|E shtunë, Janar 20, 2018

Opinion

Blair: Rasti për Evropën është pushtet, jo paqe.

     Angli – Në një botë gjithnjë e më multipolare , në të cilën PBB dhe popullsia gjithnjë do të lidhen , arsyeja për Evropën është më e fortë se kurrë . Së bashku , popujt e Evropës mund të ushtrojnë ndikim të vërtetë , shkruan Tony Blair . Tony Blair , kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar 1997-2007 , është i dërguari i posaçëm për të Kuartetit të ...Full Article

Shenjtërimi i Katedrales, një ngjarje historike në shumë kuptime .

     Ceremonia e shenjtërimit të Katedrales Orthodokse të Tiranës është një ngjarje historike në shumë kuptime. Së pari të gjithë krerët e Kishave Orthodokse si dhe Krye-ekumeniku Patriarku Bartholomeu ishin në Tiranë në ceremoni. Themeluesit i Kishës Orhtodokse Autoqefale Shqiptare Visarion Xhuvani dhe Kristofor Kisi do ta kishin ëndërruar një moment të tillë ku të gjithë krerët e kishës më të vjetër Post-Bizantine do të vinin në Tiranë ...Full Article

Realizëm socialist apo realizëm demokratik ?!

    Realizëm, realizëm kritik, neorealizëm, realizëm socialist, realizëm magjik… Mënjëzime teorike, që përpiqen të vënë mbi shina …shkencore me bazë të përbashkët: realizmin. Rreken të sistemojnë në raftet e bibliotekës së botës produktin letrar dhe artistik, që zor se mund të mbajë një etiketë standarde. Ndryshe nga gjithë realizmat, ai socialisti që nisi nga “Nëna” e Gorkit, me baballarë dhe mama politike, ishte shembulli klasik se si letërsia e ...Full Article

Fashizmi eshte kthyer ne Europe.

    Lidhur me pikëpamjen se ekziston një shtresë e mjegullt në pjesën më të madhe të gjërave, duhet të keni parasysh rezultatet e zgjedhjeve Bret Stephens europiane. Fashizmi është kthyer, zyrtarisht, i shëmtuar si çdoherë. Por, së paku amerikanët mund të kursehen nga leksionet se janë të patakt ndaj politikave të Shteteve të Bashkuara ndaj Evropës. Sa herë që dëgjon për Frontin Kombëtar të shkon mendja tek Amendamenti ...Full Article

Hijet e frikshme të së kaluarës.

     E kaluara sërisht po na vret me hijen e saj të përgjakur  që kohët e fundit po e shfaq hapur qëllimin e vet ogurzi e agresiv për ringjallje. Hijet e saj po enden të etura për gjak nëpër natën e errtë të tranzicinit anonim shqipëtar duke kërcënuar “trimërisht” rrikthimin e saj tragjik. Askënd nuk mund të shqetësoj më kori kukuvajkave enveriane i përbërë nga dordolec të atrofizuar  që bartin ...Full Article

Shoqeria civile, organizem i corganizuar.

Tirane – Duke marrë shkas nga protestat dhe grevat “Qytetare” të ditëve të fundit nuk mund të qëndroja në heshtje duke i ndjekur thjeshtë si një vëzhgues pasiv,por gjithashtu nuk mund të them se jam një aktivist në rradhët e para ashtu siç jam i bindur se mund ta jap kontributin tim përmes asaj që unë di të bëj më mirë,por çfarë më shqetëson mua më shumë është pikërisht ...Full Article

Në kërkim të njerzillëkut pa pagesë .

  Tirane – Prej shtatë ditësh, qëkur në lulishten në krah të Kryeministrisë ka nisur një grevë urie e një grupi të larguarish nga puna, kemi parë e dëgjuar shumë “analiza”, që nga asocimi i menjëhershëm i grevës me opozitën, që “synon të dëmtojë statusin e vendit kandidat”, tek biografia e personave të ngujuar, pamja e tyre, shumë e kuruar sipas disave për të ngjallur dhembshuri a besueshmëri, ironitë ...Full Article

Vota shqiptare dhe Europa.

   Me një spot televiziv të pazakonte kryeministri i Shqipërisë dhe njëherësh kryetari i PS, Edi Rama, lobon për zgjedhjet italiane dhe evropiane duke u kërkuar emigrantëve shqiptarë të votojnë të majtën përkatëse. Spoti ndjek modelin shqiptar: e majta paraqitet si zgjidhje dhe ecje drejt suksesit, duke nënkuptuar se e djathta përfaqëson të kundërtën. Një javë më parë të njëjtën thirrje kreu socialist e bëri edhe në Torino në ...Full Article

Laviri i Prishtinës në Gjirokastrën e kurvit.

  Tirane – Klyshat e kurvit të Tiranës do bëjnë nesër në Gjrokastër promuovimin e “veprës” së lavirit të Prishtinës. Imagjinata e zhubravitur dalë nga trutë e grisur të mbretërve të Horrorit, Alfred Hitchkok, John Carpenter, Dario Argento etj. nuk do kishte mundur të sajonte një intrigë kaq të ndyrë dhe kaq shtazarake që kapërcen të gjitha caqet e të gjitha etikave dhe moraleve. Vepër kurvi – vepër laviri, ...Full Article

Rama ringjall triumviratin e të majtës me serbët dhe grekët.

  Marrëdhëniet e varura të së majtës në Shqipëri me serbët dhe grekët po rikthehen. Fatkeqësisht si gjithmonë në kurriz të shqiptarëve. Edi Rama po rikthen raportet që dikur pas fillimit të demokracisë kishte ndërtuar Fatos Nano, ndoshta ky tashmë në një skenar edhe më të zi për shqiptarë. Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama e ka ftuar në Tiranë kryepeshkopin serb mitropolitin serbo-ortodoks, Amfilohije, 76 vjeç. Ky takim, pritet ...Full Article
Page 149 of 150« First...102030...146147148149150
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365