|E shtunë, Janar 20, 2018

Opinion

ARRESTIMIN E TAHIRIT E KËRKONË FBI

Nga SPARTAK NGJELA – Bashkimi i korrupsionit shqiptar është fundi i tyte i shpejtë. Nuk shpëtoni dot, edhe të bashkuar. Saliu me tropojanët e tij mendon se mund të shpëtojë Ramën me alibinë se Tahirin e kërkon Saliu. I. I patë dje tre tropojanë që paraqisnin asgjë për gjithçka? Sigurisht skema e Saliut për të shpëtuar Ramën, dhe jo Tahirin. Në fakt, me shpëtimin e Ramës, Saliu jep shpresën ...Full Article

NJE QELI QË MERR ME VETE NJË QEVERI

Skandali Habilaj-Tahiri nuk ndalon me kaq. Është si orteku që sa më shumë rrotullohet nëpër majën e thepisur të politikës së krimit, aq me shumë bëhet i rrezikshëm për këdo që del përpara apo mundohet ta ndalë. Edi Rama duke ditur mirë nga shërbimet e vendit dhe të huaja se nuk duhet të dalë në udhën nga ku po vjen orteku, në fillim hezitoi, por më pas u mundua ...Full Article

Sajmir Tahiri, shkëlqimi dhe rënia e një ministri

Një ditë, kur Edi Rama sapo kishte marrë në duar drejtimin e Partisë Socialiste që i kishte humbur zgjedhjet, teksa ecte rrugës për në bashki e ndalon një djalë i ri me syze: “Dua të bëhem si ti”, i kishte thënë ai. Ky djalë ishte Saimir Tahiri dhe këtë histori e ka treguar vete Edi Rama në një intervistë. Vetëm pak kohë më parë, Saimir Tahiri ishte ministri i ...Full Article

KRYEMINISTRI I KAZANIT

Nga BERAT BUZJHALLA – Të paktë janë ata që nuk kanë dyshuar se Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, e ka një lidhje speciale me drogën. Fatkeqësisht, ajo të cilën e dinim të gjithë, ose shumica, u konfirmua këto ditë. Përmes një bisede telefonike të përgjuar, dy veprimtarë të shquar të fushës së narkotikëve po qanin hallet për sfidat që po hasnin çdo ditë për të operuar në këtë treg ...Full Article

LAMTUMIRË RAMA, IKE ME TURP

Nga SPARTAK NGJELA – Lamtumirë Rama! Ike me turp nga kjo punë. Dy herë është shitur partia që drejton sot Ramë ziu: një herë e bleu Enver Hoxha me paratë e Ibrahim Biçakut, në vitin 1941; dhe herën e dytë e bleu Edi Rama me leje ndërtimi, duke qënë kryetari më abuziv i bashkisë së kryeqytetit në të gjithë historinë e kësaj bashkie. I. Rama po shkon drejt fundit ...Full Article

BALLKANI NUK U BË DOT ZVICËR

Nga MUSTAFA NANO – Siç shihet, këndvështrimet janë të ndryshme. Ne, i dashur Zoran, jemi si ata jack-ët e kartave të bixhozit, që e shohin botën, por edhe njëri-tjetrin, nga pozicione të kundërta. Jemi të lidhur në të njëjtën kartë, sidoqoftë. Ky ka qenë fati ynë, të cilit nuk mund t’i ikim. Dhe është kjo e fundit që ka më shumë rëndësi. I dashur Zoran, Po e filloj nga ...Full Article

KOALICIONI I DJATHTË NË AUSTRI RREZIK PËR EUROPËN

Nga BERND RIEGERT – Sebastian Kurz nuk ka vendosur ende, por një koalicion i djathtë në Austri do të sjellë me vete një valë nacionalizimi dhe vështirësi për BE-në Ish-Ministri i Jashtëm i Çekisë, Karel Schwarzenberg, një evropian i zgjuar, ka frikë se Austria do të  “orbanizohet”. Schwarzenbergu mendon se krijimi i një koalicioni të djathtë do të sjellë me vete një valë nacionalizimi në Austri, gjë që si ...Full Article

PO FILLON GOLEMIZIMI I JUGUT

Nga ANDI BUSHATI – Debati i stërzgjatur mes shtetit dhe pronarëve, prishjeve dhe ndërtimeve, minoritarëve dhe qeverisë, Tiranës dhe Athinës pritet të marë fund këtë të hënë, kur KKT të miratojë pa ndonjë surprizë, Planin Urbanistik të Himarës. Në këtë bashki që, sipas reformës së re territoriale, shtrihet nga Llogaraja deri në Lukovë, do të sanksionohet ndërtimi i resorteve masive që do të ndërpresin njëherë e përgjithmonë lidhjen e ...Full Article

PSE RAMA DHE QEVERIA E TIJ JANË NJË RREZI KOMBËTAR?!

Nga ARBEN LLALA – Takimet e Rama 2 me dhespotë të lartë të Kishës Ortodokse të Greqisë në SHBA dhe Jeruzalem nuk janë rastësore. Mesa duket ai po lundron në ujëra të turbullta vetëm për të ruajtur karrigen e tij personale. Kryeministri Rama 2 po bën një lojë tepër të rrezikshme me të ardhmen e shqiptarëve si brenda shtetit të Shqipërisë, ashtu edhe me shqiptarët jashtë saj. Për të ...Full Article

MOS E MBILLNI SHQIPËRINË ME MINORITETE

Nga LUAN RAMA – Projektligji “Për mbrojtjen e pakicave kombëtare” në mënyrën si është paraqitur, nuk duhet miratuar. I nderuar zoti Kryetar i Kuvendit! Për shkak të problematikës që mbart, por edhe prej problemit që krijon ndër ne e për ne shqiptarët projektligji “Për mbrojtjen e pakicave kombëtare në Republikën e Shqipërisë”, po ju drejtohem ju personalisht në cilësi të trefishtë: a) si kryetar i Kuvendit; b) si përfaqësuesi ...Full Article
Page 10 of 150« First...89101112...203040...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365