|E martë, Tetor 24, 2017

LAJMET KRYESORE

Shëndet

Kënga që ul shqetësimin 65 % (video)

Shqetësimi – ndjenja e panikut, brengës dhe frikës – nuk është diçka e re. Shekuj më parë ishte shkruar për këtë dukuri edhe nga Hipokrati, nga Soren Kierkegaard, por edhe Sigmund Freud, i ishte adresuar këtij çrregullimi në vitin 1926. Një anketim i vitit 2013 kishte zbuluar se 57 për qind e studenteve femra të Amerikës kanë raportuar për episode të shqetësimit, përderisa në Britani të Madhe është raportuar ...Full Article

Vetmia në shëndetin tuaj

Edhe pse shumë besojnë se secili duhet që të paktën një herë në jetë të përpiqen të jetojë vetëm, sepse besohet që jeta në vetmi ka përparësi të shumta, një studim i ri tregon se jeta në vetmi është e keqe për shëndetin dhe të ushqyerit. Për një numër të madh të të rinjve është luks që të jetojnë vetëm, dhe për këtë arsye shumica vendos për të jetuar ...Full Article

Kujdes – Ja 5 shenjat paralajmëruese të sulmeve në tru

Goditjet në tru ndodhin kur një zonë e trurit privohet nga rrjedhja e gjakut dhe oksigjenit. Qelizat në atë zonë të trurit fillojnë të vdesin. Goditjet varen nga shkalla e ashpërsisë që ndodhin, nga mpirje të përkohshme deri në paraliza të ndryshme, të gjitha rastet duhen trajtuar me emergjencë. Goditjet në tru janë shkaku i tretë i vdekjeve në SHBA dhe shkaku kryesor i paaftësisë afatgjatë. Edhe pse goditjet ...Full Article

Keni qime në vesh? Shkoni tek doktori

Sado e pabesueshme që mund t’ju duket, shkencëtarët së fundmi kanë gjetur një ndërlidhje mes qimeve të zeza në kanal të veshit dhe sulmeve në zemër. Fillet e këtij studimi datojnë qysh nga viti 1973, kur New England Journal of Medicine kishte publikuar  studimin e Dr. Sanders T. Frank dhe ekipit të tij, të cilët e kishin identifikuar rrudhosjen diagonale të laprës së veshit, të cilën e kishin quajtur ...Full Article

Ja ushqimet që mund ti hani pa kufizim

Edhe pse sasia e ushqimit që konsumojmë është shumë e rëndësishme për të mbajtur peshën e trupit, janë disa ushqime të shëndetshme që mund t’ju ngopin, ndërsa janë të pasura me vitamina dhe minerale. Nuk po flasim, në këtë rast, për sallatën e gjelbër jeshile, pa kripë dhe uthull, por disa gjëra të tjera që mund t’i hani pa problem. 1. Kokoshkat Besoni atë apo jo por kokoshkat janë ...Full Article

Ja çfarë shëronë çaji i mollës

Ndoshta nuk kemi dëgjuar shpesh për të, por çaji i mollës është një nga më të mirët që ekziston. Molla, jo pa qëllim, quhet “fruti i artë”, pasi jo vetëm që përdoret si frut freskues, por shërben edhe për përgatitjen e lëngjeve dhe uthullës. Fruti i mollës për shkak të përbërjeve të pazëvendësueshme që përmban ndikon pozitivisht në kurimin e shumë sëmundjeve. Ajo përmban flavonoidë të cilët favorizojnë absorbimin ...Full Article

Menuja e Krishtlindjeve nga shefi i famshëm shqiptar Ravajol Hasani

Drekën e Krishtlindjeve, vitet e fundit në Shqipëri kemi filluar “ta vjedhim” pak nga jashtë duke marrë disa elementë që jo domosdoshmërisht janë traditë për vendin tonë. Gëzimi i festës së krishterë është bërë thuajse ndëkombëtar, ndaj edhe në këtë vigjilje, janë thuajse të gjithë të përfshirë për të festuar lindjen e Krishtit. Simbolit të festës, pemës dhe dhuratave poshtë saj, ne kemi filluar t’u shtojmë edhe elementë të ...Full Article

Lakra dhe vetitë kuruese të saj

Aftësia shëruese e lakrës turshi tejkalon shumë bimë medicinale të njohura. 100g të lakrëës turshi përmban rreth 20 mg të vitaminës C. Në vijim janë vitamina A, acidi folik, magnezi, hekuri, fosfori, kalciumi, kaliumi, natriumi, substancat e rënda dhe proteinat. Është burim i shkëlqyer i vitaminës B12, prandaj rekomandohet veçanërisht për vegjetarianët. Lakra e kuqe është deri në shtatë herë më shëruese se e bardha, dhe ngjyra e saj ...Full Article

Ja receta natyrale që ju shëron fytin

Bajamet kanë funksion mbrojtës shumë të rëndësishëm në organizëm Dhimbja e grykëve është term i përdorur për të përshkruar inflamacionin e bajameve. Ai shkaktohet nga infeksionet bakteriale dhe virale dhe mund të trajtohet me ilace natyrore, në shtëpi, shkruan Shendeti +. Simptomat e zakonshme të dhimbjeve të bajameve përfshijnë:  Skuqje të bajameve  Dhimbje fyti  Ulcera në fyt  Humbja e oreksit  Dhimbje veshi  Dhimbje ...Full Article

Ja si mund të keni një mëlçi të shëndetshme

Mëlçia duhet t’i kryejë më shumë se 500 funksione, çka e bën organin më të ngarkuar të trupit tuaj. Stili modern i jetës, ajri i ndotur, aditivët në ushqime dhe sasia e madhe e stresit do të vështirësojnë definitivisht punën e mëlçisë. Kështu që, as nuk çudit fakti që mëlçia mund të bëhet më e ngadalshme, çka është faktor i shumë problemeve shëndetësore siç janë alergjitë, artriti, astma, era ...Full Article
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365