|E mërkurë, Janar 24, 2018

Shëndet

Ja cfarë i ndodh trupit kur na zë lemza

Të gjithëve ju ndodh që trupi t’ju lëshojë sinjale të ndryshme si lemzë, gumëzhitje të veshëve, zhurmë stomaku etj. Në shumicën e rasteve këto tinguj që lëshon trupi janë të padëmshme dhe nuk ju dëmtojnë shëndetin, por nëse ato shoqërohen me dhimbje dhe vazhdojnë për një kohë të gjatë, atëherë duhet të konsultoheni me mjekun. Zhurma e veshëve:shkaqet kryesore të tingëllimave në vesh mund të jenë dëmtimet e veshit ...Full Article

Ja përse duhet të konsumoni selino në darkë

Shumica e njerëzve nuk e përdorin selinon aq shpesh sa duhet. Edhe kur përdoret, në shumicën e rasteve ajo humbet mes shumë perimesh të tjera, për shkak të mos njohjes së vlerave që përmban. Ja cilat janë disa nga arsyet përse duhet ta përfshini selinon më shumë në gatimet tuaja. Ndihmon në procesin e tretjes Duke qenë  se është e pasur me ujë dhe fibra të patretshme, ajo ndihmon ...Full Article

Ja kur femra kërkon sex

Kur është fjala për të pasur seks më të mirë, për të mbetur shtatzënë ose për të evituar shtatzëninë, gratë kanë një zgjidhje të re: celularët e tyre. Aplikacionet e fertilitetit si Glow janë duke u bërë një trend i ri në botë, të cilët kanë për qëllim të menaxhojnë fertilitetin e një gruaje. Glow është themeluar nga bashkë-themeluesi i PayPal, Max Levchin. Për më shumë se dy vite prej ...Full Article

Ja 5 ushqimet që parandalojnë impotencën seksuale

Frutat dhe vera e kuqe mund të ulin rrezikun për impotencë seksuale, thonë ekspertët. Gjatë një studimi të fundit të kryer në Britani, hulumtuesit shkencorë monitoruan dietën e 25 mijë meshkujve për 10 vite. Vetëm 1/3 e këtyre meshkujve patën probleme me impotencën seksuale gjatë kësaj periudhe. Meshkujt që konsumuan më shumë se 3 racione në javë nga 5 ushqimet më të mira për parandalimin e impotencës seksuale ishin ...Full Article

Ja çfarë i bën uji trupit kur rri gjatë në gotë

Ju ka ndodhur të pini ujin e lënë jashtë gjatë natës apo edhe para një dite? Keni vënë re një shije paksa ndryshe? Në fakt, uji nuk ka shije, por nëse ai qëndron për një ose disa ditë mund të marrë një shije të çuditshme. Edhe nëse lini rubinetin e ujit pa e hapur për një ose disa ditë, uji fillon të marrë një shije jo të mirë. Disa ...Full Article

Ja ushqimet që duhet të konsumojmë në vjeshtë

Njësoj si ndryshojmë garderobën, ka ardhur momenti për të ndryshuar edhe përmbajtjen e frigoriferit. Që nga data 22 shtator, ora 16:21, jemi zyrtarisht në vjeshtë. Një stinë që do të zgjasë deri në 21 dhjetor dhe që i ka ndryshuar ngjyrën frutave dhe perimeve duke na sjellë karakteristiket e stinës. Ka ardhur momenti t’i themi mirupafshim shalqirit, pjeprit dhe kastravecit për të ngrënë, ndër të tjera, shegë, kungull dhe ...Full Article

Receta që forcon imunitetin, për fëmije e të rritur

Nëse nuk e keni imunitetin e fortë ka gjasa të prekeni nga shumë sëmundje. Në këtë postim do t’ju paraqesim një recetë natyrale që ka qënë përdorur kohë më parë për të rritur imunitetin dhe për të parandaluar shfaqjen e sëmundjeve. receta bombePërbërësit: 100 gr bajame, 100 gr rrush i thatë, 100 gr kajsia të thata, 150 gr arra, 300 gr mjaltë, 2 limonë me lëkurë. Bluani bajamet, arrat ...Full Article

Pijet me sheqer shkaktojnë këtë tip kanceri

Nivele të larta të sheqerit të gjetura në pijet e gazuara dhe në ushqime si keçapi, mund të shkaktojnë kancerin në gji, thonë shkencëtarët. Shkencëtarët amerikanë ushqyen disa minj me dietë perëndimore dhe pretendojnë se gjetën nivele të rritura të shansit për zhvillimin e tumorit në gji dhe një mundësi më të madhe që kanceri të shpërndahet edhe në mushkëri. Për ta bërë studiumin e tyre ata morrën disa minj, ...Full Article

Ju ka mbetur diçka në fyt dhe jeni vetëm, ja çfarë duhet të bëni

Nëse sikurse Liz Lemon edhe ju jeni të frikësuar se mund t’ju mbetet diçka në fyt gjatë kohës kur jeni vetëm në shtëpi, atëherë kjo procedurë do të mundet t’ju sjell pak paqe në mend dhe ndoshta edhe t’ua shpëtojë jetën. Studimi, i udhëhequr nga Artur Luczak dhe i publikuar në revistënResuscitation, sugjeron dy mënyra se si graviditeti ndihmon në heqjen e ushqimit të mbetur në fyt që i ...Full Article

Ulni tensionin e lart me një lugë ….

Një studim i fundit, që ka përfshirë mijëra persona, ka treguar se kosi e ul me 20% rrezikun e tensionit të lartë. Efekti është vënë re më shumë te femrat, pasi meshkujt konsumojnë shumë më pak kos, sipas studiuesve amerikanë. Të mirat e kosit pesë herë në javë ishin edhe më të mëdha te ata persona që konsumonin gjithashtu fruta, perime dhe arra, shkruan Shije. Justin Buendia e Universitetit ...Full Article
Page 60 of 141« First...102030...5859606162...708090...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365