|E hënë, Tetor 23, 2017

LAJMET KRYESORE

Shëndet

Sekreti i mjekëve – Majdanozi shëronë gjithëshka

Për qetësimin e nervave, për zbutjen e dhimbjeve, për heqjen e fryrjeve, për pastrimin e gjakut, majdanozi paraqet zgjidhjen e duhur. Mjekët e mjekësisë popullore e sugjerojnë si ilaç kundër viruseve, sëmundjeve të veshkave, sëmundjet e trakteve urinare, inflamacionin e syve, diabetin, kafshimet nga insektet, e madje edhe nga potenca. Dihet fakti se edhe më përtypjen e majdanozit hiqet aroma e keqe nga goja, e këtu dobi ofrojnë gjethet, ...Full Article

Të lumtur çdo ditë? Ja ushtrimet

Ka nga ata njerëz që besojnë se është luks ose fat të përjetosh secilin prej 10 ushtrimeve të lumturisë. Lumturia konsiderohet, një e drejtë e çdo njeriu, madje për këtë Organizata e Kombeve të Bashkuara, ka caktuar datën 20 marsin, si Ditën e Lumturisë. Të gjithë njerëzit synojnë të jenë të lumtur, për këtë gjë duhet të kujdeseni për veten tuaj dhe inkurajoni të tjerët që të bëjnë të ...Full Article

Mjeku – Ja shenjat paralajmëruese të vetëvrasjes

Depresioni luan rol të madh në rrezikun për të kryer vetëvrasje. Çdo njeri i cili shprehë mendime vetëvrasëse apo qëllime të tilla duhet të merret me shumë seriozitet. Mos hezitoni t’i lajmëroni edhe tjerët kur dyshoni se dikush është thellësisht në depresion dhe mund të ketë tendenca për të kryer vetëvrasje, transmeton Telegrafi. Mënyra më e mirë për ta ulur rrezikun e vetëvrasjes është duke i njohur faktorët e ...Full Article

Zbulimi/ Injeksioni me aspirinë zgjat një muaj

Shkencëtarët kanë zbuluar një injeksion i cili mund t’i jap fund konsumimit të tabletave. Injeksioni, i cili përmban aspirinë, liron tetë përqind të ilaçit javën e parë, 13% gjatë javës së dytë dhe 20% deri në javën e katërt. Kjo funksionon duke kombinuar aspirinën me xylitol, që formojnë një lidhje e cila shpërbëhet me kohën, kështu duke bërë që ilaçi gradualisht të lirohet në qarkullimin e gjakut. E studime ...Full Article

Sexi çdo ditë shëronë këto 10 sëmundje

Të bësh dashuri me partnerin e zemrës është padyshim një nga gjërat më të bukura të jetës dhe është gjithashtu burim shëndeti. Përveçse na detyron të bëjmë aktivitet fizik, të luftojmë pasivitetin dhe sedentarinë fizike, të bësh dashuri e nxit trupin të çlirojë imonoglobulinën, antitrup që na mbron nga infeksionet dhe sëmundjet e tjera. Përfitimet janë të shumta dhe ndikojnë në të gjithë trupin, shëndetin tonë mendor, qarkullimin e ...Full Article

Si bëhen kanceroze qelizat?

Doktor Balazs Bodai, onkolog i njohur amerikan, sqaron: Nuk jemi të sigurt se përse qelizat bëhen kanceroze, mirëpo supozojmë se është një ndryshim në përbërjen gjenetike të qelizës që shpie drejt ndarjes dhe shumëfishimit të pakontrolluar të këtyre qelizave.   Sa lloje kanceri ekzistojnë? Ka tri lloje kryesore të kancerit të gjirit. Këtu përfshihen dhe ato kancere që shfaqen në kanale (ductal carcinoma), ato që shfaqen në lobule (lobular ...Full Article

Studimi/ Nëse shqetësoheni më shumë se ç’duhet, jeni gjeni

Studiuesit kanë hedhur hipotezën, sipas së cilës nëse disa persona shqetësohen më tepër se të tjerët, ata kanë brenda vetes tiparet e gjenive: imagjinatën dhe krijimtarinë. Nëse në jetën tuaj prireni të jeni shpesh të tensionuar dhe humori ju lëkundet, atëherë ka gjasa të jeni një gjeni në krijimtari. Një teori e re thotë se mërzia dhe imagjinata shkojnë dorë prej dore. Kjo mund të shpjegojë përse disa mendimtarë ...Full Article

Çorapet me uthull ndihmojnë në shërimin e gripit

Në librin që mbanë titullin “Vinegar Socks” nga Karin Berndi, tregohen një varg mënyrash për shërim, pa përdorur medikamente. Siç tregon edhe titulli, që nënkupton çorapet me uthull, një ndër metodat për shërimin e ftohjes dhe gripit, është veshja e çorapeve, të zhytura në uthull. Mjafton të keni një enë të mbushur me gjysmë uji të vakët. Në të shtoni dy lugë të mëdha me uthull, transmeton Telegrafi. Merrni ...Full Article

Ja lulet që janë tepër të shëndetshme

Zakonisht njerëzit mbajnë lule në shtëpi për ta pasuruar dhe dekoruar hapësirën. Mirëpo, duhet të dini se lloje të caktuara të bimëve e përmirësojnë rrjedhën e energjisë në shtëpi, pastrojnë ajrin dhe krijojnë një ndjenjë të lumturisë, mirëqenies, paqes dhe relaksimit. Më poshtë i keni disa bimë të cilat do t’ju ndihmojnë të promovoni energji pozitive në shtëpi, ta përmirësoni shëndetin, reduktoni stresin dhe të përjetoni momente të gëzuara, ...Full Article

Uji me akull e limon më i dëmshëm nga çfarë mendoni

Në fund të ditës, pas një orari të gjatë të punës, asgjë nuk ju freskon më shumë sesa një pije e ftoftë me akull dhe limon në të. Por duket se kjo pije mund të mos jetë aq lehtësuese sa mendoni. Kjo për shkak se shtimi i limonëve dhe akujve në pije, bën që njëkohësisht të transferohen shumë baktere dhe viruse të cilat mund t’ju sëmurin, transmeton Telegrafi. Përderisa ...Full Article
Page 2 of 12912345678...2030405060...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet: KUJDES/ Kopilat po vjedhin lokale e banesa, policia konstaton https://t.co/JP1KBbfvmG via @wwwalb365com
10,375 people follow @ALB365