|E mërkurë, Janar 24, 2018

Shëndet

Mos përdorni celularin më shumë se 30 minuta në 24 orë

Njerëzit të cilët përdorin telefonat mobilë intensivisht duket se kanë më tepër rrezik në zhvillimin e disa tipave të kancerit të trurit, thonë shkencëtarët francezë, ndërsa iu përgjigjen pyetjeve për sigurinë e telefonit. Personat të cilët përdorin telefonat mobilë më shumë se 15 orë në javë (30 minuta në ditë për një periudhë mesatarisht 5-vjeçare janë 2-3 herë më të prirur për t’u prekur nga tumoret e gliomës dhe ...Full Article

Shenjat e para të kancerit: Ku shfaqen dhe ç’duhet të dini

Shumica nesh nuk i kushton mjaft kujdes kësaj pjese të trupit. Shuplakat janë ndër pjesët e trupit që i përdorim më së shumti. Përshëndetemi me dorë, ngremë dhe lëshojmë gjëra, i ndotim. Shumica nesh nuk u kushton kujdes të mjaftueshme. Shikoni shuplakat tuaja dhe shikoni se a mund të identifikohen në to shenjat e mundshme të kancerit, transmeton Telegrafi. Plasaritjet e thata në shuplaka Edhe pse është krejtësisht normale ...Full Article

Receta/ ja si mund të largoni dhimbjet e fytit

Gjatë ditëve të dimrit, të gjithë ne shpesh përballemi me dhimbje të fytit. Në vend që të marrim ilaçe që zvogëlojnë imunitetin natyror të trupit, bëni një ilaç efektiv në shtëpi që është shumë i lehtë dhe i shpejtë për tu përgatitur. Çfarë ju duhet? Një kavanoz qelqi Limon Mjaltë Xhenxhefil Si ta përgatisni dhe përdorni këtë recetë? Në kavanozin e qelqit vendosni copët e limonit dhe vendosni mjaltin ...Full Article

Lakra dhe vlerat kuruese të saj

Natyra na siguron ushqime të caktuara, të cilat padyshim paraqesin një avantazh të madh për shëndetin tonë. Lakra për shembull, është nje nga perimet me dobi te medha per shendetin tone, edhe pse shumica prej nesh tentojnë ta injorojnë. Njihuni me të gjitha për përfitimet mbresëlënëse të lakrës për shëndetin. Përmbajtja e lartë e vitaminës C e lakrës mund ta bëjë këtë një zëvendësues te përsosur te cdo fruti ...Full Article

Lëngu i domates, ja pse duhet ta konsumoni

Domatet përdoren në salca të ndryshme, në gjella ashtu si edhe në sallata. Por megjithatë pothuajse për të gjithë, domatet nuk janë zgjidhja e parë kur bëhet fjalë për ushqimet e shëndetshme. Në fakt, nëse nuk e dini, domatet janë shumë më të shëndetshme nëse konsumohen si lëng. Përbërësit në lëngun e domateve e bëjnë që ky lëng të jetë një zgjidhje shumë e mirë për një regjim ushqimor ...Full Article

Zbulimi/ Mjekët gjejnë kurën për sëmundjen vdekjeprurëse

Defekti që shkakton sëmundjen neurodegjeneruese Huntington po korrigjohet tek pacientët për herë të parë, ka mësuar BBC. Një drogë eksperimentale, e injektuar në lëngun kurrizor, uli në mënyrë të sigurt nivelet e proteinave toksike në tru. Ekipi hulumtues, në University College London, ka deklaruar se tani po shpresohet se sëmundja vdekjeprurëse mund të ndalet. Ekspertët thonë se ky mund të jetë zbulimi më i madh në sëmundjet neurodegjenerative për ...Full Article

Mjekët/ Ja pija që po shkatërron kockat

Kockat kryesisht përbëhen nga kolagjeni, një proteinë që siguron një shtresë mbrojtëse të butë, dhe kalciumi një mineral që shton forcën dhe ngurtësinë e tyre. Ky kombinim e bën kockën të fortë dhe mjaft fleksibile për të mbajtur gjithë peshën e trupit. Pijet e gazuara janë konsideruar si pijet më të përdorura kryesisht në Shtetet e Bashkuara, menjëherë pas ujit. Në Shtetet e Bashkuara, çdo person pi 57 litra ...Full Article

E shtoni në lëngun që pini dhe lamtumirë lenteve korrektuese

Megjithëse, të gjitha shqisat tona janë të rëndësishme dhe ne nuk mund të jetonim në mënyrën e duhur nëse ndonjëra nga këto mungonte. Mund të themi se ka disa që janë më vendimtare, si dhe pamja sepse nuk është e njëjta qëndrim pa e parë atë aromatik të shkurtër. Por gjithashtu ka edhe mënyra që janë të interesuara për një bazë më të zakonshme dhe të përsëritshme dhe janë ...Full Article

Hashashi po shkakton një gjendje misterioze shëndetësore

Përdoruesit kronik të kanabisit janë në rrezik të përjetimit të një gjendjeje të tmerrshme shëndetësore, e cila po raportohet nëpër botë. Britmat dhe të vjellat janë duke u bërë të zakonshme në dhomat e emergjencës po thonë doktorët, me pacientët të cilët po vijnë me simptoma të tmerrshme duke bërtitur dhe vjellë, përderisa po kërkojnë ndihmë. Gjendja shëndetësore, e quajtur “Cannabinoid Hypermesis Syndrome” (CHS), nuk po kuptohet ende siç ...Full Article

Vaji hashashit, shtohet përdorimi mjeksor

Numri i përdoruesve të vajit të kanabisit në Britani është dyfishuar në një vit, raporton Mail Online të dhënat e fundit. Tashmë në gjithë vendin ka 250 mijë përdorues, nga 125 mijë të regjistruar një vit më parë. Cannabis Trades Association UK thotë se janë rreth 1 mijë përdorues të rinj çdo muaj, pavarësisht se në këtë vend ende nuk është produkt i ligjshëm. Mike Harlington, kreu i CTA ...Full Article
Page 6 of 141« First...45678...203040...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365