|E martë, Tetor 24, 2017

LAJMET KRYESORE

Shëndet

Jeta pas të 50-ave, çfarë duhet të bëni?

E pyesni veten se çfarë konsiderohet pjesë normale e procesit të moshimit? Ja ç’duhet të prisni ndërsa bëheni më të moshuar dhe çfarë të bëni lidhur me këtë. E dini që moshimi do t’ju sjellë rrudha dhe thinja. Por a e dini se procesi i moshimit (plakjes) do të ndikojë edhe dhëmbët, zemrën dhe seksualitetin? Shikoni se çfarë ndryshimesh mund të prisni në trupin tuaj teksa moshoheni dhe ç’mund ...Full Article

Ja çfarë ndodh nëse mbështillni këmbët me letër alumini

Letrat e aluminit janë produkt që gjendjet nëpër shtëpitë e secilit. Por, shumica nuk e dimë se çfarë përfitime tjera sjellin letrat e aluminit. Mund të ju duket e pabesueshme, por fletët e aluminit ulin inflamacionin në nyje dhe ndihmojnë kundër lodhjes, shkruan koalb.com. Përveç përdorimit në kuzhinë, foliet e aluminit ndihmojnë edhe për shëndet. Ja tri mënyra se për përdorimin e folieve të alumit. Hiqni qafe lodhjen Foliet e ...Full Article

Lëngu i shegës dhe vetit e tij

Vlerat e lëngut të shegës për shëndetin në përgjithësi dhe lëkurën në veçanti janë të pamohueshme. Në fakt, ngritja në piedestal e shegës është krejt e justifikueshme. Ajo na jep një nga lëngjet më të mira për njeriun. Shega renditet në listën e shkurtër të disa frutave që kanë të njëjtat vlera si në formën e plotë të tyre ashtu edhe në formën e lëngut. Sipas kërkimeve të AgroWeb.org, ...Full Article

Prodhohen ilace me bazë canabissativën

Produktet të cilat përmbajnë përbërës me bazë kanabisin, të quajtura “cannabidiol” apo CBD janë ilaçe, ka deklaruar rregullatori ne Britaninë e Madhe, MHRA, shkruan BBC, transmeton Klan Kosova. MHRA ka dërguar letra tek 18 kompani duke i informuar që kanë 28 ditë kohë për të marrë licencë, në mënyrë që të kenë të drejtë të shesin produktet e tilla në Britaninë e Madhe. Aktualisht në Britani ekziston vetëm një ...Full Article

Nuk duhet ta hiqni dhëmbin e pjekurisë, ja pse?

Dhëmbët na dalin dy herë në këtë jetë, por ka edhe të atillë që e përjetojnë edhe daljen e tretë të dhëmbit. Kur arrini në të njëzetat (ose pak më herët), dhëmbi i pjekurisë del në skaj të nofullave tuaja. Shumë herë dentistët sugjerojnë heqjen e dhëmbit të pjekurisë. Ata e cilësojnë atë si një pjesë jo-esenciale që krijon pengesa në shëndetin tonë oral. Por, studime të ndryshme mjekësore kanë zbuluar të ...Full Article

Shkencëtarët – Depresioni nuk është sëmundje mendore

Për ata që jetojnë me të, depresioni mund të jetë gjithçka që ata e konsumojnë. Ai hedh një mjegull të dendur mbi punën, marrëdhëniet, ndërveprimet e përditshme shoqërore, që ndikojnë në çdo aspekt të jetës së njeriut. Njerëzit shpesh mendojnë që depresioni ndikon vetëm në mendje, sepse është klasifikuar si një çrregullim mendor. Një studim i ri ka treguar se depresioni është më shumë si një sëmundje sistematike që ...Full Article

Ekspertët – Hani sa më shumë arra

Ekspertët me studimet e tyre të fundit janë duke i dhënë shumë rëndësi konsumit të arrave për arsye të përfitimeve të mëdha shëndetësore siç janë trajtimi i disa llojeve të kancerit dhe performanca seksuale. Performanca seksuale: Hulumtimet e fundit të bëra nga një universitet me reputacion në Amerikë, kanë treguar se konsumi i 75-gr arra në ditë e përmirëson performancen seksuale dhe shëndetin e spermës. Arrat janë të pasura ...Full Article

Asnjëherë mos e laj pulën para pjekjes (video)

Helmimi me ushqim është dukuri e shpeshtë, mirëpo ndodh kryesisht për shkak të gabimeve të njerëzve në përgatitjen e ushqimit. Ato gjëra më së shpeshti ndodhin nga mosdija dhe pakkush di që edhe pula nuk duhet të lahet para zierjes apo pjekjes Shumica e njerëzve (90 për qind) e lajnë pulën para përgatitjes për ta ngrënë. Ja përse kjo gjë as rastësisht nuk duhet të bëhet. Pula e pazier ...Full Article

Shtype hurdhrën para se ta hash

Me rëndësi është që ta hani të freskët, por nëse dëshironi ta përpunoni termikisht, mos e përpunoni më gjatë se 7-8 minuta. MJEKËT thonë që çdo ditë do të duhej të hamë dy deri në tre thelpinj hudhre, që të jemi më të shëndetshëm dhe më të fuqishëm, transmeton Telegrafi. Kaherë është njohur ndikimi e saj kundër inflamacionit dhe forca e “vrasjes” së baktereve dhe kërpudhave. Mirëpo, e shmangim ...Full Article

Ja dieta e vjeshtës

Supa është ideale për këtë periudhë të vitit. Sidomos ato me perime, bathë dhe drithëra të cilët janë ushqime të çmuara për të ri ekuilibruar kripërat minerale pas verës dhe për ardhjen e dimrit. Gjatë kësaj periudhe është mirë të konsumoni mish të pjekur apo të gatuar në avull, në këtë mënyrë ndihmoni mëlçinë të pastrohet.Ideale është të konsumohet duke e kombinuar me sallatë me limon pasi në këtë ...Full Article
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365