|E martë, Tetor 24, 2017

LAJMET KRYESORE

Shëndet

Si të shërosh diabetin me vezë të ziera

Diabeti është një nga sëmundjet më të shpeshta të ditëve moderne. Shprehitë e të ushqyerit dhe mënyra e jetesës kanë një rol shumë të madh në shëndetin e përgjitshëm. Por edhe ambienti në të cilin jetojmë ka një rol shumë të madh. Statistikat tregojnë se numri i personave që janë diagnostifikuar me diabet  është gjithmonë e më shumë në rritje, transmeton Klan Kosova. Por a e dini se përpos ...Full Article

Ushqime që mund të hani sa të doni

Edhe pse sasia e ushqimit që konsumojmë është shumë e rëndësishme për të mbajtur peshën e trupit, janë disa ushqime të shëndetshme që mund t’ju ngopin, ndërsa janë të pasura me vitamina dhe minerale. Nuk po flasim, në këtë rast, për sallatën e gjelbër jeshile, pa kripë dhe uthull, por disa gjëra të tjera që mund t’i hani pa problem. 1. Kokoshkat Besoni atë apo jo por kokoshkat janë ...Full Article

Stina e Pranverës dhe alergjitë

Pranvera është koha më e përshtatshme për shkaktimin e alergjive dhe shpërndarjen e baktereve Shumica e njerëzve në këtë kohë fillojnë të teshtijnë, të kenë kruarje të hundës, ethe dhe skuqje të syve. Kjo shkaktohet nga shpërndarja e polenit dhe lirimi i histaminës. Histamina shkakton kruarje të hundës dhe teshtitje. Zakonisht alergjitë pranverore fillojnë në fillim të shkurtit dhe zgjasin deri në verë. Nuk ka ndonjë shërim të njohur ...Full Article

Diabetikët duhet të kontrollojnë gjithmonë gishtat e këmbëve

Një prej shumë ndikimeve të diabetit është se ai mund të prekë ndjeshmërinë e gishtave të këmbëve. Kjo do të thotë se disa pacientë as nuk e kuptojnë nëse kanë plagë në shputën e tyre. ”Kjo është arsyeja pse diabetikët duhet të kontrollojnë këmbët e tyre çdo mbrëmje, përfshirë edhe hapësirat mes gishtave”, paralajmërojnë ekspertët, transmeton kp. Nëse dëshironi të shihni më në detaj ose pa u munduar të ...Full Article

Mëlçia pastrohet me lëngun e mentes

Mëlçia ka nevojë për ushqime të shëndetshme në mënyrë që të kryejë funksionin e saj në mënyrën e duhur. ushqimet e skuqura, alkooli, duhani janë armiku kryesor i mëlçisë. Ekspertët e shëndetësisë thonë se detoksifikimi i mëlçisë është shumë i rëndësishëm për shëndetin e saj dhe për shëndetin e përgjithshëm të trupit. Detoksifikimi i mëlçisë heq toksinat e rrezikshme që grumbullohen rreth saj, përmirëson absorbimin e proteinave etj. Nëse ...Full Article

Sarkoma – kanceri i cili prek indin lidhës

Sarkoma është një lloj i kancerit i cili zhvillohet tek indi lidhës, mund të prekë çdo pjesë të trupit por zakonisht zhvillohet thellë në pjesën e ektremiteteve (duart dhe këmbët). Përveç ekstremiteteve prek edhe: kockat, kërcin, muskujt, tendinat, enët e gjakut, nervat, indet fijore përreth nyjeve. Qindra mijëra pacientë në mbarë botën, luftojnë me këtë sëmundje. Dr. Sllavica Kraleva, onkologe-radioterapeute, në qendrën për onkologji dhe radioterapi në spitalin klinik ...Full Article

Ja si mund ti zhdukni rrudhat nga fytyra

Të gjitha trajtimet dhe kremrat anti-rrudhë mund të jenë të shtrenjta, por një pjesë e mirë e tyre përmbajnë edhe kimikate të dëmshme. Në vend të tyre, në shtëpi mund të përgatitësh një maskë shumë të thjeshtë për fytyrë me përbërës kryesor kakaon.  Për shkak të sasisë së lartë të antioksiduesve, kakao mund të ndihmojë në parandalimin e rrudhave, dhe i jep lëkurës shkëlqim dhe hidratim. Ajo mbron gjithashtu ...Full Article

Parandaloni kancerin e gjirit me 2 lugë gjelle nga ky ushqim

Kanceri i gjirit është një nga llojet e kancerit më të përhapur tek femrat, ku një në tetë gra diagnostifikohen me këtë sëmundje gjatë jetës së tyre. Ka disa faktorë që çojnë në zhvillimin e kësaj sëmundjeje, por dieta ushqimore është më e rëndësishmja. Fatmirësisht, shkencëtarët kanë bërë kërkime të ndryshme shkencore se si mund të ulim rrezikun për zhvillimin e kësaj sëmundjeje dhe si mund ta trajtojmë atë ...Full Article

Ilaçe popullore që nuk duhet ti përdorni më

Një pjesë e mirë e ilaçeve popullore na bëjnë të mos ndihemi rehat. Të përgatitur nga produkte ushqimorë që i kemi në shtëpi.Por ka disa të tillë që nuk duhen përdorur… Pastë dhëmbësh për aknet Pasta e dhëmbëve mund t’i përthajë puçrrat falë prezencës së sodës. Megjithatë ka shumë kimikate të shtuar (si alkooli, peroksidi i hidrogjenit dhe mentoli) në pastën e dhëmbëve, që mund të irritojnë lëkurën tuaj. ...Full Article

Receta, djeg dhjamin gjatë gjumit

Shkrirja e dhjamit nuk është një punë e lehtë, por fatmirësisht ekziston një pije e thjeshtë e cila mund të përgatitet në shtëpi me përbërës të thjeshtë. Kjo është një mënyrë si të rrëzoni në peshë shpejt dhe lehtë. Kjo është një nga pijet më efikase dhe me rezultate pozitive në djegien e dhjamit rreth zonës së belit. Pija ‘magjike’ djeg yndyrnat gjatë kohës që ju jeni në gjumë. Këshillohet që të konsumohet ...Full Article
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365