|E martë, Tetor 24, 2017

LAJMET KRYESORE

Shëndet

Dhuna në familje – profili i dhunuesit

Nga Dr. Bujar Berisha* – Familja tradicionale zakonisht përkufizohet nga sociologët si një grup individësh i lidhur nga gjaku ose nëpërmjet martesës, që jetojnë bashkë, bashkëpunojnë ekonomikisht dhe ndajnë përgjegjësitë për të rritur fëmijët e përbashkët. Në kohën tonë familja e ka humbur “qetësinë” e cila pritet ta karakterizojë. Ajo është e kërcënuar jo vetëm nga faktorë “tradicionalë” si, vdekja, sëmundjet, katastrofa të ndryshme, varfëria, etj., por dhe ata “jo ...Full Article

Eleminoni gripin për 24 orë – Perimet, më të mira se antibiotikët

Inflamacioni i fytit, rrjedhja e hundëve dhe teshtima janë simptoma të gripit të cilat fillojnë të shfaqen çdo vit, përafërsisht në të njëjtën kohë dhe qëndrojnë mes nesh diku deri në prill të vitit të ardhshëm. Mirëpo, ekziston mënyra me ndihmën e së cilës ftohja mund të sanohet për vetëm 24 orë. Përgjigjja kësaj pyetjeje “Si?” është – brokoli! Nutricionistja Sara Flauer shpjegon se si kjo perime ndikon në ...Full Article

Diabeti/ Ja 3 karbohidratet e shëndetshme

Kur njerëzit e përmendin fjalën “karbohidrate”, shumicës u shkon mendja te sheqeri. Por kjo është vetëm gjysma e historisë! Karbohidratet janë gjithashtu fibra dhe niseshte, të cilat janë prezente në shumë ushqime të pasura me vlera ushqyese, prandaj duhet të jenë pjesë e dietës së një diabetiku, transmeton Telegrafi. Rreth 135 gramë karbohidrate nevojiten në baza ditore, dhe kjo sasi duhet të shpërndahet në mënyrë të barabartë në të ...Full Article

Të flem pa ngrënë apo të ham natën?!

Thuajse të gjithë e kemi përjetuar këtë: Është ora 22:30 dhe ju kanë mbetur 30 minuta për të përfunduar emisioni i preferuar para se të flini, dhe papritmas filloni të ndjeheni të uritur për disa biskota apo ëmbëlsira – por a duhet të pritni deri në mëngjes për këtë apo guxoni të hani gjatë natës? Normalisht, sipas ekspertëve, përgjigja nuk është aq e thjeshtë, transmeton Telegrafi. Ekspertët thonë se ...Full Article

Disa njerëz kan ftohtë, pse?

Për temperaturë më të ulët trupore ose për një ndjenjë të tillë subjektive përgjegjëse janë disa arsye të caktuara shëndetësore. Gjëndra tiroide Gjëndra tiroide e cila e kontrollon metabolizmin, mund të punojë më ngadalë, e nëse punon me kapacitet më të dobët, kjo pasqyrohet në sistemin e rregullimit të temperaturës së personit të caktuar. Për të qenë të sigurt që kjo është arsyeja e të pasurit të ftohtë, më ...Full Article

Ja sa uj duhet të pini

Uji e detoksikon, hidraton dhe rifreskon trupin. Jo vetëm që ka shije të mirë, por uji pra është vital për funksionimin e duhur të trupit. Megjithatë, sa ujë duhet të pimë saktësisht? – transmeton Telegrafi. PËR ÇFARË I DUHET TRUPIT UJI? 60 për qind e trupit të njeriut përbëhet nga uji. I vendosur brenda qelizave, organeve dhe indeve, uji ndihmon në rregullimin e temperaturës dhe funksionimin e trupit siç ...Full Article

Ja ushqimet që u zgjasin jetën

Ushqimi i mirë, shëtitjet e përditshme dhe ndërprerja e pirjes së duhanit, janë parakusht për jetë të shëndoshë dhe jetë të gjatë, paralajmërojnë shkencëtarët britanikë të cilët për herë të parë kanë përshkruar ushqimet të cilat ndihmojnë në ruajtjen e shëndetit të pjesëve të caktuara të trupit. Në pesë dekadat e fundit jetëgjatësia mesatare është ngritur nga 70 në 80 vjet, ndërsa pritet që deri në vitin 2060 të ...Full Article

Ja 5 mënyrat e mbrojtjes së shëndetit në punë

Edhe pse të gjithë mund të mendojë se të punuarit në një zyrë, mund të jetë një punë e rehatshme dhe pa shumë lodhje, të qëndruarit ulur për një kohë të gjatë dëmton shëndetin tuaj. Gjithmonë këshillohet që pas një ore punë ulur në karrige, të ngriheni në këmbë dhe të çlodheni për 10 minuta. Nëse nuk keni mundësi për ta bërë këtë gjë, ne ju japim disa këshilla ...Full Article

“Gjaku i Artë”/ Tipi më i rrallë i gjakut në botë

Përveç tetë llojeve të zakonshme të gjakut, ekzistojnë edhe disa lloje tjera të gjakut të cilat janë tejet të rralla. Rreth 160 nga 342 antigjenët e grupeve të gjakut janë me përhapje të madhe, që do të thotë se shumica e njerëzve i kanë në qelizat e tyre të kuqe të gjakut, transmeton Telegrafi. Nëse keni mungesë të një antigjeni të cilin e kanë 99 për qind e njerëzve, ...Full Article

Ja sa durojnë ushqimet në frigorifer dhe ngrirje për konsumim

Kuptoni se çfarë duhet të hidhni dhe çka mund të ruani në frigorifer pa frikën që do të prishet. Ushqimin e ngrirë mund ta ruani pa merak sa të dëshironi, por ka mundësi që ta ndryshojë shijen pas afatit të shënuar të skadimit.  Më së shumti kujdes kërkojnë produktet e qumështit dhe të mishit, ndërsa produktet në kavanoz nuk do të prishen aq shpejt nëse i mbyllni mirë, transmeton ...Full Article
Page 4 of 12912345678...2030405060...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365