|E mërkurë, Janar 24, 2018

Shëndet

Hiqni kallot me përbërës që i keni në guzhinë

Përdorimi i vazhdueshëm i këpucëve me takë të lartë dhe mungesa e hidratimit janë dy nga shkaqet kryesore të shfaqjes së kallove. Në këtë rast ne duam të ndajmë me ju një ilaç shumë të veçantë që ju mund ta përgatitni me përbërës që me siguri i keni në shtëpi. Përgatitja e këtij mjeti të thjeshtë për të luftuar kallot merr pak kohë. Trajtimi duhet të kryhet në mënyrë ...Full Article

Kontrollo thonjtë, gjej sëmundjen

Një vështrim në thonjtë e gishtave të duarve mjafton dhe menjëherë mjeku e di se nga çfarë sëmundjesh vuan pacienti. Pak larg së vërtetës … Si metodë për diagnostikimin mjekësor, kontrolli i thonjve të gishtave përshtatet vetëm në kushte të caktuara. Mundësia për të konstatuar gjendjen e përgjithshme shëndetësore nëpërmjet ekzaminimit të thonjve është e kufizuar. Pas formimit të tij, thoi nuk ndryshon më. Rritja e tij është një ...Full Article

Kungulli lufton kolesterolin, yndyrnat dhe trigliceridet

Në ditët e sotme, shumë njerëz nuk mendojnë me të vërtetë për efektet e ushqimeve që zakonisht konsumojnë në të gjithë shëndetin e tyre. Për aq kohë sa është e shijshme dhe i kënaq ata, shumë prej tyre mendojnë se është në rregull dhe nuk ka asgjë të keqe me këtë. Njerëzit shpesh mashtrohen nga reklamat të cilat i bëjnë ato, blejnë produkte të caktuara edhe pa e ditur ...Full Article

harrojini kondomët, tashmë ata vijnë elektronik

Një kompani britanike ka shpikur prezervativin e parë elektronikë të quajtur ”I.Con”. E veçanta e prezervativit të parë smart është se mund të mbledh të dhëna për jetën seksuale të çdokujt që e merr guximin ta përdorë. Prezervativi “I.Con” dhe është i aftë të dallojë edhe infeksione seksualisht të transmetueshme duke i dërguar të dhënat në aplikacionin e posaçëm në telefonin e përdoruesit. Të dhëna të tjera që arrin ...Full Article

Ja si të qetësoheni pas një dite stresuese

Ditët e gjata e përplot lodhje pune apo angazhime tjera ditore ju bëjnë që të ndiheni të rraskapitur në fund të ditës. Dhe për të kthyer disponimin apo energjinë, jeni gjithmonë në kërkim të metodave për të larguar stresin ditor. Dhe gjithmonë në shprehje vijnë metodat natyrale për përfshijnë çajrat me përmbajtje bimore, masazhet me vajra esenciale, relaksimi në një dush të ngrohtë, transmeton Indeksonline. Në qetësim më së ...Full Article

Ja të mirtat e përdorimit të sodës së bukës

Një ndër përbërësit më të nënvlerësuar dhe që njerëzit mendojnë se përdorimi i saj i vetëm është në kuzhinë është soda e bukës. Soda është një ilaç shumë i fuqishëm natyrorë që trajton dhe parandalon shumë shqetësime,  por shumica prej nesh nuk dinë . Soda e bukës përmban fosfat monocalcium dhe bikarbonat natriumi elementë të cilët ndihmojnë në : Lehtësimin e urthit Kur acidi i stomakut ju ngjitet deri ...Full Article

Probleme me lëkurën? Ja 4 gabimet

Lëkura në dimër është shumë më e ndjeshme se zakonisht dhe për këtë ne duhet të shmangim disa gabime që mund ta përkeqësojnë situatën. Dermatologu Nikolas Perikone shprehet se edhe gjatë dimrit, duhet t’i kushtojmë shumë rëndësi fytyrës, pasi thjesht të mbështjellja me shall nuk është përkujdesja e duhur. Sa më shumë të bien temperaturat në dimër, aq më pak avuj uji qarkullojnë në ajër. Përdorni kremin e gabuar ...Full Article

Receta – 2 pika nga ky ilaç dhe dëgjimi riktheht 97%

Humbja e dëgjimit pengon aftësinë tuaj për të funksionuar normalisht, dhe kjo mund ta komplikojë jetën tuaj në një masë të madhe. Për shembull, ju mund të përballeni me probleme të shumta apo situata të pakëndshme në punë, ose jeta juaj mund të rrezikohet në qoftë se për shembull nuk dëgjoni borinë e makinave teksa ecni në rrugë. Ka shumë trajtime natyrale që ju ndihmojnë të riktheni aftëisinë e ...Full Article

Ja çaj që shëron reumatizmin për një muaj

Reumatizma, por edhe probleme të tjera me dhimbjet e kockave, osteoporoza dhe artriti mund të shërohen duke pirë 2 lugë çaji çdo ditë për 4 javë nga ky përbërës që gjendet në çdo supermarket. Në ditët e sotme duket se ka një ilaç për çdo gjë. Ke një problem shëndetësor, pi një tabletë mjekësore dhe problemi u zgjidh. Por tabletat mund të kenë efekte anësore të dëmshme për organizmin. ...Full Article

Dardha dhe vetitë kuruese të saj

Dardha përmban fibra të tretshme që ulin nivelin e kolesterinës së keqe (LDL). Ajo është një burim i pasur i antioksiduesve dhe fibrave që parandalojnë fillimin e sëmundjeve të ndryshme. Parandalimi i diabetit Shkencëtarët amerikanë kanë zbuluar se dardha rregullojnë nivelet e sheqerit në gjak dhe parandalojnë formimin e rezistencës ndaj insulinës. Megjithatë, shkencëtarët theksojnë se dardha e kuqe përmban antocianin që zvogëlon rrezikun e diabetit të tipit 2. ...Full Article
Page 7 of 141« First...56789...203040...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365