|E shtunë, Janar 20, 2018

Opinion

PËRSE UA “NXIJ JETËN” VAJZAVE

Nga IRENA BEQIRAJ – Debati i fundit për ngacmimet seksuale më kujtoi një histori të vjetër. Kur jepja mësim në një universitet në fund të semestrit bëhej vlerësimi i pedagogut. Ndër gjithë komentet plot batutë e humor ca syresh edhe ironik të studeteve të mi… më bëri përshtypje një prej tyre që nga konteksti ishte i një vajze: “… profesoresha është shumë tolerante me çunat! Vajzave ua nxiu jetën!”. ...Full Article

ERDHI KOHA QË POLITIKANËT E KORRUPTUAR TË ZHDUKEN

Nga SPARTAK NGJELA – Lodhet kot, dhe po bëhet qesharak. Të gjitha kryengritjet apo revolucionet që janë bërë në Shqipëri për të “luftuar korrupsionin dhe padrejtësinë”; e kanë bërë kushtetutën e tyre pas rrëzimit të pushtetit politik në Shqipëri. Që të gjitha këto jo vetëm që nuk e luftuan korrupsionin dhe padrejtësinë, por me pushtetet që kanë sjellë, edhe padrejtësia shoqërore, edhe korrupsioni ka shkuar në ngritje të tejme. ...Full Article

S’ËSHTË ÇUDI, IVANOVIÇ MUND TË JETË VRARË NGA RUSËT

Nga BLENDI FEVZIU – Shqiptarët janë në momentin e tyre më të mirë historik”, deklaroi një politikan me rastin e hapjes së vitit të Skënderbeut. Nisur nga një shikim thjeshtë historik, deklarata e tij ishte korrekte. Por nuk mjafton vetëm kaq? Pyetja e parë që më erdhi ndër mend pas saj, është a janë shqiptarët në të njëjtën pozitë të favorshme gjeopolitike? A jemi sërish sot, në po atë ...Full Article

GJASHTË PLUMBA NGA BEOGRADI

Nga IMER MUSHKOLAJ – Oliver Ivanoviq është viktimë e pushtetit në Serbi. Është viktimë e Aleksandar Vuçiqit. Klima e pasigurisë, e linçimit dhe e sulmeve ndaj Ivanoviqit dhe të tjerëve që mendonin si ai u krijua nga Beogradi. Dhe nuk kishte si të përfundojë ndryshe, veç me krim Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, do të vizitojë këtë fundjavë Kosovën, në një përpjekje për t’i bindur serbët se e kanë kujdesin ...Full Article

Lubonja – 100 ditët e qeverisjes së Ramës, një mashtrim i popullit

Analisti Fatos Lubonja komenton 100 ditët e qeverisë “Rama 2” Para disa ditësh dëgjova Edi Ramën, që po mbante një fjalim diku nga Rrësheni, ku ngriti në qiell atë që ai e ka quajtur bashkëqeverisje me popullin, që realizohet nëpërmjet portalit shqipëriaqëduam.al. Aty mësova se këtë “institucion” të ri, që deri dje e drejtonte Saimir Tahiri, tani e kryesoka ish drejtoresha e doganës, Erisa Spiropali, e cila, ashtu si ...Full Article

MËNXYRA SPEKTAKOLARE E GAZETARISË SHQIPTARE TË KULTURËS

Nga ERVIN QAFMOLLA – Lajmet, intervistat, reportazhet më të këqija që mund t’i lexosh në mediat shqipfolëse, sidomos në Shqipëri, janë ato që mbulojnë kulturën. Në pjesën dërrmuese të rasteve bëhet gazetari e njëanshme, ku mbizotërojnë superlativat. Për më tepër, këto superlativa janë zakonisht tarallake dhe të inflacionuara apo thjesht gabim: i jashtëzakonshëm, i mrekullueshëm, i shkëlqyer, magjik, unik, unikal etj. Kur nuk ka superlativa, përdoren mbiemra përgëzues. Titujt ...Full Article

DISIPLINA DHE KONTROLLI

Nga KLEMENTIN MILE – Rendi lidhet shpesh me idetë e disiplinës, rregullimit dhe autoritetit. Në këtë kuptim, rendi implikon kontrollin social të imponuar ‘nga lart’. Rendi social duhet të imponohet sepse nuk ndodh natyrshëm. Të gjitha nocionet e rendit bazohen në një konceptim të prishjes së rendit dhe të forcave që e shkaktojnë atë. Çfarë e shkakton kriminalitetin, vandalizmin dhe trazirat sociale? Ata që besojnë se rendi është i ...Full Article

NJË MIK PËR SKËNDERBEUN

Nga EDMOND TUPJA – Që në krye të herës po i drejtohem me një pyetje fare të thjeshtë lexueseve dhe lexuesve të mi seriozë: “A mund të më thoni se çfarë e karakterizon sot, në këtë fillimviti 2018, Skënderbeun tonë legjendar, që rri natë e ditë mbi kalë i gatshëm për t’u nisur diku, për mirë a për keq”? Oh, e marr fort mirë me mend që përgjigjet e ...Full Article

SHQIPËRIA RREZIKON TË BËHET ÇMËNDINË

Nga AERAN FUGA – Mirë ne festojmë përvjetorin e Skënderbeut, po Skënderbeu do të na festonte për gjendjen ku kemi ardhur pas 25 vjet betejash kundër osmanëve që kemi bërë gjatë tranzicionit? Vend kapitalist? Ekonomia shqiptare i merr të keqen kapitalizimit sepse përndryshe do të kishte bursë, aksione masive, transparencë financiare për bizneset, do të kishte të drejta në punë dhe jo punë të zezë. Vend socialist? As ka ...Full Article

PO ÇA PROBLEMI KE ME VETEN O PLAK, O DAK, O TRAP

Nga NEDA BALLUKU – Si t’ja dalim ne nënat t’u mësojmë bijve tanë që në këtë vend të mallkuar nuk ka rëndësi sedra, por fjala? Që burrnia nuk është dhuna, por mençuria për të shuar konfliktin? Që nuk ka rëndësi ç’të dikton shoqëria, por familja? Si t’ja dalim ne nënat të rrisim bij të denjë dhe jo pjella fotokopje të kapadaillëkut mashkullor shqiptar? Si t’i mësojmë djemtë që kur ...Full Article
Page 1 of 15012345...102030...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365