|E shtunë, Janar 20, 2018

Analizë

S’ËSHTË ÇUDI, IVANOVIÇ MUND TË JETË VRARË NGA RUSËT

Nga BLENDI FEVZIU – Shqiptarët janë në momentin e tyre më të mirë historik”, deklaroi një politikan me rastin e hapjes së vitit të Skënderbeut. Nisur nga një shikim thjeshtë historik, deklarata e tij ishte korrekte. Por nuk mjafton vetëm kaq? Pyetja e parë që më erdhi ndër mend pas saj, është a janë shqiptarët në të njëjtën pozitë të favorshme gjeopolitike? A jemi sërish sot, në po atë ...Full Article

Lubonja – 100 ditët e qeverisjes së Ramës, një mashtrim i popullit

Analisti Fatos Lubonja komenton 100 ditët e qeverisë “Rama 2” Para disa ditësh dëgjova Edi Ramën, që po mbante një fjalim diku nga Rrësheni, ku ngriti në qiell atë që ai e ka quajtur bashkëqeverisje me popullin, që realizohet nëpërmjet portalit shqipëriaqëduam.al. Aty mësova se këtë “institucion” të ri, që deri dje e drejtonte Saimir Tahiri, tani e kryesoka ish drejtoresha e doganës, Erisa Spiropali, e cila, ashtu si ...Full Article

MBAMËNI, SE DO VRAS VETEN

Nga ASTRIT PATOZI – (Në vend të një bilanci të shkurtër për vitin më të keq të Partisë Demokratike) Nuk është ashtu siç duket, është edhe më keq se aq. Kjo fjali më erdhi ndër mend, teksa po përpiqesha të bëja një përmbledhje të shkurtër për rolin dhe peshën e opozitës së Lulzim Bashës gjatë vitit, që po lëmë pas. Të gjitha partitë kanë ulje-ngritjet e tyre gjatë jetës ...Full Article

Hoxhallarët tonë, duhet të distancohen nga çdo lidhje me islamin e vendeve tjera!

Nga SKËNDER JASHARI – Hoxhallarët tonë, duhet të distancohen nga çdo lidhje me islamin e vendeve tjera! Nevoitet: Të distancohen nga, të mos identifikohen me, të mos bashkëpërgjegjësohen me, të mos influencohet nga, të ms arsyetojnë aktet e, të shkëpusin lidhje me, të mos studiojnë në, të mos pranohen fonde gjoja humanitare nga, etj vendet islamike, si Turqia, Bosnja, Arabia Saudite, Egjipti dhe gjitha vendet tjera, që Fenë Islame ...Full Article

PSEUDOT DHE ATA QË E DUAN VËRTETË VENDIN

ANALIZA – Nga BEN ANDONI – Mjafton vetëm një lajm çfarëdo politikani, një prononcim diku prej tij dhe një tërësi njerëzish që duket sikur vegjetojnë dhe kanë qëllim të jetës thjesht komentin, janë gati t’i hidhen përsipër. Një pjesë derdh lavdërime pafund. Në një farë mënyrë, kjo po justifikohet me këtë fuqi të madhe që ka marrë imazhi dhe dukja. Ndodhi përmbytja dhe imazhet me minutazh më të gjatë ...Full Article

Sajmir Tahiri, shkëlqimi dhe rënia e një ministri

Një ditë, kur Edi Rama sapo kishte marrë në duar drejtimin e Partisë Socialiste që i kishte humbur zgjedhjet, teksa ecte rrugës për në bashki e ndalon një djalë i ri me syze: “Dua të bëhem si ti”, i kishte thënë ai. Ky djalë ishte Saimir Tahiri dhe këtë histori e ka treguar vete Edi Rama në një intervistë. Vetëm pak kohë më parë, Saimir Tahiri ishte ministri i ...Full Article

BALLKANI NËN TRYSNINË E NDIKIMIT RUS

Ballkani ka qenë gjithmonë në vëmendjen e fuqive të të huajve dhe në veçanti në orbitën e diplomacisë dhe të shërbimeve sekrete ruse. Rusia ka qenë gjithmonë e pafuqishme në këtë zonë gjeopolitike por nuk ka reshtur së financuar projekte të ndryshme kulturore, krijimin e qendrave gjoja me pretekstin humanitar si Qendra e spiunazhit në Nish të Serbisë. Sidomos gjatë viteve të fundit përpjekjet ruse kanë pësuar një ndryshim ...Full Article

KATASTROFA QË PO ÇMONTON PD-në

Nga BLENDI FEVZIU – Gazetari Blendi Fevziu në një analizë të rezultatit të parë pas numrimit te gjysmës së kutive në rang vendi dhe trendit të fitores së PS-së, shkruan se gjithë sa ndodhi vjen pasi e djathta e ka bojkotuar PD-në. Në shkrimin postuar në “Opinion.al”, Fevziu analizon refuzimin që elektorati i djathtë i bëri ofertës së kreut të partisë, pra Lulzim Bashës Ka ende shumë për t’u ...Full Article

66 PARTITË NË 66 FISE KRYETARËSH

Nga AFRIM KRASNIQI – Janë regjistruar 2100 kandidatë për zgjedhjet e 18 qershorit 2017. Janë vetëm 15 nga 66 parti politike. Nëse të gjitha partitë do të regjistroheshin në zgjedhje atëherë do të kishim edhe 7140 kandidatë të tjerë, ose në total, 9240 kandidatë në një numër votuesish prej 1.7 milion. Në total do të kishim 1 kandidat për 183 zgjedhës. Tani kemi 1 kandidat për 809 zgjedhës, nëse ...Full Article

ANALIZA/ RAMA MES KATËR RRUGËVE*

Nga LAPSI – Tani përbetimet e Ramës se do të shkojë edhe i vetëm drejt afatit kushtetues të 18 qershorit dhe gafurrjet e besnikëve të tij se nuk i duhet as mbështetja e Metës janë thjeshtë propogandë. Kryeministri duket më i vetmuar se kurrë dhe nëse këmbëngul në fiksimin që ka përsëritur me dhjetra herë deri më tani, atë se qeveria nuk bie se dhe data e zgjedhjeve nuk lëviz, ...Full Article
Page 1 of 912345...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365