|E shtunë, Janar 20, 2018

Politikë

Basha – Ramës/ Kujdes, nesër mos bëj puçin Kushtetues

Në përfundim të mbledhjes së opozitës së bashkuar në selinë e PD-së, kryetari i demokratëve Lulzim Basha i ka bërë një thirrje të fundit kryeministrit Edi Rama, duke e paralajmëruar se nëse e voton nesër Prokurorin e Përkohshëm të Përgjithshëm, atëherë do të ndërmarrë një kosto shumë të madhe. Por për çfarë kostoje flet Lulzim Basha? Sipas kryedemokratit nesër opozita do të zhvilljë një protestë mbarëpopullore brenda dhe jashtë ...Full Article

Kandidati: Gara për kryeprokuror e paracaktuar nga PS

Duke përmbushur kriteret e ligjit si magjistrat dhe me 15 vjet përvoje pune si prokuror, Granit Shahu, ishte njeri nga të shtatët që kaloi pragun e Komisionit të Ligjeve për seancën dëgjimore të komisionit. Nuk e ka mërzitur humbja, se sa argumenti i Komisionit të Ligjeve që e skualifikoi fillimisht për lidhje me sigurimin e shtetit, kohe në të cilin Prokurori ka qenë i mitur. “Relatori ku është shprehur ...Full Article

Manjani: Braktisim parlamentin, diktatura sulmohet në rrugë

Nga mbledhja e Këshillit Drejtues Kombëtar, ish- ministri i LSI-së, Ylli Manjani kërkoi largimin e kësaj force nga parlamenti. Sipas tij diktatura sulmohet në rrugë dhe jo në parlament, duke lënë të hapur mundësinë e protestave përtej ditës së hënë. Ai mbështeti kërkesën e Kryemadhit për të qenë nesër në protestë para parlamentit duke thënë madje se kjo protestë është e vonuar. FJALA E MANJANIT Unë jam për largim ...Full Article

Islami – Rama do ketë fatin e Sanadër, Tahiri do flasë kundër Ramës

“Largimi i tij do të jetë i “butë” apo me ndëshkim, duke mos përjashtuar edhe largimin përmes protestave qytetare”, këtë skenar sheh ish-deputeti i PD-së Kastriot Islami për kryeministrin Rama. Në një intervistë për “Koha Jonë”, Islami flet për krizën e politikës për postin e Kyeprokurorit, për qëndrimet e ambasadorëve dhe rrugën e PD-së me grupin e ri parlamentar. Duke u ndalur te çështja “Tahiri”, ish-deputeti i PD-së nënvizon ...Full Article

Kryemadhi – Rama ka frikë nga Tahiri, me çdo kusht kryeprokurorin

Në kuadër të protestës që do të mbahet ditën e nesërme, Lëvizja Socialiste për Integrim mblodhi Komitetin Drejtues Kombëtar. Në fjalën e saj kryetarja e kësaj force politike, Monika Kryemadhi u shpreh se qeveria e Edi Ramës duhet të ishte rrëzuar që në kohën kur Manjani kërkoi ndërhyrjen e ushtrisë për kanabisin, por kryeministri e shkarkoi nga detyra. “situata në të cilën ndodhemi ka treguar se mazhoranca e Edi ...Full Article

BB “shuplakë” Shqipërisë: Qeveria të bëjë publike kontratat e koncesioneve

Informacioni i ofruar deri tani nuk është i mjaftueshëm për të gjykuar sesi këto projekte do të mbështesin strategjitë sektoriale të vendit, për kostot dhe përfitimet nga investimet e propozuara, si dhe implikimet afatgjata në buxhet dhe borxh. Përfaqësuesja e Përhershme e Zyrës së Bankës Botërore në Shqipëri, Maryam Salim, tha në një prononcim të posaçëm për Monitor se aktualisht, Shqipëria ka rreth 200 kontrata për koncesione dhe PPP, ...Full Article

Deputetët e PS/ Na kërkuan firmën për kryeprokurorin. Se për kë, se dimë

Partia Socialiste ka mbledhur seancën e të enjtes firmat e deputetëve për Kryeprokurorin. Të paktën katër ligjvënës socialistë thanë për Report Tv se iu është paraqitur një fletë e bardhë gjatë seancës së Kuvendit, ku nuk shkruhej asgjë dhe iu është kërkuar të hedhin firmën për të propozuar një kandidat për pasardhësin e Adriatik Llallës. Ata shtojnë se nuk e dinë për kë nga kandidatët në garë kanë firmosur. ...Full Article

Hahn ka një lajm të mirë për Shqipërinë dhe Maqedoninë

Komisioneri për zgjerimin në BE, Johannes Hahn, ka folur edhe për integrimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor. Gjatë një takimi në Greqi, Hahn ka kërkuar hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë. “Bashkimi Europian ka shume pak influence ne vendet e Ballkanit përpara hapjes se negociatave. Por do të kemi shumë influencë gjatë negociatave. Prandaj jam kaq i vendosur për të hapur negociatat sa me shpejt me Shqipërinë dhe ...Full Article

Rama – Zaev/ Ja marrëveshjet që u firmosën

Është zhvilluar ditën e sotme në Pogradec, mbledhja e përbashkët mes qeverisë së Maqedonisë dhe asaj të Shqipërisë. Në një konferencë për mediat, kryeministri Edi Rama dhe kreu i qeverisë së Maqedonisë, Zoran Zaev, kanë bërë publike edhe marrëveshjet që janë firmosur mes dy vendeve. Rama deklaroi se do punohet intensivisht që deri në mbledhjen e dytë mes dy qeverive dy vendet të kenë pikën e parë të përbashkët ...Full Article

“Erion Veliaj i ‘hëngri’ kokën Saimir Tahirit”

Duke i mbështetur në një shkrim të “The Economist” ish kryeministri Sali Berisha shkruan për marrëdhënien mes dy socialistëve Saimir Tahiri dhe Erion Veliaj. Berisha shkruan se ata tashmë janë duke i “ngrënë” kokën njëri – tjetrit, ndërsa duke cituar “The Economist” ishte pikërisht Veliaj ai që po “shkatërron” karrierën politike të Saimir Tahirit.  Full Article
Page 10 of 309« First...89101112...203040...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365