|E mërkurë, Janar 24, 2018

Shëndet

Ja ushqimet që nuk duhet ti hani sonte, sjellin ters për vitin e ri

Sigurohuni që fati të mos ju fluturojë këtë vit Ndërkohë që na ndajnë pak orë nga ndarja përfundimtare me 2017-ën, nuk mund ta mohoni që në familjen e çdo shqiptari, domethënë të atyre që kanë vendosur të mirëpresin Vitin e Ri në familje, vazhdon të gëlojë pyetja ‘’e shekullit”: çfarë do të hamë sonte? Shumë prej zonjave tashmë e kanë të përcaktuar menynë e natës së sotme, por ndoshta ...Full Article

Receta/ Ja ilaçi që la gojëhapur mjekët

Shumë e shumë njerëz janë të interesuar për shëndet të mirë, por assesi nuk pranojnë të marrin ilaçe farmaceutike. Për këta njerëz, ilaçi i përsosur duhet të jetë natyral, i përbërë me elemente natyrale, e jo me përbërës të panjohur për ne. Ilaçi i prezantuar në këtë artikull është i njohur, pasi që qumështi me hudhër ndihmon në shërimin e astmës, pneunomisë, bronkitit dhe sëmundjeve tjera, transmeton Telegrafi. Përbërësit: ...Full Article

Ja si pastrohen mushkritë pasi lini duhanin

Lënia e duhanit është hapi i parë drejt shëndetit më të mirë, mirëpo është fakt që pirja shumëvjeçare e duhanit lë pasoja. Hulumtimi ka treguar që njerëzit e rritur, të cilët kanë ngrënë dy domate dhe më shumë se tri mollë në ditë kanë ngadalësuar efektet negative në mushkëri, në raport me ata të cilët kanë ngrënë më pak artikuj të këtillë. Shkencëtarët thonë që efektet e përmendura vlejnë ...Full Article

Ekspertët, ja si pihet vera e kuqe

A mos vallë e kemi pirë gabim verën e kuqe gjatë të gjithë kohës? “82% e njerëzve e konsumojnë verën në temperaturën e dhomës, – tregojnë studimet e fundit, – por për ta shijuar atë maksimalisht duhet të përpiqemi ta shërbejmë nga 12 deri në 18 gradë Celsius, në varësi të llojit”. Duke e përshkruar si mit, idenë që vera duhet të jetë në temperaturën e ambientit, “Taylors Wines”, ...Full Article

Doni të jetoni gjatë? Hani këto ushqime

Së fundmi, kur bëhet fjalë për shëndetin dhe ushqyerjen e shëndetshme, ndërgjegjësimi ashtu si edhe njohuritë e njerëzve janë rritur shumë herë më shumë se në të kaluarën. Tani të gjithë në një mënyrë ose tjetër përpiqen që të ushqehen sa më shëndetshëm që munden. Shumica e njerëzve i kushtojnë vëmendje ushqimit të tyre për të përfshirë ushqyesë që luajnë një rol të rëndësishëm në “luftën” kundër viruseve, ftohjeve ...Full Article

Mos hiqni frutat nga dieta juaj

Ushqimet e ëmbla kontribuojnë seriozisht në shtimin e peshës, por bashkë me ushqimet e ëmbla që nuk rekomandohen, shpesh shtohen edhe frutat. Shumë studime poashtu kanë vërtetuar se frutat duhet të mënjanohen nga dieta juaj ushqimore bashkë me ëmbëlsirat. Por nutricionistët amerikanë kanë vënë në pikëpyetje arsyet se pse nuk duhet t’i largoni frutat nga regjimi juaj ushqimor, transmeton Klan Kosova. Është gabim të besohet se portokajt, luleshtrydhet, pjeshkat ...Full Article

5 vjet pa lar jastëkun, mjekët i gjejnë 100 morra në qerpikë (video)

Një grua nga Kina kishte vendosur të shkojë për një kontroll te mjeku, por ata mbetën të habitur çfarë i gjetën. Ajo kishte pasur në qerpikë mbi 100 morra. Gruaja e identifikuar si Kxu kishte probleme me kruarje dhe skuqje të syve për më shumë se dy vite, dhe në vend se të shkonte të mjeku kishte duruar kruarjet dhe me kalimin e kohës ishte bërë imune, transmeton Telegrafi. ...Full Article

Një pikë mjalt në kërthizë mund të shërojë deri në 35 sëmundje

Vendosja e një pike mjalti para gjumit në kërthizë mund të shërojë deri në 35 sëmundje Mjalti dhe kërthiza Vendosja e një pike mjalti para gjumit në kërthizë (dhe nëse dëshiron i shton një pikë xhenxhefil) duke e izoluar me një likoplast për të evituar fërkimin me rrobat, mund të shërojë deri në 35 sëmundje, siç janë presioni i lartë dhe i ulët i gjakut, dhembjet në të gjitha pjesët e trupit, kapsllëku, diarreja etj. Ndër disa gjëra që i ...Full Article

Ja pse duhet ta pini çajin nga hibiskusi!

Hibiskusi sot gjendet në mjekësinë alternative, kozmetikë e edhe në gatim. Nga gjethet përgatitet çaji i kuq i thartë, që është përplot me vitamina e minerale të rëndësishme. Në Lindjen e Largët ishte konsideruar si “Pija e Faraonit”, sepse kishte shëruar shumë sëmundje. Për shëndetin e zemrës Çaji nga hibiskusi ndihmon në forcimin e mureve të enëve të gjakut duke rregulluar elasticitetin e tyre. Hibiskusi po ashtu e ul ...Full Article

Ja receta 6 mijë vjeçare që kuronë shumë sëmundje

A keni dëgjuar ndonjëherë për Pasteli? Kombinimi i një shije të ëmbël dhe fuqia shëruese është e rrallë, por kjo recetë është shembull i përkryer i një kombinimi të tillë. Pasteli i parë u zbulua 6.000 vjet më parë, dhe është përdorur në Greqinë e lashtë dhe Lindjen e Mesme. Kjo recetë është përmendur në Iliada e Homerit, ku është quajtur Intrion. Kjo është një nga gjërat më të ...Full Article
Page 4 of 141« First...23456...102030...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365