|E mërkurë, Janar 24, 2018

Shëndet

Aspirina, ja fuqia e saj se çfarë mund të bëjë

Aspirinën, përpos përdorimit si antiinfamator, mund ta përdorim dhe si maskë. Për këtë mjaftojnë tre aspirina dhe pak ujë: 1. Mban lulet e freskëta Tretja e dy apo tre aspirinave në vazon me ujë të luleve do të bëjë që këto të fundit të lulëzojnë më gjatë. 2. Trajton kallot Për të trajtuar kallot e këmbëve ju mund të bëni një pastë me 6 aspirina të grimcuara, lëng limoni ...Full Article

Rreshjet/ Spitalet dhe urgjencat në gadishmëri

Masat për emergjencën, shtohen masat e kontrollit për monitorimin e ujit të pijshëm për ruajtjen e shëndetit publik. Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu ka urdhëruar aktivizimin e planit të gadishmërisë shëndetësore si pasojë e përmbytjeve të shkaktuara nga moti i keq që ka përfshirë të gjithë vendin. Të gjitha strukturat shëndetësore kanë aktivizuar planet e emergjencës, duke siguruar shtim të kapaciteteve në rast nevojë për të përballuar ...Full Article

Të drejt, kaçurrel apo me onde? Çfarë e përcakton formën e flokëve ?

Nëse janë të drejtë, kaçurrelë ose me onde, forma e flokut ndryshon nga individi në individ. Por çfarë është biologjia e flokut? Duke qenë një material biologjikisht i vdekur, forma e tij ndryshon nga faktorë të ndryshëm, kryesisht gjenetikë. Flokët kanë disa funksione biologjike. Një fije floku është e përbërë nga dy komponentë kryesore: boshti dhe gjëndra e flokëve ose folikuli.   Folikuli i flokëve është një strukturë komplekse, e vendosur ...Full Article

Receta e lashtë/ Fara që shëronë të gjitha sëmundjet HIV, AIDS, diabetin, kancerin etj…

Brenda kultures arabo-islame, fara e zeze eshte percaktuar per probleme te ndryshme, perfshire ethe, astme, dhimbje koke kronike, diabet, dhimbje shpine, infeksione dhe reumatizma. Në fakt, që nga rritja e saj në popullaritet në shekullin e shtatë, fara e zezë ka mbetur një element kryesor i mjekësisë familjare brenda botës muslimane. Fara e zezë besohet të ketë 100 përbërës dhe është një burim i rëndësishëm i acideve yndyrore, proteinave, ...Full Article

Zbulimi/ Gjendja e trupit që na shëronë ose shkakton kancer

Edhe një dëshmi që ndryshimet e caktuara në ushqim janë metodë shumë më efikase dhe shumë më të shëndetshme e eliminimit të karcinomës dhe rrezikut të mundshëm nga sëmundjet. Shkencëtarët kanë zbuluar një shkaktar përfundimtar të karcinomës. Më interesante është ajo që njëkohësisht mund të jetë edhe ilaç! Rezultatet kanë treguar që gjaku aciditik (i thartë) është bazë për zhvillim të qelizave kancerogjene. Karcinoma ushqehet me glukozën të cilën ...Full Article

Specat djegës mund të ndihmonë në luftën kundër kancerit

Specat e kuq nuk shërbejnë vetëm për të rritur oreksin. Ato mund të jenë më të mira për ju sesa mund ta mendoni. Specat djegës mund të ndihmojnë në luftën kundër kancerit të gjirit, pasi shkencëtarët zbuluan se përbërësi djegës bën që qelizat e sëmura të vetë-shkatërrohen. Capsaicin, komponenti aktiv që i jep specave djegës markën e tyre tregtare, mund të kaloj në kanale të specializuara përreth qelizave të ...Full Article

Femra, ja gjërat që gjinekologu nuk duhet t’ua bëjë gjat kontrollit

Femrave u ndodh që të ken probleme gjinekologjike dhe për ti shmangur apo kuruar ato duhet të konsultohen apo mjekohen tek gjinekologu. Shkuarja tej mjeku gjinekolog është kthyer në një stres i madh për femrat, ndërkaq mjekët mund ta bëjnë edhe më stresuese. Kontrolli gjinekologjik është mu në majën e listës së kontrolleve më të pakëndshme dhe fatkeqësisht me kalimin e viteve situata nuk po ndryshon. Shumicës së femrave ...Full Article

Vlerat ushqyese dhe kuruese të labotit egër

Laboti i egër është njohur më parë si bar i keq, por mund të konsiderohet si një barishte e nënvlerësuar, pikërisht prej faktit se në të vërtetë, ai përmban shumë vlera shëndetësore. Konsumatori shqiptar mund të thuhet që ia ka njohur vlerat labotit të egër duke e përfshirë atë në gatime të ndryshme. Në vendin tonë, laboti i egër rritet vetë, pranë bimëve të tjera, ndërkohë që në botë ...Full Article

Lëkura e mandarinës kuronë këto 7 probleme

Lëkurat e mandarinave ose dhe fruti i mandarinës është një frut i ngjashëm me portokallin. Është frut i ëmbël dhe gjithashtu ka një sërë vlerash ushqyese si vitamina ashtu edhe minerale, duke e bërë një zgjidhje perfekte për ta konsumuar shpesh herë gjatë ditës Lëkura e këtij fruti përmban vajra esencial që përdoren shumë nga industria e parfumeve, por edhe në produktet e kujdesit ndaj lëkurës. Të hedhësh poshtë ...Full Article

Impotenca dhe tre shkaktarët e saj

Problemi me ereksion, ndryshe i njohur si impotenca, është paaftësia për të pasur dhe për të mbajtur ereksionin. Sipas NHS-së, kjo është sëmundje e zakonshme, e veçanërisht te meshkujt në moshë. Besohet se gjysma e meshkujve mes moshës 40 deri 70 vjet do të vuajnë nga ky problem në një nivel, transmeton Telegrafi. Ka shumë shkaktarë të impotencës, duke përfshirë shkaktarë psikologjik dhe fizik. Impotenca mund të jetë shenjë ...Full Article
Page 8 of 141« First...678910...203040...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365