|E shtunë, Janar 20, 2018

Opinion

MBAMËNI, SE DO VRAS VETEN

Nga ASTRIT PATOZI – (Në vend të një bilanci të shkurtër për vitin më të keq të Partisë Demokratike) Nuk është ashtu siç duket, është edhe më keq se aq. Kjo fjali më erdhi ndër mend, teksa po përpiqesha të bëja një përmbledhje të shkurtër për rolin dhe peshën e opozitës së Lulzim Bashës gjatë vitit, që po lëmë pas. Të gjitha partitë kanë ulje-ngritjet e tyre gjatë jetës ...Full Article

OPOZITA NDRYSHE E KRYEMADHIT

Nga FRROK ÇUPI – Nëse të hënën që kaloi të gjithë konstatuan një ‘rënie’- sipas interesit, të paktën u duk se u ngjit një lidere. Monika Kryemadhi kishte qenë aty që nga vitet e para të politikës pluraliste të vendit, por jo si kjo sot. Sot ajo është një ‘rrezik shumë i madh’. Duket si tigri që pret në xhungël anës së rrugës automobilistike; ekskursionistin e parë që del ...Full Article

BERISHA GABON RËNDË…

Nga KRESHNIK SPAHIU – E papranueshme logjika e çdo demokrati dhe për më tepër e ish-kryeministrit Shqipërisë z. Sali Berisha që në bllok opozitarë po mbrojnë tezën e Jeruzalemit hebre si precedent mbi pavarsinë e Kosovës. Urrejtja ndaj Edi Ramës se ky i fundit nuk i qëndroi besnik marrveshjes së 18 Majit të arritur mes palësh u ka errësuar sytë dhe duan jo vetëm ta gjejnë në faj por ...Full Article

PËR VOTIMIN E SHQIPËRISË NË OKB

Nga BEN BLUSHI – Asgjë nuk e justifikon votën e djeshme të Shqipērisē nē OKB. As raporti me Evropën, as raporti me SHBA, as raporti me historinë dhe as raporti me të drejtën. Duke mos qenë as strategjike dhe as parimore vota kundër SHBA i vlen më shumë Turqisë se Shqipërisë dhe kjo është edhe më e rëndë më e shëmtuar dhe shumë më e padrejtë. Ne kemi votuar ...Full Article

PD E LSI RIDJEGIN SHQIPËRINË POR JO MANDATET E TYRE

Nga PETRO KOÇI – Nuk mendoj se caktimi i prokurores se perkohshme eshte arsyeja kryesore e terbimit te PD dhe LSI. Ata e dine se tashme Prokurori i Pergjithshem ka kompetenca te kufizuara. Opozita e ka te qarte se zullumet e tyre ne fakt kercenohen nga SPAK dhe Byroja e Hetimit. Gjykoj se shkak i ketij terbimi eshte shansi i hapjes se negociatave per anetaresim te Shqiperise ne BE. ...Full Article

ARTA MARKU, NJË GRUA E RRËMBYER NGA RILINDJA

Nga ANDI BUSHATI – Ka një sekuencë filmike domethënëse, që po aq shpejt sa doli, po me atë shpejtësi u zhduk nga ekranet. Teksa parlamenti ishte tym edhe flakë, teksa ministrat po mbroheshin nga garda, teksa deputetët po përgatiteshin të votonin pa karta elektronike, teksa kandidatja për kryeprokurore, e veshur solemnisht me një kostum të errët dhe me një këmishë të bardhe, po priste të betohej, njëri nga badigardët ...Full Article

NJERIU MË ME FAT NË BOTË

Nga KERRY BROWN – Fati ndryshon dhe kthehet. Fatit të mirë mund t’i vijë fundi. Në të kaluarën, udhëheqësit në Kinë biseduan për një epokë të mundësive strategjike. Kjo mund të përkthehet në një gjuhë realiste në një epokë fati. Që nga viti 2017, Xi Jinping ishte udhëheqësi më me fat kinez në historinë moderne Në udhërrëfyesin “Fire and Ashes” i vitit 2013, i cili tregon si për t’u ...Full Article

PROKUROR I RI I PËRGJITHSHËM QË NUK BIND ASKËND*

Nga SONILA MEÇO – Një prokuror i përgjithshëm i përkohshëm, që zgjidhet vetëm nga maxhoranca e zhytur nën hije e dritë skandalesh nuk bind askënd. Një prokuror që zgjidhet vetëm me votat e opozitës, me kusuret e së shkuarës e frikën e së ardhmes nuk bind askënd. Një prokuror që zgjidhet me konsensus nga kuvendi i dalë prej kohërave të kanabisit e nga një klasë politike nën hetim e ...Full Article

PABARAZIA NË SHEKULLIN XXI

Nga KAUSHIK BASU – Në fund të një viti pandershmërie të ulët, reminishencë e një “dekade pandershmpërie të ulët”, rreth të cilës W.H. Auden shkroi poemën e tij “1 shtator 1939,” “shpresat e mençura” të botës, po zhduken për t’i lënë vendin pranimit se shumë probleme të rënda do të duhet të zgjidhen. Dhe, mes problemeve më të rënda, me pasojat më të rënda afatgjata e madje edhe ekzistenciale, është ...Full Article

FRIKA

Nga EDISON YPI – Nuk kishe frikë ta haje bukën që kishte brenda miza të ngordhura dhe pislliqe të tjera. Askush nuk kishte vdekur duke ngrënë bukë të tillë. Nga frika e ilaçeve shpëtoje duke mos i gëlltitur. Oborret e spitaleve ishin plot me tablela dhe kapsula që pacientët i flaknin nga dritaret e pavioneve. Por mund të kishe frikë nga dashuria. Për tu çliruar nga frika e dashurisë ...Full Article
Page 4 of 150« First...23456...102030...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365