|E shtunë, Janar 20, 2018

Opinion

RAMA S’I KA 1 MILION VOTAT E 2013*

Nga ARBEN VATA – Pavarësisht propagandës së shfrenuar në media dhe Facebook, edhe vetë Edi Rama është i sigurtë që këtë herë nuk i ka 1 milion votat që ai në krye të koalicionit të majtë mblodhi 4 vjet më parë. Ikja e ashpër e LSI, është domethënëse për rezultatin e PS në këto zgjedhje. Votat e LSI, në variantin më të mirë për PS, janë të paktën aq ...Full Article

KUR SHARTOHET POLITIKA

Nga FADIL LEPAJA – Falë Zotit, zgjedhjet u kryen, e edhe pushimet po vijnë, ndërkohë që votat po numërohen dhe po mblidhen sikur kokrrat e grurit nëpër arat e fukarasë. Duhet me i mbledhë numrat diqysh, ku janë e ku nuk janë për me e bë Qeverinë. Kushtetuesja njëherë ka fol. E, pa qeveri, nuk bënë na thonë njohësit ndërkombëtarë të politikës, edhe pse ne jemi mësuar pa qeveri. ...Full Article

NJË VOTË KUNDËR EDI RAMËS

Nga ENTON ABILEKAJ – Në 2013 kur ishte e qartë se kishte nevojë për qeveri të re, kishte shumë që dyshonin. Nuk ishin me Berishën, por ishin të bindur se Rama ishte më i keq se Berisha. Krahasimi i liderëve, që ndikon kaq shumë në zgjedhje, jo vetëm në Shqipëri, nuk vlen kur ka një qeveri të keqe. Nëse keqqeverisja nuk do të ndëshkohej me votë në 2013, me ...Full Article

FUSHATA NDRYSHE

Nga ELTON METAJ – Fushata për zgjedhjet e 25 qershorit është ndër më të veçantat e organizuara ndonjëherë në Shqipëri. Ajo vjen pas një krize të ashpër politike dhe pas një marrëveshje të madhe mes dy forcave kryesore. Pikërisht kjo marrëveshje e madhe “ia hoqi nervin” fushatës elektorale, duke ulur peshën e gjetjeve të marketingut electoral. Fushata e dy partive të mëdha është shumë e ngjashme dhe me një ...Full Article

RAMA NJË KLLOUN I PARRITUR

Nga ANDI BUSHATI – Kur Edi Rama doli fillimisht në fushatë, i veshur me atlete dhe tuta sportive shumëkush e mori këtë si kapriçon e një fëmije që përplas këmbët në dysheme pasi nuk do të shkojë në shkollë me uniformë. Por heqja dorë nga veshja formale e këtij aktori për të cilin dukja është gjithçka dhe qëllimi asgjë, nuk qe surpriza e vetme. Ajo ishte vetëm prologu i ...Full Article

FJALËT NA KANË HUMBUR

Nga TIFFANY O’CALLAGHAN – Teknologjia po ndryshon mënyrën se si lexojmë dhe shkruajmë. Ka një histori të gjatë e të tmerrshme, dhe shpesh të gabuar, ose edhe me paralajmërime të kobshme mbi teknologjitë e reja. Rreth 2500 vjet më parë, Sokrati e përçmoi shpikjen e shkrimit, duke thënë se ai do të na “hajë” kujtimet dhe do të na japë iluzionin e dijes, dhe jo gjësë së vërtetë Ne ...Full Article

SHPËRDORIMI I I RINISË NGA POLITIKA SI KRIM KOMBËTAR

Nga BRIZIDA GJIKONDI – Rinia është përherë anti-sistem, anti-pushtet; rinia është simbol i rebelizmit, i reagimit kundër pushtetit. Në reagimin e saj rinia është e pavarur, është kurajoze, është vendimtare. Rinia kurrë dhe prapë kurrë nuk mund të jetë hyzmeqare e pushtetit, aq më pak e një pushteti të korruptuar. Në momentin që ajo shndërrohet në hyzmeqare e pushtetit, nuk është më rini, por thjesht një hallkë shërbimi; një ...Full Article

KUSH DO TË FITOJE: BIG MAK-u APO STANDARTET

Nga ANDI BEJTJA – Kur çadra e PD-së u hap, kishte dy motive të forta që bëri që dhe njerëz jashtë politikës të futeshin në çadër e ta mbështesnin qoftë dhe nga jashtë: dy motive që në fakt shkriheshin në motivin e dytë e në fakt në qëllimin final: kanabizimi i vendit dhe standardet e zgjedhjeve. Sot disa javë pas daljes nga çadra, askush, dhe për më tepër lideri ...Full Article

7 GABIMET VDEKJEPRURËSE NGA BUSHI TEK OBAMA

Nga MARK MOYAR – Paaftësia, në formën e gjykimit të keq dhe të çorganizimit, kontribuoi shumë në gabimet e administratave të Bushit dhe të Obamës. Mbështetja në teoritë e gabuara, të cilat mund t’i atribuohen zellit ideologjik dhe paaftësisë, gjithashtu i dëmtuan të dyja administratat. Teoritë mbi demokratizimin i bënë Bushin dhe Obamën tepër optimistë, për perspektivat e ndërhyrjes në vende të caktuara. Aderimi i Presidentit Obama në ideologjinë ...Full Article

DASHURIA E RAMËS PËR DEMOKRATËT

Nga ARMAND SHKULLAKU – Sjellja e Ramës në këtë fushatë nuk është thjesht një tundim për të qenë në qendër të vëmendjes mediatike, por një lëvizje e menduar mirë politike për të marrë vota edhe aty ku deri dje mendohej e pamundur. Shfaqjet atraktive, goditjet ndaj LSI, trajtimi i Bashës si një mik i ri që ai e shpëtoi nga çadra dhe do ta marrë në qeveri apo keqardhja ...Full Article
Page 20 of 150« First...10...1819202122...304050...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365