|E martë, Janar 23, 2018

Shëndet

Kanceri – Sëmundje moderne e krijuar nga njeriu

Kanceri është një sëmundje moderne, e krijuar nga njeriu, e shkaktuar nga faktorët ambientalë dhe ushqimet, sipas studimit nga University of Manchester. Studimet e tyre morën në konsideratë edhe literaturën nga Egjipti dhe Greqia e lashtë në periudhat më të hershme (marrë nga KNH Centre for Biomedical Egyptology) dhe u publikua në Nature Reviews Cancer, duke bërë kështu diagnozën e parë të kancerit në mumjet egjiptiane. U gjet vetëm ...Full Article

Rreziku tek të rinjtë nga pijet energjike

Sipas studimeve të fundit, pijet energjike shkaktojnë efekte anësore negative te gjysma e të rinjve, transmeton Klan Kosova. Shkencëtarët nga Universiteti i Waterloos në Ontario, Kanada thonë se duhet të ketë rregulla strikte për të kufizuar shitjet e pijeve te të rinjtë nën moshën 16 vjeçare pasi një studim i kohëve të fundit zbuloi se 55 përqind e 12-24 vjeçarëve raportuan ndikime negative shëndetësore. Pra cilat mund të jetë ...Full Article

Receta/ Lëngu që ngre të ‘vdekurit’

Me dekada të tëra ky ilaç u sugjerohet atyre që vuajnë nga kanceri, sepse thyen energjinë, forcon imunitetin dhe përmirëson pasqyrën e gjakut. Përgatitet në mënyrë të thjeshtë, mangësia e vetme është se nuk është aq i shijshëm. Por rezultatet tregojnë se ia vlen secilën gllënjkë. Bëhet fjalë për lëngun nga panxhari dhe karota. U preferohet atyre që shkojnë në kimioterapi, sepse me sukses lufton pasojat e kancerit. Për ...Full Article

Çuditen mjekët/ Gruaja lind binjakët 4 muaj pas vdekjes

Frankielen da Silva Zampoli Padilha ka vdekur në mënyrë klinike që në tetor të vitit të kaluar. 21 vjeçarja ishte në javën e 9 të shtatzënisë, kur ra koma. Aparaturat e mbajtën atë gjallë 4 muaj sepse ajo duhet të sillte në jetë fëmijën e saj. Por pas katër muajsh ka ndodhur një mrekulli sepse kanë ardhur në jetë 2 binjakë. Binjakët kanë ardhur në jetë 7 muajsh me ...Full Article

Mënyrë natyrale për të luftuar diabetin

Rënia në peshë dhe aktiviteti fizik mund të jenë më efektive sa i takon luftës kundër diabetit sesa ilaçet, sipas një studimi të fundit. Pacientët që kanë një stil jete më aktiv, kanë më pak nevojë për mjekime të forta dhe nivele sheqeri më të pranueshme në gjak. Studiuesit nga universiteti i Glasgow gjurmuan 1,500 pacientë që vuanin nga diabeti i tipit të dytë që ndiqnin këto programe fizike ...Full Article

Lëkura e mollës shëronë 8 sëmundje

Hipertensioni konsiderohet të jetë një “sëmundje e heshtur”. Ajo sulmon shumë njerëz në ditët e sotme për shkak të stresit, dietës së dobët dhe pirjes së duhanit. Disa nga simptomat më të zakonshme janë të vjellat, dhimbje koke të rënda, marrje mendsh dhe probleme me shikimin. Nëse keni një ose më shumë simptoma, vizitoni mjekun tuaj për diagnozë ose trajtim. Megjithatë, ju keni edhe zgjidhjet natyrale si një alternativë. ...Full Article

Gripi i merr jetën studentes 18-vjeçare

Skoci – Një studente ka humbur jetën disa ditë më parë pasi u prek nga gripi dhe më pas ftohja kaloi në pneumoni. Bethany Walker 18 vjeç nga Skocia, u dërgua në spital me shenjat e gjendjes gripale ndërsa më pas situata u përkeqësua. Fatkeqësisht ajo ndërroi jetë të premten e kaluar pasi shëndeti i saj u përkeqësua me shpejtësi, përcjell tvklan.al. Mamaja e vajzës thotë se tani i ...Full Article

Shega, ka forcën e magjisë dhe të shërimit

Përparësitë magjike shëndetësore të kësaj frute njihen tashmë disa shekuj. Nuk është e përshtatshme sikur disa lloje të pemëve, mirëpo dobitë e saj shëndetësore janë të magjishme. Shega (punica granatum) i përket familjes Punicaceae. Ajo ka ngjyrë të kuqe dhe shije karakteristike majhoshe, e mjaft e njohur si simbol pjellorie dhe fati të mbarë. Lloji më i mirë i shegës është ajo më e lëngshme dhe me ngjyrë të ...Full Article

Kujdes me kastravecin turshi, ka shumë natrium

Kastraveci turshi i madhësisë mesatare përmban deri në 800 mg natrium. Natriumi i tepërt në ushqim krijon presion të madh në enët e gjakut. Pakkush mund t’u rezistojë turshive të dimrit, posaçërisht kastravecëve turshi. Mirëpo, kastravecët mund të jenë iniciatorë të sëmundjeve të rrezikshme. Sipas hulumtimeve mekësore, ngrënia e kastravecëve turshi mund të shtojë presionin e gjakut, i cili është shkaktari kryesor i sulmit në zemër. Natriumi i tepërt ...Full Article

Ja profesionet më të rrezikëshme për shëndetin

Ritmi i çrregullt i jetës çon deri në çrregullimin e metabolizmit, mungesën e energjisë, rënien e imunitetit, ndërsa trupi u nënshtrohet sëmundjeve. Se cilat profesione ndikojnë më rrezikshëm se të tjerat në shëndet kanë hulumtuar shkencëtarët e Universitetit të Kalifornisë. Rezultatet do t’ju befasojnë. Më të rrezikuarit janë ndërtimtarët. Tek ata, për shkak të natyrës së punës, shfaqen sëmundjet e organeve respiratore, më së shpeshti asbestoza. Pra, te personat, ...Full Article
Page 2 of 14112345...102030...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365