|E mërkurë, Janar 24, 2018

Shëndet

Ja pse duhet të hani çdo mëngjes një lugë mjalt

Mjalti është ushqimi antibiotik më i shëndetshme që mund të konsumoni në mëngjeset tuaja dhe përveçse është shumë i shëndetshëm është dhe shumë i shijshëm dhe i kombinueshëm për një mëngjes perfekt. Një lugë mjaltë përmbanë 64 kalori, nuk ka përmbajtje të kolesterolit, yndyrës dhe sodiumit. Përdorimi i mjaltit në vazhdimësi do iu sjell shumë të mira shëndetësore. Këto janë disa prej tyre: Ndihmon në pakësimin e reaksioneve alergjike, ...Full Article

Ja çfarë shërojnë farat e sharqirit

Farat e ziera të shalqirit janë shtesë e shëndetshme në ushqim. Efekti i tyre dallohet në pjesët më të rëndësishme në trup. Ja disa nga vetitë e farave të ziera të shalqirit DO TA PËRMIRËSONI TRETJEN Këto fara janë të pasura me fibra, kështu që janë ideale për të gjithë ata që vuajnë nga kapsllëku. Kështu, veprojnë mirë si nga brenda po ashtu edhe për jashtë, shërojnë komplikimet që ...Full Article

Ja si ta zhdukni diabetin në 5 ditë

Diabeti është sëmundje, nga e cila preken të moshuarit dhe të rinjtë. Shkaku më i shpeshtë është stresi, e po ashtu edhe ushqimi jo i shëndetshëm dhe jo i rregullt. Me shtimin në peshë, shtohet edhe rreziku për t’u prekur nga diabeti. Hani ushqim rregullisht, mos anashkaloni shujtat dhe konsumoni ilaçet e përshkruara. Nuk ia vlen t’i merrni ilaçet, nëse nuk ushqeheni si duhet, trasmeton gazeta Kosova Sot Mos ...Full Article

Limonata luftonë këto sëmundje

Shumë e cilësojnë si njëra ndër gjërat ushqimore më të rëndësishme në botë, së pari për sasinë e madhe të Vitaminës C, por edhe për nutriantët e tjera siç janë, bioflavonoidi, pektina, acidi, Vitamia A, B1, B6, kaliumi, kalciumi, magneziumi, fosfori, mangani… Nëse nuk e përdorni limonadën sepse mendoni që zbut dhe dëmton mishin e dhëmbëve, atëherë provoni me një truk. Kur e pini limonadën, shpërlajeni gojën me ujë ...Full Article

Kafja lufton kancerin

Të pish pesë filxhanë kafe ose më shumë mund të përgjysmojë rrezikun për kancer në mëlçi, ndërsa vetëm një filxhan e redukton me një të pestën rrezikun e këtij tumori, sipas një studimi të drejtuar nga Oliver Kennedy në Universitetin e Southampton në Britani të Madhe. Ekspertët kanë analizuar informacione mbi konsumin e kafes nga 2,250 milionë persona gjithësej (të përfshirë në një total prej 26 studimesh të mëparshme) ...Full Article

Në bazë të peshës trupore ja sa uj duhet të pini

Secila dietë dhe mënyrë e humbjes në peshë nënkupton konsumimin e sasisë së mjaftueshme të ujit, që është dy litra, tetë gota. Ja sa sasi të ujit në ditë duhet të pini në mënyrë që të humbni në peshë, në krahasim me peshën tuaj trupore. – Keni 60 kg, çdo ditë duhet të pini 2 litra ujë – Keni 65 kg, çdo ditë duhet të pini 2,1 litra ujë ...Full Article

Ja si ti bindni fëmijët të han perime

Se si t’i bindni fëmijët të hanë më shumë pemë e perime, është një pyetje e lashtë pothuajse sa vetë njerëzimi. “Përfundoje pjatën dhe mos le asgjë në të”, si dhe “Nuk mund t’i hash çokollatat pa e përfunduar sallatën”, janë dy nga ‘urdhrat’ më të zakonshëm që prindërit ua thonë fëmijëve, transmeton Telegrafi. Normalisht, vlen të ceket se jo të gjithë fëmijët janë të njëjtë – ka fëmijë ...Full Article

Ja ushqimet që i përmirësojnë shikimin

Me siguri keni dëgjuar se karotat dhe frutat e perimet e tjera me ngjyrën e portokallit mbrojnë shikimin. Beta karotene, një lloj i vitaminës A që u jep këtyre ushqimeve pigmentin portokall, ndihmojnë retinën dhe pjesët e tjera të syve të funksionojnë siç duhet. Por, përveç beta karotenit, vitamina dhe minerale të tjera janë të domosdoshme për shëndetin e syve. ATSH sjell 5 ushqimet që duhet të konsumoni për ...Full Article

Shëroni diabetin me lëngun e qepës

Kjo është një recetë shtëpiake e cila mund të jetë një ndihmesë shtesë e barnave për personat të cilat vuajnë nga sëmundja e diabetit. Për të përgatitur këtë recetë, krejt çka duhet të keni është një kokërr qepë, nga e cila do të nxirrni lëngun e saj. Ja si të veproni: -Merrni një kokërr qepë dhe e ndani në katër pjesë -Pjesët i hidhni në një kavanoz të mbushur ...Full Article

Ja 7 përfitimet nga konsumi i ananasit

Ananasi njihet si frut me shumë veti të mira shëndetësore. Ndihmon shumë në sistemin e tretjes dhe në qetësimin e stomakut. Ky frut është i ngarkuar më fibra dhe ndihmon në kurimin e infeksioneve të zorrëve. Për më tepër trajton kapsllëkun, transmeton arbresh.info. Ja pse duhet të konsumoni ananasin: 1.Rrit imunitetin Ananasi është përmban vitaminë C dhe është frut jetik për funksionimin e duhur të sistemit imunitar. Mbron trupin ...Full Article
Page 30 of 141« First...1020...2829303132...405060...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365