|E martë, Tetor 24, 2017

LAJMET KRYESORE

Shëndet

Mishi i kuq – Ja efekti negativ në shëndet

Mishi ka qenë ndër shekuj nga ushqimet më të çmuara për njeriun. Vaktet pa mish janë konsideruar të varfra dhe të pamjaftueshme. Të gjeje mish më parë ka qenë e vështirë, por kur gjendjej ai ka qenë shumë cilësor, shkruan Shëndeti, Sot mishi i kuq është burim antibiotikësh dhe hormonesh të përdorura në trajtimin e kafshës gjatë jetës së saj. Ai mund të gjendet me shumicë dhe pikërisht konsumi ...Full Article

Uji – Ja sa herë në ditë duhet të pini

Sigurisht keni dëgjuar se duhet të pini të paktën 8 gota ujë në ditë. Kjo i bie mjaftueshëm sa për të mbushur një shishe 2-litërshe me ujë – gjë që edhe pirësit më të rregullt të ujit nuk e bëjnë. Por në fakt, këshilla klasike për konsumimin e ujit nuk është e qartë, është çorientuese. “Kërkesat për ujë ndryshojnë në mesin e individëve bazuar në moshën, seksin, nivelin e ...Full Article

Nëse partneri e bën këtë gjë gjatë seksit, dijeni që po ju tradhton

Një sondazh i kryer me 1000 burra dhe gra ka nxjerrë rezultate interesante rreth fuqisë që zërit gjatë seksit dhe ka zbuluar se, si mund të kuptoni nëse partneri ju tradhton. Deri në 62 gra dhe 72 burra kanë zbuluar se, kanë bërtitur më shumë “në një shtrat të huaj”, pra kur kanë tradhtuar partnerët e tyre. Po ashtu, 88 për qind e grave kanë deklaruar se janë më ...Full Article

Virusi që përhapet përmes puthjes mund të shkaktojë infertilitet

Sipas një studimi në Itali janë gjetur prova se një virus i panjohur, që përhapet përmes pështymës, mund të lidhet me infertilitetin e pashpjegueshëm te femrat. Rreth 10% e femrave kanë probleme të tilla dhe kjo nuk është hera e parë që ky virus HHV-6A lidhet me puthjet, por askush nuk e ka bërë lidhjen me shterpësinë e femrave. Ekipi ka testuar rreth 30 gra me probleme të pashpjegueshme ...Full Article

KUJDES, pamje e rëndë: Shihni çfarë cisti i nxjerr mjekja kësaj gruaje (video +18)

Mjekja e njohur amerikane, Sandra Lee, postoi online një video duke i nxjerrë një pacienteje një cist gjigant nga krahu. Cisti është aq i madh, sa duket sikur është një muskul. Për fat është një masë beninje e padëmshme.Full Article

Hapësira midis gishtërinjëve ua shpëton jetën (foto)

Me siguri keni menduar që fjala është për shkaqe higjienike. Mirëpo ekziston edhe një shkak shumë më i rëndësishëm. Hapësirën midis gishtave të këmbëve është e nevojshme kohë pas kohe ta kontrollojmë për shkaqe shëndetësore. Të gjithëve ju është e njohur që disa lytha mund të jenë kancer potencial, përkatësisht melanomë. Ai kancer nuk është kurrfarë problemi nëse vërehet dhe intervenohet me kohë, gjë që nuk paraqet kurrfarë problemi ...Full Article

Qëndroni gjat në dush? Ja çdo të thotë për ju

Studiuesit kanë arritur në përfundimin se njerëzit që lahen shpejt janë më të lumtur dhe më pak të vetmuar. Sipas studimeve, këta njerëz nuk e përdorin dushin si një vend ku të kritikojnë veten, të thurin plane apo të imagjinojnë një të ardhme më të mirë. Psikologu John Bargh mendon se sa më e gjatë të jetë koha që qëndroni në dush, aq më të palumtur dhe të vetmuar ...Full Article

Çfarë është sindroma e Stokholmit ?

Sindroma e Stokholmit është një gjendje psikologjike që përfshin lidhjen dhe ndjenjat pozitive të viktimës kundrej rrëmbyesit. Në gusht të vitit 1973, një tentativë e dështuar për të grabitur bankën “Kreditbankën” në Stokholm të Suedisë përfundoi në marrjen peng të katër nëpunësve nga grabitësit e armatosur. Pas gjashtë ditë tratativash të policisë suedeze me pengmarrësit, kriza u zgjidh kënaqshëm dhe pengjet u liruan të padëmtuar – po të përjashtojmë ...Full Article

Urinë dhe spermë, kta janë përbërsit e pijeve energjike që konsumojmë

Kompania Longhorn Cattle ka krijuar zhurmë kur kanë paraqitur rezultatet e tyre të një studimi të kryer për të kuptuar plotësisht komponentët e pijeve tona energjike. Në prezantimin e tyre ata deklaruan se pijet energjike në përbërjen e tyre kishin urinë dhe spermë demi. Në studim u përfshinë pijet më të njohura energjike dhe e vërteta alarmante doli në shesh. Të gjitha pijet energjike në përbërje kanë Taurinë që ...Full Article

Ja sekreti i një martese të lumtur

Nuk keni nevojë për dhurata të shtrenjta më, darka romantike ose buqeta të mëdha me lule. Duket se sekreti i një martese të lumtur është plotësisht pa pagesë – një gjumë i mirë i natës. Psikologët kanë gjetur se të bësh shtatë ose tetë orë gjumë gjatë natës, do të thotë se partnerët kanë më pak gjasa të fokusohen në aspektet negative të marrëdhënies së tyre, transmeton Gazeta Express. ...Full Article
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365