|E martë, Tetor 24, 2017

LAJMET KRYESORE

Shëndet

Ja si largohet era e këmbëve menjëherë

Era e keqe e këmbëve nuk është diçka argëtuese për askënd, megjithatë me pak njohuri dhe dedikim, ju mund ta largoni këtë problem brenda pak kohe. Siç thonë ekspertët, zhytja e këmbëve në çaj mund t’ju ndihmojë ta zhdukni problemin e këmbëve me aromë të keqe dhe këmbëve të djersitura, transmeton Telegrafi. Në fakt, kjo metodë njihet si një nga trajtimet më të njohura shtëpiake. Koha se sa duhet ...Full Article

Hani 2 kumbulla në ditë dhe shikoni çfarë ndodh në 2 muaj

Kumbulla është një zgjedhje e pashmangshme e çdo amvise për të përgatitur ushqim për dimër, dhe përveç se janë më të përdorura për përgatitjen e gjalpës dhe mermelatave, sigurisht është e këshillueshme për t’i ngrënë edhe të freskëta. Kjo pasi kumbulla përmban vitaminë C (5 deri 8 mg per 100 g, në varësi të llojit), vitaminë B6, bakrit, vitaminë B2, B3 vitaminë, magnez, hekur, kalcium, madje dhe 240 mg per ...Full Article

Ngrënia e thonjëve ju rrezikon nga këto sëmundje

Për disa është një zakon i përditshëm kurse për disa të tjerë është thjeshtë punë stresi dhe nervoze.  Por, nëse jeni në mesin e miliona ngrënësve të thonjve, atëherë duhet ta dini se ky zakon është më i rrezikshëm se që mund ta mendoni. Kjo pasi duke i ngrënë thonjtë ju rrezikoheni të bini viktimë e shumë problemeve shëndetësore, sipas ekspertëve shëndetësorë nga SHBA. Këto janë pesë arsyet pse ...Full Article

Studimi/ Vera e kuqe lufton obezitetin

Hulumtimet e shumta kanë zbuluar se një përbërës i caktuar në rrush, manaferra dhe verë të kuqe mund t’ua rrafshojë barkun më mirë se çfarëdo tjetër. Zbulimi sugjeron se dietat të cilat përmbajnë resveratrol, mund të ndihmojnë në luftimin e obezitetit. Këtë substancë magjike e përmbajnë verërat e kuqe dhe, pavarësisht se studimi është kryer në minj, hulumtuesi i këtij studimi, profesori Min Du nga Universiteti Shtetëror i Washingtonit, ...Full Article

Ja 4 gjëra që nuk i dinit për mjaltin

Shumë njerëz e pëlqejnë mjaltin për shkak të ëmbëlsisë që ka. Sipas shumë studimeve, mjalti sjell përfitime të mëdha shëndetësore dhe në gatim mund të përdoret shumë, sepse i jep shije të mirë ushqimit, transmeton portali arbresh.info Ja edhe 4 arsye më shumë pse duhet të konsumoni mjaltin: Ndihmon kundër kollës Sipas një studimi të kryer nga Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine,  një lugë mjaltë ndihmon fëmijët kur ...Full Article

Soda e bukës dhe limoni bëjnë mrekulli në shëndetin tuaj

Soda e bukës dhe limoni janë shumë të njohur për vetitë shëruese të problemeve të ndryshme shëndetësore. Kombinimi i tyre është shumë efektiv, madje edhe më i fuqishëm se kimioterapia. Shumë studime kanë konfirmuar se limoni dhe soda e bukës shkatërrojnë qelizat e kancerit 10 000 herë më shumë se kimioterapia. Ju me të drejtë mund të pyesni se pse ky fakt është fshehur nga publiku? Përgjigjia është shumë ...Full Article

Kafeja apo çaji, cila është më e mira?

Një kafe e nxehtë mund t’jua rritë nivelet e energjisë në mëngjes, përderisa një tas çaj mund t’ju relaksojë pas një dite me stres. Hulumtimet e fundit thonë se të dyja kanë efekte të mira shëndetësore, dhe nuk ka edhe shumë rëndësi se cilën e konsumoni, transmeton Telegrafi. Organizata Botërore e Shëndetësisë së fundmi e ka hequr kafenë nga lista e produkteve të dyshuara si kancerozë, e gjithashtu disa ...Full Article

Ja 14 shenjat që mëlçia juaj nuk funksionon si duhet

Mëlçia është organ shumë “i punësuar” dhe kyç për tretje, por që për shkak të shtimit të futjes së toksineve në organizëm, me anë të ushqimit apo nga ambienti, mund të punojë ngadalë. Ekzistojmë disa simptoma të cilat tregojnë punën e ngadalësuar të mëlçisë, transmeton Telegrafi. 1. Shpesh vjen deri te lodhja, madje edhe me rastin e mundimeve minimale fizike.   2. Shfaqen dhembje të kokës, të cilat manifestohen në gropat e syve. ...Full Article

ALARMI/ Shkenca – Kujdes nga telenovelat

Të shikuarit vazhdimisht të serive televizive dëmton gjumin, e bën më pak cilësor, rrit ndjesinë e lodhjes dhe pagjumësinë. Arsyeja është ndjesia e vigjilencës konjitive të shkaktuara nga maratonat televizive, sepse truri mbetet aktiv për një kohë të gjatë, sipas një studimi të fundit të Universitetit të Leuven (Belgjikë) dhe atij të Miçigan (SHBA). Studiuesit kanë analizuar 423 të rinj, me moshë mes 18 dhe 25 vejç, ku 74 ...Full Article

Kanceri në zorrën e trashë, mos injoroni siptomat

Isha një 31¬vjeçare e shëndetshme deri në momentin që fillova të përjetojë disa simptoma të pazakonta… Ndihesha vazhdimisht e fryrë dhe kisha dhimbje. Dukesha si shtatzënë, kur në fakt nuk isha. Provova gjithçka kisha mundësi për të lehtësuar fryrjen e barkut. Çaj jeshil, shishe me ujë të ngrohtë sipër barkut, madje hoqa dorë edhe nga gluteni dhe bulmeti me shpresën se mund të më ndihmonin, por asgjë nuk funksiononte. ...Full Article
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365