|E mërkurë, Janar 24, 2018

Shëndet

ALARMI/ Mishi i kalbur – Shqipëria importon 25 % të sasisë nga Brazili

Teksa e gjithë bota është përfshirë në hulumtime nëse mishi i kalbur brazilian ka përfshirë vendet e tyre, shihet se Shqipëria vitin e kaluar 25 për qind të importeve të mishit i pati nga Brazili. Importet e mishit dhe të ngrënshmeve të tij shënuar 38 mijë e 851 tonë nga të cilat 9701 tonë ishin importe nga Brazili, i cili kryeson listën vendeve nga ku Shqipëria importon mish. Importet ...Full Article

Ja pse duhet të hamë patëllxhan çdo ditë

Patëllxhanët janë shumë ushqyes dhe i bëjnë mirë shëndetit tonë të përgjithshëm. Ata janë një burim i pasur i vitaminave dhe fibrave. Shumë dietologë, sipas “naturehealthandbeauty.com” sugjerojnë që njerëzit të konsumojnë patëllxhanë në baza ditore. E dinit që patëllxhanët janë shumë ushqyes, por këto 6 arsye nuk ua kishin thënë. 1. Konsumi i patëllxhanëve në mënyrë të rregullt ndihmon parandalimin e mpiksjes së gjakut. 2. Kur gatuhen si duhet ...Full Article

Ja si mund të riparohen nervat

Dëmtimi nervor nga sëmundja neurodegjenerative dhe lëndimi kurrizor kryesisht janë konsideruar të pakthyeshëm, por studiuesit nga Dartmouthi raportojnë përparim në përpjekjet për t’i sintetizuar produktet e rralla natyrore, të cilat e nxisin rigjenerimin dhe rritjen e qelizave të dëmtuara nervore, transmeton koha.net. Gjetjet janë publikuar në Journal of the American Chemical Society. Neurotrofinet, ose proteinat të cilat e promovojnë zhvillimin e neuroneve, janë hulumtuar si agjentë të mundshëm terapeutik, ...Full Article

Agrumi çudibërës që shëron kancerin dhe stresin

Limoni është një nga frutat më të dobishme në planet. Për shkak të efekteve pozitive të panumërta shëndetësore, shijes unike dhe aromës që ka ky frut është integruar në receta të ndryshme. Limonët janë të shkëlqyer për detoksifikimin e trupit por nga ana tjetër t’i ngrish në frigorifer kanë të tjera efekte. Lëkura e limonit forcon sistemin imunitar, rregullon nivelin e kolesterolit, ndikon në parandalimin e kancerit, shkatërron parazitët ...Full Article

QEPA/ Ruan kockat, mbron sytë, forcon zemrën

Pas sallatave të ndryshme, turshive dhe lakrës, pranvera është koha më e mirë për t’u rifreskuar me qepë të gjelbra. Kjo perime është një bombë e vërtetë vitaminash që ju ruan nga sëmundjet e ndryshme dhe forcon shëndetin tuaj. Qepa e re mund të hahet e freskët ose si shtojcë për gjellëra. Çfarëdo që vendosni, ju do të pasuroni trupin tuaj me vitamina, minerale dhe fitokimikale, që e bën ...Full Article

Aspirina luftonë kancerin dhe sëmundjet e zemrës

“Edhe pse përfitimet shëndetësore të aspirinës janë të njohura mirë, pak njerëz e marrin atë”, tha autori kryesor i studimit, David B. Agus, profesor i mjekësisë dhe inxhinierisë nga Universiteti i Karolinës Jugore (USC) Studimi ka treguar se shumë amerikanë do të arrijnë moshën 80 vjeqare nëse ata të fillojnë të marrin çdo ditë aspirinë me dozë ulët, nga mosha 60 vjeqare. Ata do të ulin rrezikun e sëmundjeve ...Full Article

Na e kan fshehur, por ky çaj bën mrekullinë

Ky “çaj” në fakt është shumë i shijshëm dhe në mënyrë efikase e pastron trupin dhe organizmin e njeriut. Uthulla e mollës rregullon nivelin e sheqerit në gjak, ndihmon të humbni në peshë, shton energjinë, e mirë për metabolizëm, akne, tretje, flokët dhe lëkurën. Përbërësit: 1 gotë ujë të ngrohtë 2 lugë uthull të mollës 2 lugë lëng limoni 1 lugë mjaltë 1 lugë kanellë Speca të bluar pikant ...Full Article

Veza ka një pikë të kuqe, a duhet ngrënë ajo?!

Nëse gjatë gatimit të kafjallit keni hasur vezë me pikë të kuqe në të verdhët e saj, me siguri jeni brengosur dhe keni pyetur që veza e këtillë a është e sigurt të hahet? Çfarë vërtet është ajo pika e kuqe dhe a është e rrezikshme për shëndetin tonë: Ç’është pika e kuqe në vezë? Pika e kuqe është gjak. Mirëpo nuk është ky sinjal që veza është e ...Full Article

Arteriet e bllokuara kurohen me hudhër e lëng limoni

Hudhrat dhe limonët janë ndër ilaçet më të fuqishme natyrore. Përdorimi në kuzhinë i këtyre dy përbërësve sjell shumë të mira shëndetësore… Hudhrat dhe limonët janë ndër ilaçet më të fuqishme natyrore. Përdorimi në kuzhinë i këtyre dy përbërësve sjell shumë të mira shëndetësore. Ato luajnë rol të rëndësishëm në mjekësinë natyrale. Në fakt, kombinimi i hudhrës me lëng limoni, është ndër metodat më efektive natyrale për arteriet e ...Full Article

Ja pse duhet të konsumoni lakrën e kuqe

Kanceri- Një nga funksionet më të rëndësishme të lakrës së kuqe është se parandalon kancerin, pasi antioksidantët që përmban janë në gjendje që të neutralizojnë radikalet e lira. Këto të fundit janë përgjegjëse për sëmundje të ndryshme, mes tyre kancerin dhe sëmundjet kardiovaskulare. Kockat- Përqendrimi i lartë i disa mineraleve të rëndësishme e bënë lakrën e kuqe një nga ushqimet më të mira për t’u ngrënë pasi luan rol ...Full Article
Page 40 of 141« First...102030...3839404142...506070...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365