|E shtunë, Janar 20, 2018

Opinion

HAMSHORËT SHQIPTARĒ

Nga BLEDI MANE – Bordellot e Amsterdamit mbyllën bilancet e vitit 2017 që sapo shkoi. Ne vend te parë si klientët më besdisës për vajzat e dritave të kuqe, mbeten sërish shqiptarët, ndërsa në vend të dytë arabët. Shqiptarët paguajnë 100 euro për 60 minuta dhe 54 minutat e para i konsumojnë duke pyetur: -Si e ke emrin moj? -Nga je ti? -Mos je shqiptare dhe nuk tregon? -Goca ...Full Article

BËHUNI GATI PËR “VALLEN E VDEKJES”

Nga SPARTAK NGJELA – Shqiptarët po presin të shohin “vallen e vdekjes” së korrupsionit në këtë vit. Do ta shohin shumë shpejt. Dhe, nëse ngrihet pyetja: ku e kemi provën që kjo fillon shumë shpejt? Përgjigjia është e qartë dhe krejt po me një pyetje: a e patë tërbimin gjithë frikë të Saliut dhe Bashës me të tjerë në seancën parlamentare të zgjedhjes së Prokurores së Përgjithshme? Ata donin ...Full Article

VITI I RI KUR BREDHI ZBUKUROHEJ ME PAMBUK DHE TË SHIJONTE NJË PORTOKALL

Nga ALMA NIKOLLI – Si për shumë gjëra të tjera, ndoshta edhe për Vitin e Ri e ka fajin komunizmi. Duke zhdukur çdo festë fetare, regjimi totalitar “lulëzoi” mbrëmje si ajo e 31 dhjetorit. Të fajësosh për festim është paksa absurde, megjithatë të shumtë janë ata që refuzojnë të gëzojnë për hir të një kalimi normal nga një vit në tjetrin, duke marrë parasysh që vetë viti është një ...Full Article

ATA MOS I HËNGSHIN, POR EDHE JUVE U THAFSHIN

Nga IVA TIÇO – Në rrjet u bëhet gjyqi çdo ditë të gjithëve: që nga vajzat e ekranit e modelingut, që duke postuar vetëm një fotografi në shumicën e rasteve, pa asnjë fjalë shoqëruese, bëhen titull portali, dhe deri tek ata që bëjnë e thonë gjëra të caktuara sipas profesionit. “Kujt i plasi për këtë”, është më i zakonshmi ndër lexues, që edhe pse nuk u plas, nuk dihet ...Full Article

KATËR ‘MOS’-et MË TË FAMËSHME NË TIRANË

Nga ALMA NIKOLLI – Mos këpusni lulet, Mos parkoni para portës, Mos pështyni në tokë, Mos hidhni letra në WC! Jeta e një qyteti mund të njihet edhe përmes disa shenjave jo fort të bujshme që i gjen të shkruara në mure a pllaka kudo nëpër të. Se me çfarë një popull e tepron, është krejt e kuptueshme edhe tek “veprimet e ndaluara” që tentojnë t’i diktohen. Po të ...Full Article

NJË PJATË SUPË NAFTËTARËVE PËR VITIN E RI*

Nga MANJOLA BREGASI – Ka një shpirt çdo qytet. Një shpirt që merr frymë, që klith apo që rënkon. Dhe shpirti i atij qyteti ka qenë uzina. Kështu e quanin qytetarët e Ballshit rafinerinë e sotme. Uzina ishte kryefjala. Ajo që i punësonte dhe ushqente fëmijët e tyre. Thuajse çdo familje kishte një punonjës në uzinë, në rafinerinë e famshme që deri vonë me sa kujtoj sillte të ardhura ...Full Article

NAFTË E ZEZË PËR DITË TË BARDHA

Nga Prof. Asoc. Dr. VANGJEL KICI- Të shtetëzohet (nacionalizohet) nafta dhe gazi në Shqipëri. Të prishen të gjitha marrëveshjet koncesionare antishqiptare të naftës dhe të gazit në Shqipëri. Perspektiva naftëgazmbajtëse e Shqipërisë, dhe e Kosovës, është e madhe. Naftën dhe gazin t’i zhvillojnë vet shqiptarët. Deri në vitin 1990, të ardhurat e shtetit shqiptar siguroheshin kryesisht nga eksporti i naftës, kromit, bakrit dhe i produkteve bujqësore. Nafta dhe minierat ...Full Article

GARA ME MAKINERITË

Nga ROBERT SKIDELSKY – Pakësimi i ankthit mbi robotikën është bërë shqetësimi kryesor i apologjeve të bizneseve. Arsyetimi i logjikshëm – dhe aspak i çmendur – të thotë se sa më shumë vende pune automatizohen, aq më pak vende pune do të ketë për të kryer njerëzit. Shembulli kryesor është makina pa shofer. Nëse makinat mund të drejtohen vetë, çfarë do të ndodhë me shoferët, taksistët e me radhë? ...Full Article

NUK MUND TË BËHET SHQIPTAR DIKUSH QË ËSHTË KUNDËR GJUHËS SHQIPE

Nga SPARTAK NGJELA – Nënshtetësia shqiptare që iu dha kryepeshkopit grek të kishës ortodokse autoqefale shqiptare, Janullatos; është një veprim antihstorik. I. Një veprim antihistorik ka qënë edhe emërimi i Janullatosit në krye të kishës shqiptare, sepse të shiturit menduan që drobitja shqiptare e kohës do ta shkëpusë besimin kristian shqiptar nga Shqipëria. Kisha greke ka menduar gjithmonë se, në funksion të greqishtes, ortodoksët shqiptarë do të shuheshin dalëngadalë ...Full Article

KRYEPESHKOPI ANASTAS MË NË FUND SHQIPTAR…

Nga PIRRO PRIFTI – Odisea e mosdhënies se nënshtetësisë shqiptare Kryepeshkopit Anastas dukej sikur nuk do të përfundonte asnjëherë, dhe argumentet e mosdhënies nga ana e të ashtuquajturve nacionalistë ishin të shumta. Vreri dhe mllefi historik ndaj padrejtësive politike sidomos nga ana e politikës së fqinjëve të jugut ishte derdhur pikërisht mbi Kryepeshkopin e Nderuar dhe erudi Anastas, i cili jo vetëm nuk ka lidhje me të kaluarën, por ...Full Article
Page 3 of 15012345...102030...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365