|E shtunë, Janar 20, 2018

Opinion

ÇADRA PO E ÇMEND RAMËN

Nga ANDI BUSHATI – Çdo ditë më shumë e Bashës në çadër është një makth më tepër për Ramën në zyrë. Prandaj vazhdimi i betejës poshtë dritares së tij, është e vetmja armë që i ka mbetur në duar kreut të PD-së Megjithëse fillimisht u duk si një lëvizje nga halli, megjithëse u komentua si një manovër për të shmangur vettingun, megjithëse u përfol si një alibi për t’i ...Full Article

DY LËVIZJET E MBETURA TË RAMËS PËR TË JOSHUR ILIR METËN

Nga ENTON ABILEKAJ – Eshtë shumë vonë, Rama nuk mund të shkëputet nga Meta. Thirrja e Baton Haxhiut është e para që i bëhet publikisht, por Rama sapo sakrifikoi Saimir Tahirin që ia përsëriste këtë kërkesë çdo ditë para dhe pas 1 prillit. Ia propozoi edhe ditën e fundit, por atë ditë ishte shumë vonë. Që kur filloi protesta e opozitës, Rama nuk ka alternativë tjetër përveçse të mbajë ...Full Article

PRAG FUSHATE, LSI ME “THESIN” BOSH

Nga ALB365 – Kur duhen edhe pak javë nga nisja e fushtës elektorale LSI ka forcuar ekipin në qarkun Fier për të arritur rezultatin që I ka vënë detyrë vetes që të marr pesë deputetë në këtë qark. Veç “sulumuesit” Vasili që mbulon këtë qark,  kanë sjellë përforcime edhe mesfushoren Xhixho  e cila zëvëndësoi Kryemadhin e cila erdhi në Fier , por meqënëse LSI e Elbasanit po paraqitej shumë ...Full Article

VETË SHKATËRRIMI I PS-së

Nga Prof. TRITAN KALO – Në mos qofsha i gabuar, POR Edi Rama po mbyll ciklin e shkatërrimit të PS-së, të cilën e shfrytëzoi sa deshi dhe sa mundi, sepse në të vërtetë ai donte ta ndalonte atë me Ligj që në 1991, kur prirej prej ekstremizmës së bashku me Spartakun e Ngjelajve… Nuk do të jetë e largët dita që PS-ja me të në krye do të katandiset si motrat ...Full Article

ARTA DADE DHE SHAHU PRESIDENCIAL

Nga ELTON METAJ – Mëngjesin e ftohtë të 15 marsit në Helsinki, Arta Dade është ndjerë e surprizuar kur të rinjtë socialdemokratë finlandezë i kanë dhuruar lule. Politikania socialiste ka festuar 64-vjetorin e lindjes, teksa ndodhej në veri të Europës, si pjesë e një delegacioni parlamentar. Një natë më parë kishte surprizuar të tjerët, duke u fotografuar teksa luante shah me një nga këshilltarët e afërt të Metës. Një ushqim ...Full Article

LALI ERI LIDH BOKQINJTË NË DITËN E VERËS

Nga TRËNDAFILE VISHA – Lali Eri, – kështu e thërrasin ata që më së shumti nuk e duan, e kremtoi më së miri Ditën e Verës. Një festë e trashëguar nga stërgjyshërit, kur s’kishte lindur Krishterimi. Në fakt, ritet e kësaj feste pagane, i pari i kryeqytetit i nisi që mbrëmë. Këputi buzë Lanës degë shelgu dhe u ul këmbëkryq në odën e tij, afër zjarrit. Aty, me shelgjet ...Full Article

“UNË JAM SHTETI” DHE POLITIKA E STËRKËMBËSHAVE

Nga LINDA KARADAKU – Kur të vijë koha, që shpresoj të vijë një ditë që institucioni dhe mekanizmat e shtetit të jenë më të fortë se individi ose individët me dhe në pushtet, atëherë kemi hyrë në rrugën e modernizimit të shtetit, të bërjes shtet normal Po shihja një film-komedi të bërë ndoshta 10 vjet më parë kur personazhi kryesor që tallet me gjithçka, përfshi edhe shtetin, thotë: “Eh, ...Full Article

NE, DHUNUESIT VETERANË

Nga VULLNET KRASNIQI – Ne jemi një shoqëri dhunuesish. Që nuk e pranojmë vitkimën e dhunës, por vazhdojmë ta dhunojmë atë në forma të ndryshme. E një ditë ne do të shndërrohemi në dhunues veteranë. Sa herë që veteranët e luftës qohen në protesta për të marrë pagesat e tyre në para si kompensim për mundin që e kanë bërë gjatë luftës, gati i gjithë shteti ngrihet në këmbë. ...Full Article

RAMA DREJT FORMIMIT TË QEVERISË TEKNIKE

Nga MERO BAZE – Kryeministri Edi Rama po përgatit formimin e një qeverie teknike socialiste, përmes një sërë ndryshimesh drastike, të cilat pritet t’i bëjë publike ditën e hënë. Ndryshimet synojnë të çlirojnë nga detyra ministrat që do të udhëheqin qarqet kryesore në fushatën elektorale dhe të zëvendësohen nga figura më teknike brenda Partisë Socialiste. Ndryshimet po përpiqen të frenojnë kërkesat e opozitës për një qeveri teknike dhe të ...Full Article

ANALIZA/ “E VËRTETA PSE RAMA E LËSHOI TAHIRIN”?

Nga ASTRIT PATOZI – Deputeti i opozitës, Astrit Patozi ka komentuar shkarkimin nga posti i ministrit te Brendshem te Saimir Tahirit. Tahiri është shkarkuar nga kryeministri Rama pas një takimi në kryeministri. Astrit Patozi thotë se “cfarëdo që të thotë Saimir Tahiri në tekstin e dorëheqjes së tij, nuk ka ndonjë vlerë për të zbardhur të vërtetën e lëshimit të tij nga Edi Rama”. Statusi i plotë: CADRA FITON EDHE KUR ...Full Article
Page 30 of 150« First...1020...2829303132...405060...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365