|E mërkurë, Janar 24, 2018

Shëndet

Shkenca – Këto ushqime çmendin fëmijët tuaj

Kohët e fundit shkencëtarët kanë zbuluar se nëse fëmijët konsumojnë shumë aminoacide, të cilat gjenden tek peshku dhe produktet e bulmetit, si edhe tek frutat e thata dhe drithërat kanë më shumë mundësi që të preken nga skizofrenia. Hulumtuesit shkencorë shpresojnë se ky zbulim i ri të shërbejë për prodhimin e ilaçeve të reja kundër çrregullimeve psikike. Sipas autorit kryesor të studimit, Amal Alachkar, nga Universiteti i Kalifornisë, studimi ...Full Article

Alarmi/ Celularet po perhapin semundje te re

Shkencëtarët nga Hong Kongu i kanë habitur të gjithë me zbulimin e fundit. Ata thonë se kanë zbuluar një sëmundje të re.  “Ankthi i ndarjes nga celulari” quhet simptoma që, sipas shkencëtarëve aziatikë, ka prekur shumicën e njerëzve tashmë. Ata thonë se njeriu e shikon celularin si një zgjatim të vetes dhe se nuk mund të jetojë dot më pa postuar në Facebook, Instagram dhe Twitter. Simptomat përfshijnë paaftësinë ...Full Article

Ja frutat që parandalojnë diabetin

Të jetosh me diabet kërkon disa ndryshime të jetesës. Këto ndryshime kanë të bëjnë me mënyrën e të ushqyerit dhe stilin e jetesës. Siç dihet, frutat përmbajnë fruktozë (lloj natyral sheqeri) dhe nuk lejohen të konsumohen shumë nga diabetikët. Ata duhet të tregojnë kujdes në konsumimin e ushqimeve të ëmbla, qofshin ato edhe fruta. Disa nga frutat që kontrollojnë dhe parandalojnë diabetin: Molla – Është një burim i mrekullueshëm ...Full Article

Rrushi parandalon dy sëmundje vdekjeprurëse

A i dini vetitë e rrushit? Rrushi si i freskët ose i shtrydhur është frutë që ndihmon në parandalimin e sëmundjeve të zemrës dhe kancerit. Antioksiduesit e tij ngadalësojnë plakjen jo vetëm të organizmit, por edhe të shumë aspekteve tjera të organizmit. Sipas mjekëve, vitaminat dhe mineralet që përmban rrushi i freskët ose lëngu i tij i papërpunuar, mbrojnë nga sëmundjet e zemrës dhe kancerit. Veç kësaj, rrushi ndihmon ...Full Article

Zjarrfiksi – Mos lini shishe uji ne veture

Një teknik i baterive kishte qenë në pauzën e drekës kur kishte vërejtur tymin që vinte nga kamioneta e tij. Por kulmi kishte qenë kur ky ishte afruar dhe ishte befasuar kur kishte parë se shishja e ujit kishte marr zjarr në veturën e tij. “Kam shikuar dhe kam vërejtur se drita po përthyhej përmes shishes së ujit dhe ulësja e veturës kishte filluar të merr flakë”, ka thënë ...Full Article

Receta/ Pija qe u sheron infeksionin urinar

Kjo recetë e pijes që shëron funksionet e traktit urinar ka vlera shumë të mëdha ushqyese dhe ju vjen në ndihmë për këtë sëmundje. Infeksionet e traktit urinar janë më të zakonshme në mesin e grave sesa tek meshkujt. Këto infeksione shënojnë 8 milionë vizita në zyrën e mjekut çdo vit dhe trajtimi i tyre kushton më shumë se 1.6 miliardë dollarë. Për t’ju ardhur në ndihmë, ne do ...Full Article

Aritmia ndikon në dobësimin e zemrës

Fibrilacioni arterial është aritmia më e shpeshtë e zemrës. Kjo lloj aritmie është karakteristike tek popullata e moshuar, por shfaqet edhe tek të rinjtë edhe pse nuk kanë apo nuk vuajnë nga ndonjë sëmundje kardiake. Sipas Dr. Ivan Trajkov, kardiolog elektrofiziolog, manifestohet me takikardi, si pasojë e rrahjeve të parregullta të zemrës, dhe karakterizohet me një puls të shpejtë dhe të parregullt të zemrës. Trajtimi tek pacientët me sëmundje ...Full Article

Ja cilat ushqime ruajne nxirjen e lekures

Kryesisht rrezet UV-A janë të përgjegjshme për plakjen e parakohshme të lëkurës. Nëse e krahasojmë plakjen e lëkurës në mënyrë thelbësore dhe foto-plakje, do të përfundojmë që 20% e plakjes vjen nga plakja natyrale, ndërsa 80% nga dielli. Këto janë ushqimet bazike të cilat kanë veti antioksidante dhe pastruese të cilat duhet të bëhen pjesë e dietës suaj ushqimore përgjatë ditëve të plazhit. Ruajnë format tuaja trupore, po kështu ...Full Article

Ja si sherohen te carat e thembrave per 24 ore

Këmbët e plasaritura shkaktojnë një bezdi të madhe, sidomos ditëve të verës kur na duhet ti ekspozojmë më tepër thembrat tona. Ne ju tregojmë disa truke për ti eliminuar ato në mënyrë natyrale. Kështu këmbët tuaja do të duken të bukura përsëri!   Hapi 1 – Trajtimi me ujë të ngrohtë Përbërësit:  -ujë të vakët -2 lugë sodë -2 lugë kripë Përgatitja: 1. Në një legen shtoni ujë të ...Full Article

Ja pse duhet te pini sa me shume uj deti

Uji i kripur i detit ka shumë dobi për organizmin sepse e pastron atë nga toksinat, mundëson rifitimin e lëngjeve të humbura përmes djersës dhe jo vetëm kaq. Ju do të keni një lëkurë më të shëndetshme, forconi sistemin imunitar dhe do të ruani kompaktësinë e kockave. Uji i kripur i detit ju ndihmon në uljen e sheqerit në gjak, pastrimin e hundëve. Nuk duhet ta pini vazhdimisht, por ...Full Article
Page 20 of 141« First...10...1819202122...304050...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365