|E mërkurë, Janar 24, 2018

Shëndet

Zbulimi/ Ja cilët mishra na sëmurin me kancer dhe cilët janë të sigurt

Konsumimi i mishit me decenie është i lidhur me kancerin, ndërkaq hulumtuesit më në fund kanë zbuluar shkakun. Shkencëtarët e Universitetit të Nevadës kanë identifikuar gjenin te kafshët e caktuara – duke përfshirë lopët dhe disa lloje peshqish – të cilin e lidhin me sëmurjen nga kanceri. Te peshqit të cilët e kanë këtë gjen, është gjetur në sasi të vogla në mish, ndërkaq në sasi të mëdha në ...Full Article

Ja pse duhet të hani presh

Në një familje me hudhrat dhe qepët, preshi spikat jo vetëm prej aromës së tyre, por edhe prej vetive ushqyese që ka. Ndonëse jo aq të përdorur sa qepët dhe hudhrat, preshat kanë veti befasuese ushqyese dhe kuruese. Më poshtë gjeni 10 arsye me vlerë se pse nuk duhet ta ndani preshin nga kuzhina: -Janë të pasur me minerale -Janë lehtësisht të tretshëm -Rindërtojnë florën bakteriale të aparatit tretës ...Full Article

12 vetitë kuruese të shegës

Shega është pa diskutim fruti më shërues në botë, gjë të cilën pak e dinë. Më poshtë do të keni mundësinë të mësoni 12 fakte mbi shegën: 1. Shega njihet si simbol i pjellorisë dhe i fatit të mirë 2. Brenda një shege ka rreth 800 kokrra të vogla ngjyrë të kuqe 3. Lëngu i shegës shton prodhimin e rruazave të kuqe të gjakut dhe zvogëlon ngarkesën kardiake. 4. ...Full Article

Vaji i hashashit shëronë 15 vjeçarin me sidromën e rëndë

Një 15-vjeçar nga Britania e Madhe është shëruar në mënyrë të jashtëzakonshme nga sindroma e lodhjes kronike, vetëm duke përdorur vaj kanabisi. Jeta e Tom Bethell kishte ndryshuart që kur kishte filluar të merrte pilula me vaj të bimës kanabis sativa, e cila përdoret edhe për prodhimin e marihuanës. Vuajtja nga kjo sëmundje i kishte shkaktuar mendime vetëvrasëse dhe nuk kishte shkuar në shkollë për rreth 8 vjet. 15 ...Full Article

Do nis prodhimi i ilaçit natyral që kthen shikimin 99%

Në të ardhmen, një kompani farmaceutike zvicerane do të fillojë prodhimin e ilaçit të quajtur ” Kura Kur’anore”. Ky medikament u zbulua nga Abdul Basit Mohammed dhe pretendohet të rivendosë shikimin deri në 99 %. Ai pohon se ky ilaç u gjet në librin e shenjtë islamik të Sures Jusuf, vargu 84. Në ajetin 84 thuhet se paraardhësit tanë shpesh përdorën djersën si ilaç natyral për shumë çështje, veçanërisht kur ...Full Article

Ja vetitë kuruese të kamomilit

Kamomili është bimë barishtore e cila rritet në livadhe dhe ka një aromë të këndshme. Kamomili është përdorur si ilaç për mija vjet më parë për të qetësuar ankthin dhe për të qetësuar dhimbjet e barkut. Disa hulumtime tregojnë se kamomili ndihmon fëmijët për dhimbjet e barkut,  ndihmon në qetësimin e acarimit të lëkurës. Sipas një studimi, konsumimi i çajit të kamomilit nxit sistemin imunitar për luftimin e baktereve. ...Full Article

Gjendet bari kundër kancerit, me të shërohet një vajzë tetëvjeçare

Gjermani – Mediat gjermane raportojnë për shërimin “e mrekullueshëm” të një vajze tetëvjeçare të sëmurë nga kanceri. Vajza ka pasur një tumor malinj të trurit, është operuar katër herë dhe kanceri është kthyer katër herë. As hemoterapia dhe radioterapia nuk kishin ndihmuar, dhe shpresa e fundit e prindërve të saj ishte Olaf Vit nga Heidelberg, një onkolog pediatrik i specializuar për tumoret e trurit. Në bashkëpunim me Qendrën Gjermane ...Full Article

Receta/ Ilaçi që përtërinë nyjet

Ky ilaç ndihmon në shërimin e artritit, osteoartriti, dhimbjeve në shpinë dhe gjithçka që ndërlidhet me nyjat, eshtrat dhe muskujt. Receta: Nevojiten 300 ml alkool (70 për qind, të cilin mund ta blini nëpër barnatore), 100 ml jod, 10 tableta “analgin” (aspirinë ose andol) (300 mg). Përgatitja: Alkoolin e përzieni me jod dhe ia shtoni tabletat e shtypura të aspirinës. Përzieni dhe e lini në një vend të errët ...Full Article

Sëmundja e sheqerit tek gratë

Dita Botërore e Diabetit – 14 nëntori, në këtë vit i është përkushtuar grave me sëmundje të sheqerit duke promovuar të drejtën e tyre për një të ardhme të shëndetshme. Sëmundja e sheqerit është sëmundje metabolike që manifestohet me rritje të sheqerit në gjak për shkak të sekretimit të pakët të hormonit të insulinës, rezistencës në veprim të saj ose mungese së plotë të këtij hormoni. Kjo sëmundje mund ...Full Article

Fara ‘magjike’, femrave u rrit gjoksin, ndërsa meshkujve …

Ndonjëherë natyra nuk është edhe aq bujare, por për fat të mirë ne kemi një zgjidhje krejtësisht të natyrshme për ato që ëndërrojnë të kenë gjoksin më të madh. Me këtë farë të veçantë mund të rrisni madhësinë e gjoksit deri në dy numra. Kjo farë mund të gjendet në çdo dyqan për ushqime të shëndetshme, është i pasur me proteina, minerale dhe vitamina. Ajo ofron shumë efekte të ...Full Article
Page 5 of 141« First...34567...102030...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365