|E martë, Tetor 24, 2017

LAJMET KRYESORE

Shëndet

Ja sa durojnë ushqimet në frigorifer dhe ngrirje për konsumim

Kuptoni se çfarë duhet të hidhni dhe çka mund të ruani në frigorifer pa frikën që do të prishet. Ushqimin e ngrirë mund ta ruani pa merak sa të dëshironi, por ka mundësi që ta ndryshojë shijen pas afatit të shënuar të skadimit.  Më së shumti kujdes kërkojnë produktet e qumështit dhe të mishit, ndërsa produktet në kavanoz nuk do të prishen aq shpejt nëse i mbyllni mirë, transmeton ...Full Article

Dhimbja e kokës eleminohet me këtë masazh efikas

Kur herën tjetër t’ju dhembë koka, ky masazh do t’ju ndihmojë që dhembjen shpejt ta zhdukni! Dhembjet e kokës më së shpeshti te njerëzit janë telashe shëndetësore, mirëpo ekziston mënyra që t’i eliminoni shpejt dhe thjesht, transmeton Telegrafi. Me mollëza të gishtave kaloni lehtë nëpër ballë dhe majë të kokës. Pastaj gishtat e mëdhenj të dorës vendosni në gropat e syve dhe shtypeni pjesën përreth sinusit. Me lëvizje rrethore ...Full Article

Tumori në fshikëzën e urinës – prognoza, diagnoza dhe trajtimi

Përsa i përket shfaqjes së tumoreve në fshikëzën e urinës, ato gjenden në 2-3 vendet e para në varësi të pranisë së tyre. Gjithashtu, kjo sëmundje është 2-3 herë më e pranishme tek meshkujt ( veçanërisht tek meshkujt në moshë më të thyer) në krahasim me popullatën femërore. Por edhe personat më të rinj duhet të tregohen të kujdesshëm, veçanërisht nëse vërejnë gjak në urinë, e cila është simptoma ...Full Article

Ja si vakumohen ushqimet pa aparat

E dimë që shumica tashmë me të madhe është duke përgatitur zahiretë, mirëpo kjo gjithsesi do t’ju ndihmojë!  Mënyra më e mirë e ruajtjes së ushqimit është vakuumi, këtë të gjithë e dimë. Mirëpo, nuk kemi të gjithë aparat për vakuumim, andaj shpesh përdorim alternativa. Dhe, më në fund, të gjithë mund të ruani ushqimin edhe pa shpenzime shtesë… Ashtu siç do të duhej! E po si? Pra, ekziston ...Full Article

Qëndrimi ulur të vret

Studiuesit amerikanë kanë zbuluar se qëndrimi ulur për një kohë të gjatë është i lidhur me një rrezik të shtuar vdekjeje. Sipas një studimi, qëndrimi ulur e ekspozon trupin ndaj sëmundjeve të ndryshme dhe sjell dobësim të muskujve. Mënyra për të siguruar një jetë të gjatë, sipas studiuesve, është të lëvizni sa më shumë të mundeni! Prej kohësh ekspertët kanë paralajmëruar për rreziqet e të qëndruarit ulur për një ...Full Article

Pesticidet pastrohen nga frutat e perimet me uthull molle

Thuajse të gjitha frutat dhe perimet, nga mollët, pjeshkat e deri tek selinoja, spinaqi e brokoli janë të spërkatura me pesticide. Ndonëse në doza të vogla, këto enzima që mbajnë larg insektet nga fruta perimet mund të shkaktojnë jo pak probleme në organizmin e njeriut. Rreth 48 milionë njerëz sëmuren çdo vit për shkak të kontaminimit të ushqimit nga prania e këtyre pesticideve. Ajo që duhet të bëni ju ...Full Article

A duhet të pi bebi qumësht lope?

Megjithëse qumështi i lopës nuk është i përshtatshëm si një burim parësor i ushqyerjes për vitin e parë, është normale dhe e pranueshme ta përdorim atë në sasi të vogla kur gatuajmë për beben. Ashtu si me të gjitha ushqimet, është me rëndësi që të kontrollojmë për shenja alergjie ose shqetësimeve të tjera në tretje kur ta bëjmë qumështin pjesë të ushqimit për beben. Gjithsesi, mos përdorni bulmetra para ...Full Article

Sharqiri ndihmonë në uljen e tensionit të gjakut

Shtypja e lartë e gjakut apo hipertensioni, është fenomen i rrezikshëm i cili mund të shpie deri te sulmet e zemrës apo trurit.  Një studim i vitit 2014 nga Universiteti Shtetëror i Floridas ka sugjeruar se shalqiri – apo të paktën ekstrakti i vlerave ushqyese të shalqirit – është armë e fortë kundër shtypjes së gjakut, e veçanërisht te personat mbipeshë. Këtë konstatim e kanë mbështetur edhe disa zbulime ...Full Article

Rozmarina, bima që u mbron nga depresioni, shqetësimi dhe sëmundja e Alzheimerit

Me të gjithë stresin që ballafaqohemi në përditshmëri dhe rrjedhën konstante të informacioneve që i marrim në trurin tonë, ndonjëherë normalisht se mendjet tona kanë nevojë për pak shtysë energjie. Kur është fjala për shëndetin e trurit, natyra na ka furnizuar me disa nga ilaçet më të mira. Ka shumë bimë të cilat e kanë aftësinë ta zvogëlojnë stresin dhe shqetësimin, ndërkohë që na mbrojnë trurin nga demenca, na ...Full Article

10 këshilla për tretje natyrale

Tretja jo e mirë shkakton shpesh fryrje të barkut, shtim në peshë, por në se është kronike ajo shkakton edhe sëmundje të ndryshme. Në këtë artikull po ju sjellim disa këshilla të dobishme dhe praktike se si të përmirësoni tretjen tuaj përmes metodave natyrale. 1. Konsumoni ushqime natyrale dhe organike E para gjë që duhet të bëni për të pasur një tretje të mirë, është të konsumoni ushqime natyrale, ...Full Article
Page 5 of 129« First...23456789...2030405060...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365