|E shtunë, Janar 20, 2018

Politikë

Johaness Hahn “ul limitatorin” e Shqipërisë: Në 2025 flasim…

Teksa Shqipëria është në pritje të dritës “jeshile” nga BE për hapjen e negociatave për anëtarësim, Komisioneri për zgjerim dhe fqinjësi të mirë, Johannes Hahn është shprehur se për vendin tonë nuk ka një datë të përcaktuar. Në lidhje me Serbinë dhe Malin e Zi ai u shpreh se me gjasë do të jenë vendet e ardhshme që do të anëtarësohen në Bashkimin Evropian, kjo mund të ndodhë në ...Full Article

Luan Baçi – Protestuesve/ Kërkoni 16 deputetët e qarkut ti bashkohen protestës suaj

Fier –  Kreu u PD-së dega Fier njëkohësishtë edhe deputet i qarkut Fier ka postuar një status në llogarinë e tij në rrjetin social facebook ku në thelb pohonë se mbështet protestën e naftëtarëve të ARMO-s dhe u thotë që të kërkojnë që 16 deputetët e qarkut Fier ti bashkohen kësaj proteste. Ja dhe postimi Vazhdon protesta e punonjesve te Rafinerise Fier dhe Ballsh, jane mbi 1200 familje ne ...Full Article

Meta – Politikës/ Bashkëpunoni, lini konfliktet

Presidenti i Republikës, Ilir Meta zhvilloi një ceremoni pritje për vitin e ri me trupin diplomatik. Gjatë fjalës së tij Meta u shpreh se Shqipëria ndodhet në një moment kyç të rrugëtimit të saj evropian, në pritmërinë legjitime që në 6-muajt e ardhshëm të çelim negociatat e anëtarësimit me Bashkimin Evropian. Meta u bën të gjithë aktorëve vendas, në veçanti maxhorancës dhe opozitës për të përmbushur me përgjegjësi maksimale ...Full Article

Viti i Skënderbeut/ Presidenti Meta mesazh për politikën

Një aktivietet kushtuar figurës së Skënderbeut në Qendrën Kulturore Ortodokse është kryer këtë mbrëmje dhe mesazhi i Presidentit Meta në fjalën e tij i është drejtuar partive politike, që të përpiqen më shumë për bashkëpunimin dhe konsensusin mes tyre. Presidenti Meta u shpreh se konsensusi është mëse i domosdoshëm këtë vit, pasi rruga drejt hapjes së negociatave me BE-në është më afër se kurrë këtë “Vit të Skënderbeut”. “Le ...Full Article

Ndoka – Rama peshku i madh i drejtësisë

I ftuar në rubrikën “Opinion” në News24, deputeti Nard Ndoka ka komentuar aktualitetin politik si dhe ecurinë e reformës në drejtësi. Ndoka tha se po bëhen hapa regresivë sa i përket reformës ne drejtësi, ndërsa sipas tij Rama është peshku më i madh i drejtësisë. “Reforma në drejtësi është prishur dhe ne kemi bërë hapa regresivë. Rama e ka përjashtuar opozitën nga procesi që me zgjedhjen e kryeprokurores së ...Full Article

Idrizi – Ramës/ I tradhëtove çamët

Në ceremoninë e 27 vjetorit të themelimit të Shoqatës Çamëria, kreu i PDIU-së, Shpëtim Idrizi akuzoi qeverinë shqiptare në lidhje me negociatat që po zhvillohen së bashku me shtetin grek. Sipas Idrizit, Enver Hoxha i dënoi çamët me harresë, ndërsa politika aktuale me tradhti. Ne duhet dhe mund ta gjejmë udhën tonë. Enver Hoxha i dënoi me harresë çamët, të tjerët e dënuan me tradhti. Flisnin në tribuna për votat, ...Full Article

PD: Qeveria heq nga lista e dëmshpërblimit 13 mijë të përndjekur

Deputetet e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku dhe Dhurata Çupi reaguan kundër planit të qeverisë për të mos dëmshpërblyer trashëgimtaret e ish të përndjekurve politike. Jorida Tabaku thotë se nga premtimi i 2013-ës për dëmshpërbim të plotë brenda dy viteve, Edi Rama është në fazën për të hequr nga lista e dëmshpërblimit 13 mijë ish të përndjekur. Tabaku thotë se kjo është sjellja e një qeverie që përbuz ata që ...Full Article

Protesta e 27 janarit/ Basha mesazhe të rëndësishme strukturave

Në një takim me strukturat e partisë në Tiranë, kreu i të djathtëve, Lulzim Basha tha se nisma e opozitës për zgjedhjen e një Prokurori të Përgjithshëm sipas Kushtetutës dhe me vetting është treguesi më i qartë i vullnetit të opozitës për zbatimin e Reformës në Drejtësi, të pakapur nga krimi. “E pra ky është një akt i përgjegjshëm politik, i cili bëhet për t’ia davaritur çdokujt dyshimin se ...Full Article

Lu takim me deputetë dhe ish ministra të PD-së

Ambasadori amerikan në Tiranë, Donald Lu ka mbledhur në një mëngjes pune disa politikanë shqiptarë, midis tyre edhe deputetin Fatmir Mediu, njëkohësisht kryetar i Partisë Republikane dhe aleat i Partisë Demokratike. Politiko.al raporton se pjesë e takimit ishin gjithashtu ish-ministri i Financave, Ridvan Bode, dy ish-deputetët e PD, Sherefedin Shehu dhe Astrit Veliaj, si dhe ish-deputetja e PS, Mimoza Hazi. Ndonëse takimi ishte organizuar me rastin e ‘Mëngjesit të ...Full Article

‘Rama 2’, ja ministrat më të kritikuar

Njëqind ditët e para të qeverisë ‘Rama 2’ përkojnë edhe me zbatimin e platformës unike për bashkëqeverisjen me qytetarët. Shqiptarja.com publikon raportin e parë të bilancit dhe treguesve të zbatimit të platformës së bashkëqeverisjes “Shqipëria që duam”, për periudhën dymujore 6 tetor-6 dhjetor 2017. Një tregues i rëndësishëm i pasqyruar në raport është edhe numri ankesave të qytetarëve sipas ministrive të linjës. Me anë të një dritareje të posaçme ...Full Article
Page 1 of 30912345...102030...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365