|E martë, Tetor 24, 2017

LAJMET KRYESORE

Shëndet

Ja 7 "armiqtë" më të mëdhenjë të spermës .

Sperma ka shumë “armiq”, mirëpo më të rrezikshmet janë ato të cilat nuk duken shumë të dëmshme, dhe për to shumica e meshkujve nuk e dinë se janë të dëmshme. Në qoftë se dëshironi të krijoni familje, duhet të keni spermatozoide të shëndetshme. Ja cilët ushqime duhet të evitohen: Ushqimet e konservuara  – Është e vërtetë se ushqimi brenda konservave nuk është i dëmshëm, por pjesa ku rri ushqimi ...Full Article

Ja 7 “armiqtë” më të mëdhenjë të spermës .

Sperma ka shumë “armiq”, mirëpo më të rrezikshmet janë ato të cilat nuk duken shumë të dëmshme, dhe për to shumica e meshkujve nuk e dinë se janë të dëmshme. Në qoftë se dëshironi të krijoni familje, duhet të keni spermatozoide të shëndetshme. Ja cilët ushqime duhet të evitohen: Ushqimet e konservuara  – Është e vërtetë se ushqimi brenda konservave nuk është i dëmshëm, por pjesa ku rri ushqimi ...Full Article

A duhet ngrënë ushqimi që bie në tokë ?! Ja çfarë thonë studiuesit .

Imagjinoni se jeni tmerrësisht të uritur. Pregatisni diçka të shpejtë për të ngrënë dhe pa e futur ende në gojë, ju bie në tokë. Jeni të sigurt se mund ta merrni përsëri nga toka dhe ta hani atë ushqim? Nëse mendoni se “Po”, atëherë jeni njësojë si 87% e të intervistuarve nga disa autorë britanikë. Studimi, i drejtuar nga Anthony Hilton, titullar i katedrës mikrobiologjike në Universitetin Aston, është ...Full Article

Ja dëmet që shkakton sheqeri .

Kaloritë dhe pasojat e abuzimit të vazhdueshëm me sheqerin janë të njohura, por jo të gjithë e dinë se sheqeri i bardhë dhe i rafinuar është më i dëmshëm për shëndetin. Përveçse bën që të shtohet peshë, rrit presionin e gjakut dhe shkakton probleme me mëlçinë. Përmes ëmbëlsirave, karameleve, pijeve etj., produkti përfundimtar i sheqerit të përdorur ndryshon së tepërmi nga origjina e tij, pasi eleminohen gjithë substancat e ...Full Article

Çdo pjesë dhe organ të trupit ka një ushqim. Ja cili është .

Jemi në dimër, buzët fillojnë t’u pëlcasin ngadalë, ndieni lodhje dhe dhimbje në kyçe? Shkak mund të jetë mungesa e materieve të rëndësishme ushqyese, të cilat mund t’i kompensoni me shujtën e radhës. Çfarë duhet të hani për shëndetin e eshtrave, flokëve, zemrës ose trurit? Sytë Nëse i hani vezët mos e hidhni të verdhën e tyre. Sepse përmban antioksidantët luteinë dhe zeaksantinë, dhe karotenoidet që luftojnë kundër kataraktit, ...Full Article

Mbroni zemrën duke konsumuar çdo ditë këtë frut .

Nëse doni të mbroni zemrën tuaj, mjekët këshillojnë të fusni një avokado në dietën tuaj të përditshme. Ajo është a pasur me acide lyrore dhe ndihmon në uljen e nivelit të kolesterolit të keq, duke reduktuar rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve të zemrës.  Ky është përfundimi i nxjerrë pas një studimi të bërë në Penn State University, të publikuar në “Journal of the American Heart Association”. Studiuesit kanë testuar ...Full Article

Medikamenti për tretjen e gurëve në veshkë dhe tëmth .

Një nga problemet e shpeshta në rrethin tonë paraqesin gurët në veshkë apo tëmth. Problemi më së shumti shkaktohet nga uji dhe ushqimi. Si të tentoni për t’i shmangur metodat me dhimbje të medicinës konvencionale po ju paraqesim reçetën popullore të provuar për tretjen dhe nxjerrjen e gurëve nga organizmi. Përbërësit: 250 gr sheqer pluhur, 0.25 l vaj ulliri ekstra të virgjër (eko), 250 gr limon me lëvozhgë 250 ...Full Article

Duar dhe këmbë të ftohta ?! Problemi është serioz .

Gishtat e Ftohtë të këmbëve janë dukuri më e shpesh në gratë sesa tek burrat. Kjo shkaktohet nga një proces i cili mban temperaturen e trupit të organeve vitale. Megjithatë, në qoftë se ju ndodhë shpesh, kjo mund të sjellë më shumë probleme serioze shëndetësore. Anemi Nëse, përveç dorës së ftohtë, ka edhe disa simptoma të tjera të tilla si lodhje dhe dhimbje koke, kontrolloni nivelin e hekurit në ...Full Article

Gjashtë mësime që mund të përfitojmë nga gjenitë .

Nuk ka rëndësi, nëse projektojnë një automjet supersonik, ndihmojnë të verbërit të shohin ose shkruajnë tregime fantastiko-shekncore, për udhëtimin në hapësirë. Rëndësi ka ajo, se çfarë mund të mësojmë nga mendjet e mëdha, që qëndrojnë pas këtyre krijimeve? Mësimi i parë: Sfidat e reja kërkojnë mënyra të reja të të menduarit Me pjesët e një makine të zakonshme, të një motori reaktiv dhe një anijeje kozmike, makina e quajtur ...Full Article

Të shërohesh nga diabeti në 30 ditë .

Një eksperiment në SHBA, i drejtuar nga Dr. Gabriel Cousens ka treguar se mund të shërohesh nga diabeti në afro 30 ditë. Gjashtë pacientë kanë pranuar sfidën për të eliminuar mishin, qumështin dhe produktet e tij, sheqerin, karbohidratet, ushqimet e konservuara, pijet alkoolike dhe të gazuara, por edhe kafen dhe të gjithë industrinë ushqimore. As cigare dhe as ilaçet e zakonshme të diabetit. Këta individë u ushqyen me një dietë ...Full Article
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365