|E martë, Tetor 24, 2017

LAJMET KRYESORE

Shëndet

Kanceri i prostatës, të martuarit më pak të rrezikuar

Një martesë e lumtur duket të ketë një efekt të fuqishëm mbrojtës kundër efekteve shkatërruese të një tumori. Burrat e martuar me kancer të prostatës janë më pak të rrezikuara të vdesin se sa meshkujt që janë të vetëm. Kjo mund të jetë për shkak se stresi i divorcit apo të qenit i vetëm, e bën trupin më të pambrojtur ndaj kancerit. Ose, mund të jetë sepse gratë i ...Full Article

Farat e kungullit janë të mbushura me plot vlera ushqyese

Një ndër frutat i cili karakterizon këtë stinë përmban farat të cilat shumica prej nesh i konsumojmë. Farat e kungullit  janë mjaft ushqyese, dhe të paketuara me një shumëllojshmëri të gjerë të lëndëve ushqyese që variojnë nga magnezi dhe zinku, e deri te proteinat, transmeton Telegrafi. Më poshtë i keni disa nga vlerat kryesore ushqyese të cilat i marrim me konsumimin e farave të kungullit: Fibrat Për shkak se ...Full Article

Gjellës i hodhët shumë kripë? Ja zgjidhja

Sa e sa herë na ka ndodhur që ta kemi bërë gjellën me shumë kripë dhe pavarësisht kohës dhe mundimit, ushqimi bëhet i pangrënshëm. Por nëse nuk e keni ditur, ka një hile që e shpëton gjellën nga kripa e tepërt. Mjafton që të shtoni patate ose patëllxhan në gjellën e kripur. Gjithçka duhet të bëni është fare e thjeshtë dhe nuk kërkon shumë kohë. Në tenxhere futni për ...Full Article

Shkenca/ Prodhohet ngjitësi kirurgjik që i mbyllë plagët për 60 sekonda

Shkencëtarët kanë zhvilluar një ngjitës kirurgjik elastik, i cili mund t’i transformojë tretmanet emergjente duke i mbyllur plagët kritike në lëkurë apo organe, pa pasur nevojë të qepen, transmeton Telegrafi. Xheli është i bazuar në një proteinë elastike hibride, dhe mund të vendoset në plagët e brendshme dhe të jashtme për t’i mbyllur dhe për ta shpejtuar procesin e shërimit. Sipas ekipit ndërkombëtar të hulumtuesve që qëndrojnë prapa këtij ...Full Article

Receta indiane/ Eksituesi natyral që po i çmend të gjithë

Kjo pije ndihmon edhe meshkujt, sepse përmirëson cilësinë e spermës dhe shtohen shanset që femra të ngelet shtatzënë. Kjo recetë për përgatitjen e pijes sekrete është bartur nga gjenerata në gjeneratë në Indi dhe në disa shtete të Azisë, ndërkaq kjo traditë praktikohet edhe sot e kësaj dite. Një shishe e vogël me këtë pije sipas traditës u jepet dhëndrit dhe nuses që ta pinë para natës së parë ...Full Article

Ja çfarë shërojnë gjethet e hardhisë

Shumëçka shërojnë gjethet e hardhisë së rrushit: Nga diarreja dhe lukthi deri te Alzheimeri. Ndihmon edhe te menstruacionet e dhembshme, te i thati dhe hepatiti. Është e sigurt që gjethet e hardhisë janë ndër ilaçet më të fuqishme natyrale! Në këto gjethe ka mjaft vitamina C, E, A, K dhe B6, si edhe niacinë, hekur, fibra, riboflavinë, folate, kalcium, magnez, bakër dhe mangan. Njerëzit që janë të kujdesshëm me ...Full Article

Ja 7 shkaktarët e kruajtjeve intime

Kruarjet intime nuk janë diçka për t’u anashkaluar. Ja çfarë mund t’i shkaktoje ato. Një nga problemet më të shpeshta të zonës intime tek femrat, shumë shpesh mund të sjellin edhe shqetësime të mëdha. Infeksionet kërpudhore Shkaktojnë kruajtje të tmerrshme dhe shkarkim të bardhë, të trashë dhe pa erë. Është një ndër infeksionet më të shpeshta tek femrat. Mos tentoni ta kuroni vetë pasi mund ta përkeqësoni edhe më ...Full Article

Ku del puçra tregon cili organ ju është sëmurë! (video)

Çdo njollë në lëkurën tuaj mund të jetë shkaktar i ndonjë sëmundjeje. Puçrrat nuk janë edhe gjë e keqe, sepse mund t’ju udhëzojnë në gjendjen tuaj shëndetësore dhe t’ju ofrojnë shansin që me kohë të reagoni, nëse ju paraqitet nevoja. Vizita me kohë te mjeku mund të pengojë zhvillimin e sëmundjeve të rënda. Kjo video do t’ju zbulojë ç’është ajo duhet t’i kushtoni kujdes, transmeton Telegrafi. Duart Nëse lëkura ...Full Article

Studim/ Simptomat e artritit mund të kurohen duke konsumuar peshk të vajosur

Konsumimi i peshkut të vajosur të paktën dy herë në javë, e redukton ënjtjen në nyej te personat të cilët janë të prekur nga artriti, ka zbuluar një studim. Kjo analizë e re është publikuar në ‘Arthiritis Care & Research’, e cila pra thotë se konsumimi i peshkut ndihmon në zvogëlimin e inflamacionit dhe dhimbjeve të nyejve te personat që vuajnë nga artriti reumatik, transmeton Telegrafi. Suplementet e vajit ...Full Article

Pesha, çfarë tregon dhe zgjidhja

Beli i gjerë, prapanica e palëvizshme, barku i madh… të gjithë i kemi zonat tona problematike. Cila është e juaja? Kur ta zbuloni provoni ta tejkaloni atë. Sado që jeni munduar nuk arrini të fitoni një bel të hollë, prapanicë të tendosur, apo bark të rrafshët? Së paku jo ashtu siç ju e dëshironi. Ndoshta kjo nuk do t’u ngushëllojë, mirëpo nganjëherë ju nuk jeni fajtorë, sepse këto ‘zona ...Full Article
Page 3 of 12912345678...2030405060...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365