|E shtunë, Janar 20, 2018

Opinion

Ç’NA DUHET NJË OPOZITË E VDEKUR?!

Nga SPITEN PRULLI – PS ecën e vendosur për emërimin e Kryeprokurorit të ri vetëm me votat socialiste, ndërkohë që vetëm me deklarata dhe me postime në facebook, lufton opozita. Edi Rama ua vodhi zgjedhjet dhe parlamentin, siç thonë PD-LSI e forca të tjera opozitare. Median e ka bllokuar me leje ndërtimi dhe pazare, biznesin e ka pas vetes me thasë me lekë, qeverinë e ka ndërtuar siç ka ...Full Article

BEJKO – TAHIRIT/ HARRAMI NUK BËHET HALLALL MORE IDIOT

Nga ROLAND BEJKO – Sipas ortakëve të tij, KY pasi bleu detyrën me paratë e drogës, nuk i donte më ato. I kish ndryshuar guti. Ryshfetin e donte në DIAMANTE-thonë “çunat” e tij. Prandaj në sulmin që bëri mbi Lazarat urdhëroi bashibozukët e tij të bastisnin çdo shtëpi, të kontrollonin çdo sirtar dollapi e komoje, çdo skutë e çdo pus, deri sa të gjenin bizhutë dhe paratë e fshehura ...Full Article

BRITANIKËT, SERBËT DHE SHQIPTARËT

Nga DAUT DAUTI –  Si ndërtohen perceptimet ndaj popujve dhe si ndikojnë ato në politikat e jashtme? Invadimi i ushtrive ballkanike në Maqedoni gjatë Luftërave Ballkanike (1912-1913) dhe gjatë Luftës së Parë Botërore (1914-1918) i fundosi shpresat e Komitetit Ballkanik për një Maqedoni autonome. Në gusht të vitit 1913 Komiteti Ballkanik kërkoi nga Foreign Office që ta respektojë dëshirën e popullatës vendase në përcaktimin e qeverisë nën të cilën ajo ...Full Article

Hoxhallarët tonë, duhet të distancohen nga çdo lidhje me islamin e vendeve tjera!

Nga SKËNDER JASHARI – Hoxhallarët tonë, duhet të distancohen nga çdo lidhje me islamin e vendeve tjera! Nevoitet: Të distancohen nga, të mos identifikohen me, të mos bashkëpërgjegjësohen me, të mos influencohet nga, të ms arsyetojnë aktet e, të shkëpusin lidhje me, të mos studiojnë në, të mos pranohen fonde gjoja humanitare nga, etj vendet islamike, si Turqia, Bosnja, Arabia Saudite, Egjipti dhe gjitha vendet tjera, që Fenë Islame ...Full Article

TË PA MBROJTUR NGA LIRIA E MENDIMIT

Nga INES POHL – E drejta për të demonstruar ka në Gjermani është mbrojtje shumë të madhe. Vetëm me kushte shumë të përcaktuara mund të kufizohet kjo e drejtë. Në përputhje me këtë, demokracisë sonë i duhet të durojë herë pas here që në rrugët e Gjermanisë lëshohen edhe parulla të cilat në thelb janë antidemokratike. Për shembull, “të huajt jashtë”. Përmes diktaturës naziste, vendi ynë mësoi në mënyrë ...Full Article

REFORMA NË PADREJTËSI

Nga SONILA MEÇO – Dy ishin qëllimet kryesore të reformës në drejtësi, për të cilën u morën vite, nerva, energji shqiptarësh e ndërkombëtarësh. U çartën ambasadorë e zyrtrarë Brukseli, Washington-i, u përpiluan mijëra faqe raportesh, duke harxhuar tonera e mjete kancelarie në çdo zyrë ministrish, dikasteresh, institucionesh majë Europit, u ndërgjegjësuan deri fëmijët në djep për atë reformë e ato dy qëllime: pavarësia e sistemit të drejtësisë nga ndikimi ...Full Article

INTELEKTUALI – PRODHUES I KORRUPSIONIT

Nga IBRAHIM BERISHA – Ligji? Po ligji është vetë zyrtari i pushtetshëm? Sa më i pushtetshëm të jetë zyrtari (edhe intelektuali johuman) në një shoqëri, aq më pak liri dhe drejtësi do të mund të gjendet në te. Një jetë, intelektuali humanist kërkon parimin e së drejtës që mund të përmblidhet në moton: të sillesh ndaj të tjerëve sikur do të sillen të tjerët ndaj teje. Këtë parim, më ...Full Article

ÇFARË KA SHKRUAR AJO QELBËSIRA, DALE TA SHOFIM PAK??? (Fenomeni Rita Petro)

Nga FATMIR R GJATA* – E shajnë me nënë e babë, i ulërasin në fytyrë, e quajnë kurvë, të poshtër, kundërnatyrë, bile edhe kur e quajnë kurvë nuk mjaftohen me aq por shtyhen më tej, karakurvë, baxhellë, fëlliqësirë e duket se fjalori i shrësve nuk ndalet dot saqë u mrekullova që paskemi një gjuhë kaq të pasur sharjesh. Sigurisht edhe unë si shqiptar i mirë mblodha fjalorin tim disagjuhësh ...Full Article

NJË FUND I HIPOKRIZISË

Nga RAINER HERMANN – Ka një sërë temash, për të cilat kërkohet hipokrizi. Ndër to bën pjesë edhe diskutimi, nëse Turqia duhet të bëhet anëtare e BE-së, por në to bën pjesë edhe i ashtuquajturi proces i paqes mes Izraelit dhe palestinezëve. Tema e parë është mbyllur me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan, ndërsa për temën e dytë ishte të mërkurën presidenti amerikan Donald Trump, i cili i dha fund ...Full Article

A JANË BUDALLENJË SHQIPTARËT E SOTËM?

Nga KLEMENTIN MILE – Shqiptarët thonë për veten se janë racë e zgjuar. Dhe, për të mbështetur këtë tezë sjellin shembuj shqiptarësh që ia kanë dalë të bëhen të famshëm e të suksesshëm në skenën botërore, që prej Skënderbeut e deri tek Ismail Kadareja. Shqiptarët besojnë se kanë një aftësi të veçantë për t’u përshtatur me çdo situatë dhe për të gjetur rrugëzgjidhje edhe atëherë kur popuj të tjerë ...Full Article
Page 5 of 150« First...34567...102030...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365