|E premte, Janar 19, 2018

Opinion

KRYEMINISTRI I JEP 13 MLN EURO VJEHRRIT TË TIJ.

Nga ARBEN VATA – Ky do të jetë titulli i përbashkët i gazetave, portaleve dhe TV pas disa vitesh, kur kryeministri i ardhshëm Basha, do të lëvrojë këtë fond për pronarët e kompleksit Jon si detyrim që vjen nga vendimi i gjykatës së Strasburgut. Nuk ka nevojë për të vazhduar më tej me mënyrën sesi do të shkruhet dhe interpretohet ky lajm, pasi kolegët do ta bëjnë në mënyrën ...Full Article

BETEJA MES ‘FAMILJES’ DHE ‘TRUMPISTËVE’

Nga LUTFI DERVISHI – Libri “Zjarr dhe Furi” ka ngjallur shumë debate dhe është bërë më i shituri brenda ditës fal edhe reagimit rrufe të Shtëpisë Bardhë dhe vet presidentit amerika Donald Trump. I nisur për 100 ditët e para të presidencës, por i “vënë” para nga stuhia e ngjarjeve, libri bazohet në intervistat e autorit me presidentin dhe stafin e tij ngushtë gjatë 18 muajve. Askush nuk ishte ...Full Article

MJEKU ‘ARMIK’ NUK VRITET AS NË LUFTË

Nga LORENC VANGJELI – “Denonco! Telefononi në numrin pa pagesë dhe denonco menjëherë këtu korrupsionin”! Nuk ka spital universitar apo qendër mjekësore, në Tiranë apo në skajet më periferike, ku nuk ka mbërritur posteri i gjelbër që fton qytetarët të denoncojnë bluzat e bardha. Nuk ka vend tjetër në botë, as në perëndim dhe me shumë gjasa as në lindje që të ketë një ftesë të tillë. Mjekët kursehen ...Full Article

PROTESTA PD+LSI: KËTU NDAHET BOTA

Nga FRROK ÇUPI – Pse po vjen si një ‘lindje e vështirë’ protesta opozitare kundër qeverisë? Ishte nisur menjëherë pas natës së Krishtit, por u kryqëzua sapo hyri Janari. Ishte nisur për në ‘Ujin e  bekuar’ dhe në ‘Bafana’, por e gllabëruan shtrigat që në pagëzim… Mesi i janarit doli i tepërt, prandaj u shtynë për në zgrip të Janarit. A do të bëjë ndonjë herë opozita protestë?… Kjo ...Full Article

SHERIFËT AMERIKANË – HALL I MADH NË PRISHTINË DHE NË TIRANË

Nga MUSTAFA NANO – Është e njëjta shfaqje në Prishtinë e në Tiranë: Nga njëra anë po rritet roli i të huajve në jetën publike e politike, e sidomos në reformimin e sistemit të drejtësisë që do të mund të çojë eventualisht në zhbërjen e klasave politike, për të cilat ka dakordësi, e prova, se janë të korruptuara, e nga ana tjetër, për rrjedhojë, po vihet re një rezistencë ...Full Article

SKËNDERBEU, ALEAT APO VASAL I ALFONSIT TË NAPOLIT?

Nga ALEKS LUARASI – Shekulli XV shënoi një zhvillim të dukshëm të së drejtës ndërkombëtare në zonën Adriatiko-Mesdhetare, që realizohej me pjesëmarrjen aktive të republikave qytetare italiane, si Firence, Gjenova, Venediku etj. Shqipëria e Skënderbeut, me njerëzit e saj të kulturës, si diplomatë, oratorë, magjistër etj., hyri në marrëdhënie ndërkombëtare me republikat italiane, si dhe me shtete të tjera. Këto marrëdhënie, në një sërë rastesh, janë përcaktuar me traktate dypalëshe. ...Full Article

VDEKJA NA BËN TË GJITHË CINIKË

Nga KLEMENTIN MILE – Kjo shprehje gjendet te vepra e famshme e filozofit anglez Simon Critchley, “Libri i filozofëve të vdekur”. Në këtë libër ai zgjedh të tregojë tezat dhe konceptimet kryesore për vdekjen të filozofëve të ndryshëm dhe i kontraston këto teza dhe konceptime me mënyrën se si aktualisht vdiqën këta filozofë. Ideja mbi të cilën mbështetet ky libër është se t’u mësosh njerëzve të vdesin do të thotë ...Full Article

HISTORIA, SI NJË SHANS REFLEKTIMI

Nga ASTRIT PATOZI – Përfytyroni tani për një çast të mos i kishim televizionet private, turmën e gazetave, që më shumë ndiqen për pasqyrën e mëngjesit, me dhjetëra platforma, që ofrojnë gati gjithçka ndodh në botë, portalet aq shumë në modë, që kanë mbirë si kërpudhat, por sidomos mungesën e rrjeteve të fuqishme sociale. Kjo ka qenë pak a shumë Shqipëria e përpara 5 janarit 1991, kur doli numri ...Full Article

HAMSHORËT SHQIPTARĒ

Nga BLEDI MANE – Bordellot e Amsterdamit mbyllën bilancet e vitit 2017 që sapo shkoi. Ne vend te parë si klientët më besdisës për vajzat e dritave të kuqe, mbeten sërish shqiptarët, ndërsa në vend të dytë arabët. Shqiptarët paguajnë 100 euro për 60 minuta dhe 54 minutat e para i konsumojnë duke pyetur: -Si e ke emrin moj? -Nga je ti? -Mos je shqiptare dhe nuk tregon? -Goca ...Full Article

BËHUNI GATI PËR “VALLEN E VDEKJES”

Nga SPARTAK NGJELA – Shqiptarët po presin të shohin “vallen e vdekjes” së korrupsionit në këtë vit. Do ta shohin shumë shpejt. Dhe, nëse ngrihet pyetja: ku e kemi provën që kjo fillon shumë shpejt? Përgjigjia është e qartë dhe krejt po me një pyetje: a e patë tërbimin gjithë frikë të Saliut dhe Bashës me të tjerë në seancën parlamentare të zgjedhjes së Prokurores së Përgjithshme? Ata donin ...Full Article
Page 2 of 15012345...102030...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365