja pse meshkujt se marrin veten pas ndarjes

Kërkimet e fundit të Universitetit të Binghmatonit kanë nxjerrë përfundime interesante në lidhje me ndarjet. Sipas këtij kërkimi, meshkujt asnjëherë nuk e marrin veten nga një ndarje, për ndryshim nga femrat. Është e vërtetë që femrat lëndohen më shumë, por kjo zgjat për një periudhë të shkurtër kohore, ndërsa meshkujt asnjëherë nuk arrijnë të “shërohen” plotësisht, thjesht “ecin përpara”. Për këtë kërkim janë pyetur mbi 5700 vetë në 96 ...Full Article

Vuani nga kanceri ? Ja receta e shërimit

Një grua nga Bosnja dhe Hercegovina e cila nuk ka dashur të zbulojë identitetin e saj ka ndarë formulën e fuqishme që ndihmoi atë për të kuruar kancerin. Formula është e bazuar në mjaltë dhe xhenxhefil dhe kjo e ndihmoi atë të shëroheh në kohë shumë të shkurtër pa asnjë dhimbje. Kjo grua po vuante nga kanceri i gjëndrave endokrine.Ajo filloi të konsumojë lëngun e kësaj formule dhe arriti ...Full Article

Shkencëtarët zbulojnë “çelësi i pavdekësisë”

Shkencëtarët amerikanë kanë arritur të zbulojnë atë mund të konsiderohet si “çelësi i pavdeksisë”. Bëhet fjalë për një gjen, i cili mbron qelizat nga degradimi për një periudhë të caktuar, që me pak fjalë është përgjegjës për procesin e plakjes. Zbulimi është bërë pas një studimi të nisur vite më parë nga një grup shkencëtarësh të Universitetit Veriperëndimor në Shtetet e Bashkuara, të cilin e publikuan këtë javë në ...Full Article

3 këshilla për largimin e gurëve nga veshkat

​Numri i personave që vuajnë nga gurët në veshka sa vjen dhe rritet. Sipas një studimi të Universitetit Buffalo në SHBA gurët e veshkave nuk shkaktojnë dhimbje kur ndodhen në veshka, por menjëherë sapo dalin nga veshkat dhe futen në kanalin urinar mund të shkaktojnë dhimbje tepër të forta. Simptomat janë ato tradicionale, dhimbje të forta në bark, temperaturë dhe ethe. Studiuesit këshillojnë që të keni kujdes me metodat ...Full Article

Qumështi, ja dhe një dobi plus

Në një studim, në të cilin janë përfshirë 100 meshkuj me moshë mbi 50-vjeçare, është treguar se konsumimi i qumështit është i dobishëm Edhe pse sëmundja e eshtrave më shpesh prek femrat, nuk do të thotë se meshkujt nuk duhet të kujdesen për shëndetin e eshtrave të tyre. Në një studim, në të cilin janë përfshirë 100 meshkuj me moshë mbi 50-vjeçare, është treguar se konsumimi i qumështit është ...Full Article

Tmerr, ja pse sduhet të merrni kokainë

Këto ditë ka një debat në lidhje me dekriminalizimin e politikës, me Partinë Demokratike që propozon që të bëhet testi i drogës për zyrtarët. Ndërkohë një prononcim i ish- kreut të SHISH, Fatos Klosi, që politikanët marrin kokainë njësoj sikur pinë raki, po bën xhiron e rrjetit. Por nëse doni të dini se çfarë u bën kokaina, shihni këtë foto, që po qarkullon me shpejtësi në rrjet. Fotoja është ...Full Article

Ja vetitë e mira të shalqirit në verë

Të mirat e shalqirit janë të shumta. Ky frut është mjaft freskues, përmban një përqindje të lartë uji dhe pak kalori. I pasur në sheqerna të thjeshta, dhe kripëra minerale thelbësore, si magnezi, potasi, fosfori, dhe na ndihmon të luftojmë vapën dhe lodhjen. Përveç kësaj, ai është i mirë edhe në sallata. Ja si mund të shfrytëzojmë të mirat e shalqirit për të përmirësuar shëndetin dhe bukurinë. Ujë dhe ...Full Article

Ja shenjat që tregojnë viktimën e trafikimit

Për shkak të turistëve të shumtë që shkojnë në pushime, aeroportet, trenat dhe autobusët gjatë verës janë vend i përkryer për të transportuar viktimat e trafikimit. CNN, në bashkëpunim me organizatat që luftojnë kundër trafikimit të qenieve njerëzore, kanë paraqitur shtatë karakteristikat që zbulojnë se ndoshta pranë jush është viktima e trafikimit. Megjithatë, ata paralajmërojnë që mos të përballesh me kriminelin që ndjek viktimën, por të njoftoni autoritetet kompetente. ...Full Article

Ja si të eleminoni fërkimin e kofshëve

​Kjo gjë ju ndodh të gjithëve, qoftë edhe nëse në verën më të nxehtë mbathni çorape të gjata apo bandelete. Ky fenomen nënkupton irritimin e lëkurës nga fërkimi i kofshëve të brendshme, posaqërisht gjatë verës kur lëkura është pakëz e lagësht. Edhepse zakonisht perceptohet si problem i femrave “të mëdha”, kjo gjë na ndodh të gjithë neve gjatë ditëve të nxehta të verës. Fërkimi krijon lloje të ndryshme të ...Full Article
Page 113 of 141« First...102030...111112113114115...120130140...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365