|E martë, Tetor 24, 2017

LAJMET KRYESORE

Shëndet

Lamtumirë diabet, ja kura

Diabeti është sëmundje nga e cila sëmuren edhe të rinjtë, edhe të vjetrit. Shkaktari kryesor janë stresi dhe ushqimi jo i shëndetshëm. Duhet të jeni të vetëdijshëm që mund të jetoni normalisht nëse pini rregullisht ilaçet të cilat jua ka përshkruar mjeku, mirëpo duhet të ushqeheni shëndetshëm. Hani rregullisht, mirëpo ngapak dhe mos i kaloni racionet, posaçërisht jo kafjallin, transmeton Telegrafi. Nuk ia vlen të pini ilaçet nëse nuk ...Full Article

Pjeshka, simboli i jetëgjatësisë

Kinë – Pjeshka ky frut që konsiderohet si simboli i jetëgjatësisë në Kinë, ka origjinën e vet në këtë vend ku është kultivuar për më shumë se 5000 vjet. Pjeshka është e pasur me antioksidantë të cilët i mbrojnë qelizat e trupit nga dëmtimi dhe kështu zvogëlojnë rrezikun nga sëmundjet kardiovaskulare, disa lloje të kancerit dhe sëmundjeve kronike. Pjeshkat përmbajnë fenol, substancë e cila është antioksidanti i saj kryesor ...Full Article

Ja vlerat ushqyese të spinaqit

Po flasim për spinaqin. Ndoshta e dinit që ai ka një sasi shumë të madhe të hekurit dhe ndihmon në forcimin e muskujve, por kurrë nuk e kishit menduar se kishte edhe këtë veti të pabesueshme. Ndaj mos e ndani nga tryeza. Nëse e konsumoni rregullisht spinaqin ai do të ndihmojë trupin tuaj për të mbajtur formën e mirë, por mbi të gjitha do të ndihmojë edhe kujtesën, madje ...Full Article

Ja si hiqet dylli nga veshët

Për shumë njerëz rituali i përditshëm i higjienës personale përfshin larjen e syve, dhëmbëve, pjesëve intime etj, duke harruar pastrimin e një oragni shumë të rëndësishëm siç janë veshët. Disa njerëz i pastrojnë sa herë bëjnë dush, kurse të tjerë i pastrojnë më shpesh pasi i druhen dyllit dhe papastërtive të tjera. Dylli është një substancë që fromohet në veshin e brendshëm dhe e mbron atë nga bakteret dhe ...Full Article

Doni shikim më të mirë? Bëni këto ushtrime

Ushtrimi i syve është një nga gjërat e thjeshta të cilën shumë pak njerëz e bëjnë, por që ndihmon jashtëzakonisht shumë për ta mirëmbajtur shikimin e mirë. Më poshtë ju sjellim disa ushtrime të syve, të cilat nuk do t’ju marrin shumë kohë, e gjithashtu janë shumë të lehta për tu bërë: – Kapitni sytë për dy minuta – ky ushtrim ndihmon për rregullimin e qarkullimit të gjakut brenda syve. ...Full Article

Qershia dhe vetitë e saj

Jemi në prag të muajit të qershive, frutave shumë të pëlqyera, por përveç shijes ato sjellin edhe jashtëzakonisht shumë vlera ushqyese. Qershitë kanë efekte terapeutike pasi janë antioksidues natyral, duke mbrojtur dhe stimuluar funksionimin e organizmit në mënyrë normale. Po ashtu, sipas disa studimeve, qershitë kanë rol edhe në parandalimin e nisjes së kancerit, për shkak të përmbajtjes vitaminoze dhe fibrore, si edhe në reduktim të inflamacionit dhe lehtësim ...Full Article

Ja çfarë nuk dini për luleshtrydhen

Të kuqe dhe të bukura, me një formë “zemre” afërsisht, këto janë luleshtrydhet. Larg anemisë Luleshtrydhet përmbajnë shumë vitaminë C, mendoni që pesë luleshtrydhe kanë vitaminë C sa një portokall, dhe siç e dimë kjo vitaminë favorizon përthithjen e hekurit, mjaft të nevojshëm për rruazat e kuqe të gjakut dhe për muskujt, shkruan tch. Lamtumirë peshore Mikesha të dietës, luleshtrydhet janë të psaura me enzima të afta të aktivizojnë ...Full Article

Ja 5 përbërësit e parfumeve, kur ti mësoni nuk do ti përdorni

Që në fillimet e civilizimit, njeriu ka qenë vazhdimisht një krijesë e parfumosur. Qoftë për të përmirësuar erën e ambjentit, për të kënaqur zotët, apo thjeshtë për të maskuar erërat e pakëndshme të trupit. Parfumet e hershme ishin të përbërë titalisht nga përbërës natyral. Parfumet për zotat u përbënin gjerësisht nga rrëshira e pemëve të rëndësishme, ndërsa parfumet për trupin u përbënin nga përbërës bimorë dhe frutorë. Në fillimet ...Full Article

Ja shkaku kryesor i kancerit

Shkaku kryesor i kancerit është zbuluar që në vitin 1931, por askush nuk flet për këtë. Shumë pak njerëz në të gjithë botën e dinë përse ky fakt është fshehur nga industria farmaceutike dhe industria e ushqimit. Në vitin 1931 shkencëtari gjerman Otto Heinrich Warburg ka marrë çmimin Nobel për zbulimin e shkaktarit kryesor të kancerit. Otto ka zbuluar që kanceri është rezultat i një fuqie antifiziologjike dhe një ...Full Article

Receta çudibërëse kundër dhimbjes së eshtrave

Derisa plakemi, organet dhe trupi ynë në tërësi fillojnë të përkeqësohen, gjëra që janë të lidhura kryesisht me moshën. Dhimbja e kockave është një nga dhimbjet më të zakonshme të trupit me kalimin e kohës. Shumë njerëz përpiqen për ta tejkaluar këtë dhimbje me ilaçe dhe medikamente tjera, por ekziston një mënyrë e trajtimit të dhimbjes krejtësisht natyrshëm pa asnjë efekt anësor, transmeton lajmi.net Gjunjët janë nga pjesët e ...Full Article
Page 20 of 129« First...10...1718192021222324...3040506070...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365