|E martë, Tetor 24, 2017

LAJMET KRYESORE

Analizë

Sajmir Tahiri, shkëlqimi dhe rënia e një ministri

Një ditë, kur Edi Rama sapo kishte marrë në duar drejtimin e Partisë Socialiste që i kishte humbur zgjedhjet, teksa ecte rrugës për në bashki e ndalon një djalë i ri me syze: “Dua të bëhem si ti”, i kishte thënë ai. Ky djalë ishte Saimir Tahiri dhe këtë histori e ka treguar vete Edi Rama në një intervistë. Vetëm pak kohë më parë, Saimir Tahiri ishte ministri i ...Full Article

BALLKANI NËN TRYSNINË E NDIKIMIT RUS

Ballkani ka qenë gjithmonë në vëmendjen e fuqive të të huajve dhe në veçanti në orbitën e diplomacisë dhe të shërbimeve sekrete ruse. Rusia ka qenë gjithmonë e pafuqishme në këtë zonë gjeopolitike por nuk ka reshtur së financuar projekte të ndryshme kulturore, krijimin e qendrave gjoja me pretekstin humanitar si Qendra e spiunazhit në Nish të Serbisë. Sidomos gjatë viteve të fundit përpjekjet ruse kanë pësuar një ndryshim ...Full Article

KATASTROFA QË PO ÇMONTON PD-në

Nga BLENDI FEVZIU – Gazetari Blendi Fevziu në një analizë të rezultatit të parë pas numrimit te gjysmës së kutive në rang vendi dhe trendit të fitores së PS-së, shkruan se gjithë sa ndodhi vjen pasi e djathta e ka bojkotuar PD-në. Në shkrimin postuar në “Opinion.al”, Fevziu analizon refuzimin që elektorati i djathtë i bëri ofertës së kreut të partisë, pra Lulzim Bashës Ka ende shumë për t’u ...Full Article

66 PARTITË NË 66 FISE KRYETARËSH

Nga AFRIM KRASNIQI – Janë regjistruar 2100 kandidatë për zgjedhjet e 18 qershorit 2017. Janë vetëm 15 nga 66 parti politike. Nëse të gjitha partitë do të regjistroheshin në zgjedhje atëherë do të kishim edhe 7140 kandidatë të tjerë, ose në total, 9240 kandidatë në një numër votuesish prej 1.7 milion. Në total do të kishim 1 kandidat për 183 zgjedhës. Tani kemi 1 kandidat për 809 zgjedhës, nëse ...Full Article

ANALIZA/ RAMA MES KATËR RRUGËVE*

Nga LAPSI – Tani përbetimet e Ramës se do të shkojë edhe i vetëm drejt afatit kushtetues të 18 qershorit dhe gafurrjet e besnikëve të tij se nuk i duhet as mbështetja e Metës janë thjeshtë propogandë. Kryeministri duket më i vetmuar se kurrë dhe nëse këmbëngul në fiksimin që ka përsëritur me dhjetra herë deri më tani, atë se qeveria nuk bie se dhe data e zgjedhjeve nuk lëviz, ...Full Article

ÇFARË PO NDODH NË PS-në FIER?

Nga ALB365 – Çfarë po ndodh me PS në Fier?  Pse persona në struktura drejtuerse të PS po punojnë për LSI dhe forca të tjera politike? Pse janë lënë në harresë “xhaketat” e vjetra të PS që tashmë janë kthyer duke punuar për LSI dhe parti të tjera politike? Çfarë po ndodh në PS Fier? Pyetje të tilla dhe të kësaj gjinie janë të shumta që po bëhen mes ...Full Article

ANALIZA/ “E VËRTETA PSE RAMA E LËSHOI TAHIRIN”?

Nga ASTRIT PATOZI – Deputeti i opozitës, Astrit Patozi ka komentuar shkarkimin nga posti i ministrit te Brendshem te Saimir Tahirit. Tahiri është shkarkuar nga kryeministri Rama pas një takimi në kryeministri. Astrit Patozi thotë se “cfarëdo që të thotë Saimir Tahiri në tekstin e dorëheqjes së tij, nuk ka ndonjë vlerë për të zbardhur të vërtetën e lëshimit të tij nga Edi Rama”. Statusi i plotë: CADRA FITON EDHE KUR ...Full Article

KRYEMINISTRI FOLI !

Nga FLAMUR ÇEPELE – Ai e shfaqi pèrsèri editorialin me zè e figurè. Ai foli nè kètè fundjavè, disi ndryshe nga tè tjerat. Mè tha, mua popullit tè thjeshtè, gènjeshtrat e vjetra janè tè kèqija, kèto tè rejat janè tè mira! Ata tè para qershorit 2013 ishin qeveritarèt mè zullumqarè qè kisha parè unè populli. Ne tè sotmit po bèjmè shtet me def arixhiu. Shtet ligjor ore babam! Burgjet ...Full Article

RAMA , KUJDES ME GAZETARËT SE TI HEQIN, GRRISIN, VESHIN BREKËT

Nga BLEDI MANE – Shtepia ime afer kryqezimit te 21 Dhjetorit ne Tirane eshte kthyer ne arene boksi. Parmbreme pata 5 paramilitare te Shkelzen Berishes qe bujten per kercenimin e rradhes. Pak kohe me pare Xhelal Mziu dergoi 3 te tjere per te vene nderin e fotografive te vajzes ne vend. Shkelqim Peka i kishte ushtaret me te dhunshem, ndersa renegatet e Adriatik Llalles me dhane ultimatum te largohesha ...Full Article

FIERI, STACIONI I PARTIVE TË ‘VOGLA’

Nga ALB365 – Përse partitë e ‘vogla’ po mësyjnë në Fier? Përse partitë e ‘vogla’ po bëjnë një ‘stacion  pushimi’ në Fier  sa herë që udhëtojnë drejt jugut të vendit apo kthehen prej andej për në Tiranë . Pse ky interesim kaq i madh i këtyre forcave politike? Brenda pak ditësh Blushi i LIBRA vjen në Fier , takon anëtarë e simpatizantë të tij, jep direktivat, udhëzimet , çel ‘sythin’ ...Full Article
Page 1 of 812345678
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365